Urodziny Jacka Malczewskiego w MNW

Urodziny Jacka Malczewskiego w MNW

Zapraszamy do wspólnego świętowania sto siedemdziesiątej rocznicy urodzin Jacka Malczewskiego – jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów XIX wieku. Wspólnie przeniesiemy się do różnorodnego, mitycznego świata jego twórczości: poznamy tajemnice wielowarstwowej opowieści dzieł artysty, przyjrzymy się wątkom biograficznym, a także w twórczy sposób zmierzymy z pytaniem o osobiste odczytanie jego sztuki.

Urodziny Jacka Malczewskiego w MNW

Termin: niedziela / 14 lipca 2024
Czas trwania: program wydarzeń w godzinach 10.00–18.00
Dla kogo: seniorzy, dorośli, młodzież, rodziny z dziećmi
Zasady udziału: określone w poszczególnych wydarzeniach

OPROWADZANIA TEMATYCZNE:

godz. 11.00 / Oprowadzanie kuratorskie – Jacek Malczewski / Agnieszka Bagińska
Jacek Malczewski jest najbardziej znanym przedstawicielem polskiego symbolizmu. Łączył realistyczny język malarski z symboliką postaci wywodzących się z literatury, mitologii i własnej wyobraźni. Tworzył dzieła o wieloznacznej, wymykającej się interpretacjom treści, zgłębiające niematerialne aspekty świata – zagadnienia początku i kresu życia, tożsamości narodowej, religii oraz kondycji artysty i istoty sztuki. Podczas spotkania omówimy wybrane obrazy Malczewskiego znajdujące się w Galerii Sztuki XIX wieku MNW w kontekście twórczości innych malarzy Młodej Polski.

godz. 13.00 / Autoportrety – życiorys Jacka Malczewskiego opowiedziany przez obrazy. Twórczość Jacka Malczewskiego od lat wzbudza wiele emocji. Charakteryzuje się ogromną wrażliwością i stanowi efekt dogłębnej obserwacji ówczesnej rzeczywistości. Czy potrafi opowiedzieć historię życia artysty? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie i przybliżyć życiorys jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów XIX wieku. Postaramy się odkryć karty historii, aby dowiedzieć się, jakim człowiekiem był Jacek Malczewski?

godz. 14.30 / Symboliczne gesty – jak czytać obrazy Jacka Malczewskiego?
W jaki sposób Jacek Malczewski odpowiada historie? Przepełnione symboliką oraz mitologią dzieła pozostawiają wiele pytań. W jaki sposób je odczytać? W trakcie oprowadzania postaramy się odkodować najsłynniejsze dzieła Jacka Malczewskiego i wspólnie zastanowimy się nad ich rolą we współczesności.

godz. 16.00 / Symboliczne gesty – jak czytać obrazy Jacka Malczewskiego / oprowadzanie z audiodeskrypcją.
W jaki sposób Jacek Malczewski odpowiada historie? Przepełnione symboliką oraz mitologią dzieła pozostawiają wiele pytań. W jaki sposób je odczytać? W trakcie oprowadzania postaramy się odkodować najsłynniejsze dzieła Jacka Malczewskiego i wspólnie zastanowimy się nad ich rolą we współczesności.

Czas trwania: ok. 80 minut
Miejsce zbiórki: Gmach Główny MNW, Hol Główny
Dla kogo: młodzież, dorośli, seniorzy
Zasady udziału: bilety w cenie 25 zł i 15 zł dostępne w kasach i online od 9 lipca 2024

OTWARTE ANIMACJE W PRZESTRZENI MUZEUM:

Co myśli Malczewski?
Twórczość Jacka Malczewskiego nacechowana jest symbolicznym przekazem i może być interpretowana na wiele sposobów. Zapraszamy do uczestnictwa w działaniu artystycznym, podczas którego będziemy zachęcać do podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat twórczości artysty.

Urodzinowe przypinki
Zachęcamy zwiedzających do samodzielnego wykonania pamiątkowych, zaprojektowanych specjalnie na tę okazję przypinek urodzinowych.
Sztuka we fragmentach – rozpoznaj młodopolskich artystów / gra muzealna

Czy uda Wam się rozpoznać dzieła młodopolskich artystów?
Zapraszamy do uczestnictwa w grze muzealnej polegającej na odnalezieniu dzieł sztuki na podstawie ich fragmentów. Dla zwycięzców przewidujemy urodzinowe nagrody!

Animacje w holu głównym dla rodzin z dziećmi
Zapraszamy naszą najmłodszą publiczność na animacje, czyli zajęcia artystyczne, na których wykonamy prace plastyczne inspirowane dziełami Jacka Malczewskiego. Animacje trwają w godzinach 11.00–17.00 i można dołączyć do nich w dowolnym momencie. Towarzyszy im atmosfera swobody i własnej kreacji.

Termin: niedziela / 14 lipca
trwania: działania w godzinach 10.00–17.00, można dołączyć w dowolnym momencie trwania animacji
Zapraszamy rodziny z dziećmi, młodzież, dorośli, seniorzy
Zasady udziału: wstęp na podstawie biletu do MNW
__
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

MUZEUM NARODOWE W WARSZAWIE, al. Jerozolimskie 3

źródło: MNW


Przeczytaj też:

Muzeum Narodowe w  Warszawie
Muzea za darmo  – klik
Wydarzenia w weekend – klik
Wydarzenia w tym miesiącu – klik
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania  Warszawskiego – klik
Reklama