Tymczasowy przesył ścieków do oczyszczalni „Czajka” już działa!

Zakończyły się prace nad budową i uruchomieniem tymczasowego przesyłu ścieków do oczyszczalni „Czajka. Podpisaliśmy też umowę na budowę przecisku pod dnem Wisły, który przejmie ścieki z tymczasowego rurociągu na moście pontonowym.

– Tymczasowy przesył ścieków do „Czajki” funkcjonuje od niedzieli. Od piątku trwały próby, które przebiegły pomyślnie. – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.

Jak wyglądała budowa tymczasowego układu?

W pierwszej kolejności zwróciliśmy się do rządu o pomoc Wojska Polskiego przy budowie mostu pontonowego na Wiśle. Równolegle Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji oraz wynajęci wykonawcy wykonali dwa tymczasowe rurociągi. Do ich budowy wykorzystano rury użyczone przez Wody Polskie oraz nowe, dostarczone przez wykonawcę.

Budowa i uruchomienie tymczasowego przesyłu kosztowały w sumie ponad 44 mln zł.

Chciałem podziękować wszystkim, którzy pracowali dzień i noc, żeby zakończyć most i przesył. To była inwestycja trudna. Położono dużo więcej rur niż rok temu. Konstrukcja jest bardzo delikatna, dlatego jak najszybciej chcemy się przełączyć na to rozwiązanie, które będzie pierwszą częścią rozwiązania docelowego – mówi prezydent Trzaskowski.

Co dalej?

– Mamy nadzieję, że most będzie działał do momentu, aż uruchomimy ostateczną inwestycję. MPWiK pracowało nad jej negocjowaniem równolegle. Będzie ona wykonywana w dwóch krokach. Po pierwsze, przeciskana będzie rura stalowa pod dnem Wisły. Tak, żeby na początku grudnia zakończyć ten etap i przełączyć się z rur na moście pontonowym na tę rurę. Drugi etap będzie polegał na przeciśnięciu kolejnej rury i podłączeniu jej pod cały system Będzie to gotowe pewnie na wiosnę przyszłego roku – powiedział Rafał Trzaskowski.

Umowa na pierwszy przewiert została podpisana 21 września, a jej wartość to blisko 35,5 mln zł. Wykonawcą zadania będzie Inżyniera Rzeszów S.A.

Przecisk pod dnem Wisły będzie wykonany z stalowych rur, a jego długość wyniesie ponad 700 m. Rurociąg będzie jednym z elementów docelowego, alternatywnego układu przesyłowego.

Do jej obsługi MPWiK wykorzysta tymczasową przepompownię na terenie Zakładu „Farysa” oraz nowe, specjalnie wybudowane komory połączeniowe.

Budowa tego układu rozpocznie się w najbliższych dniach i zapewni bezpieczny transport ścieków niezależnie od warunków pogodowych i hydrologicznych. Naszym celem jest uruchomienie tej części inwestycji na przełomie listopada i grudnia 2020 r. Rurociąg ten będzie w stanie przyjąć wszystkie ścieki z mostu pontonowego.

Kolejny etap

Jednocześnie MPWiK prowadzi działania zmierzające do przewiertu drugiej rury i wybudowania niezbędnej infrastruktury towarzyszącej. Oba te kroki docelowo złożą się na alternatywny nowy układ przesyłowy pod Wisłą, zapowiadany po ubiegłorocznej awarii.

Drugi krok zostanie dokończony w przyszłym roku. Tak pomyślane etapy tej inwestycji umożliwią nam bezpieczny odbiór ścieków w momencie, gdy most pontonowy będzie musiał zostać rozebrany.

Naprawa zniszczonego tunelu

Jeśli chodzi o naprawę tunelu, to mamy na to na mocy decyzji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego 48 miesięcy. Będzie to bardzo skomplikowana operacja: cały tunel trzeba będzie zdemontować. Być może tunel posłuży w przyszłości jako rozwiązanie awaryjne – mówi prezydent Trzaskowski.

Równolegle Spółka przygotowuje plan pracy naprawy istniejącego tunelu. Prace w pierwszej kolejności obejmą rozbiórkę w celu umożliwienia prokuraturze oraz niezależnym ekspertom pobranie próbek do analizy przyczyn awarii.

Realizacja powyższych przedsięwzięć wynika z decyzji nakazowej wydanej przez Powiatowy Inspektorat Budowlany. MPWiK konsultuje swoje działania z uprawnionymi w procesie inwestycyjnym podmiotami.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.