Urodziny Pragi w Muzeum Warszawskiej Pragi

UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

Urodziny Pragi w Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziałem Muzeum Warszawy

10 lutego świętujemy 371. rocznicę nadania Pradze praw miejskich. Organizowane od kilku lat Urodziny Pragi to oddolna inicjatywa organizacji pozarządowych; prawobrzeżni społecznicy i aktywistki zapraszają na cały tydzień wydarzeń, koncertów oraz imprez w lokalnych instytucjach i knajpach. Część z nich będzie miała miejsce w Muzeum Warszawskiej Pragi, oddziale Muzeum Warszawy, gdzie oprócz spotkań i warsztatów odbędzie się główne wydarzenie Urodzin.

Uwaga: w dniach od 9 do 16 lutego 2019 roku wstęp do muzeum będzie bezpłatny.

7 lutego (czwartek), godz. 18.00–20.00 / Premiera książki „Co dzień świeży pieniądz, czyli dzieje bazaru Różyckiego”
Od ponad dziesięciu lat zespół Laboratorium Reportażu Wydziału Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego zbiera relacje świadków i uczestniczek wydarzeń związanych z bazarem. Dzięki nim powstała polifoniczna powieść reportażowa, która oddając głos swoim bohaterom i bohaterkom ukazuje historię tego miejsca z rozmaitych punktów widzenia.

Pomysłodawcą powieści i znawcą bazaru Różyckiego był Marek Nowakowski, pisarz i wykładowca Laboratorium. Jej autorem, reżyserem i dyrygentem został Marek Miller. Tworząc przed laty Laboratorium Reportażu jako ośrodek eksperymentów i poszukiwań wyznaczył mu trzy cele: zbiorową pracę nad tekstem, multimedialny styl opowiadania oraz penetrowanie przestrzeni między dziennikarstwem a pisarstwem. Przedstawiana czytelnikom i czytelniczkom powieść jest zatem eksperymentem. Czy udanym?
Organizatorzy: Muzeum Warszawskiej Pragi, Urodziny Pragi i Laboratorium Reportażu
Wstęp wolny

9 lutego (sobota), godz. 11.00–12.30 / Praskie Loreto: zwiedzanie kościoła Matki Bożej Loretańskiej przy ul. Ratuszowej 5a
Zapraszamy na wspólne zwiedzanie kościoła oraz odkrywanie historii praskiego Domku Loretańskiego, który ukryty jest w jego wnętrzu. Wydarzenie organizowane jest przy współpracy Parafii Rzymsko-Katolickiej MB Loretańskiej.
Spotkajmy się w kościele MB Loretańskiej przy ul. Ratuszowej 5a w sobotę, 9 lutego, o godz. 11.00.
Prowadzące: Anna Wigura i Jolanta Wiśniewska z Muzeum Warszawskiej Pragi
Wstęp wolny

10 lutego (niedziela), godz. 11.00–12.00 / Warsztaty z cyklu Muzeum dla Maluchów: „Dawno temu na Pradze”
Czym się różni wieś od miasta? Czy rzeka dzieli, czy łączy? Co nam daje wieś, miasto, a co rzeka? Dzięki naszej makiecie Pragi na te pytania wcale nie będzie trudno odpowiedzieć. Urodziny Pragi to doskonały pretekst, by porozmawiać o procesie tworzenia miasta!
Obowiązuje rejestracja mailowa: karolina.jusinska@muzeumwarszawy.pl
Bilety: 10 zł za udział dziecka, wstęp wolny dla dorosłego opiekuna

10 lutego (niedziela), godz. 12.00–13.30 / Oprowadzanie po wystawie stałej w Muzeum Warszawskiej Pragi
Eksponaty, relacje prażan i prażanek oraz scenografia wystawy stałej umożliwiają poznanie historii Pragi z różnych perspektyw. To opowieści o niewielkiej osadzie, która stała się miastem; o bazarze, przyciągającym kupujących wielkim syfonem; o wielowyznaniowej dzielnicy, gwarnych plażach i parkach; o dużych fabrykach i małych pracowniach rzemieślniczych, a także o ulicach, kamienicach i podwórkach, inspirujących współczesnych artystów i artystki.
Wstęp wolny

10 lutego (niedziela), godz. 15.00 / GŁÓWNE WYDARZENIE URODZIN PRAGI
To wspólne śpiewanie z Kapelą Praską, Sto lat oraz tort urodzinowy. Podczas wydarzenia będzie prowadzona zbiórka dla fundacji Koty z Grochowa.
Organizatorzy: Na Pradze, Kolekcjonerzy Czasu, Stowarzyszenie Gwara Warszawska, Towarzystwo Przyjaciół Pragi, PSM Michałów, Fundacja Zmiana

10 lutego (niedziela), godz. 16.00–17.30 / Oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Praga na Wzór. Projektowanie z rzemiosłem”
Eksperymenty, prototypy, dzieła rąk – te wszystkie określenia oddają charakter eksponowanych przedmiotów. Jednak proces twórczy oraz techniki powstawania są równie ważne, co produkt końcowy. Wystawa na nowo odkrywa pracownie mistrzów rzemiosła, nadając przedmiotom codziennego użytku unikatową wartość. Łączy współczesne projektowanie z tradycyjnym rzemiosłem, gdzie świeże spojrzenie młodego pokolenia zderza się z doświadczeniem liczonym w dekadach. Spotkanie artystów i rzemieślników tworzy alternatywę dla masowej produkcji i powtarzalności.
Wystawa jest podsumowaniem 3-letniego programu edukacyjnego prowadzonego przez Muzeum Warszawskiej Pragi oraz Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Kuratorami programu są: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, Muzeum Warszawskiej Pragi, Paweł Jasiewicz, Wydział Wzornictwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Wstęp wolny

14 lutego (czwartek), godz. 18.00–20.00 / Najstarsze firmy prawobrzeżnej Warszawy
Zapraszamy na spotkanie z przedsiębiorcami, którzy kontynuują rodzinną tradycję i prowadzą firmy sięgające swoją historią czasów międzywojnia, a nawet XIX wieku. Temat nawiązuje do raportu z badań opublikowanych na wystawie „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem”.
Prowadząca: Katarzyna Chudyńska-Szuchnik, kuratorka wystawy „Praga na wzór. Projektowanie z rzemiosłem”

Muzeum Warszawskiej Pragi
Oddział Muzeum Warszawy
Ul. Targowa 50/52

www.muzeumpragi.pl

źródło: materiały prasowe / Fot. E. Lach

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.