Transport od drzwi do drzwi

Transport od drzwi do drzwi.

Osoby, które mają trudności z poruszaniem się, będą mogły skorzystać z transportu door-to-door, czyli na przykład z domu do przychodni czy placówki rehabilitacyjnej. Dofinansowanie unijne na tego typu usługi dostał dzisiaj Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który podzieli pieniądze pomiędzy 150 gmin.

„Ideą, wokół której stworzyliśmy program Dostępność Plus jest samodzielność. Trudno mówić o samodzielności bez możliwości opuszczenia mieszkania. W wielu gminach działają już usługi transportu od drzwi do drzwi. Dzięki podpisanej dzisiaj umowie do grona samorządów, które oferują takie możliwości, dołączy kolejnych 150 gmin” – mówi wiceminister inwestycji i rozwoju Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która w resorcie nadzoruje program Dostępność Plus.

Dzięki podpisanej dzisiaj umowie o dofinansowanie projektu z programu Wiedza Edukacja Rozwój osoby doświadczające trudności w samodzielnym przemieszczaniu się będą mogły skorzystać z indywidualnego transportu, na przykład do placówek zdrowia czy rehabilitacyjnych. Jako uzupełnienie, finansowane będą usprawnienia w budynkach wielorodzinnych, poprawiające ich dostępność. Przykładem takich usprawnień może być montaż barierek, podjazdów, podnośników, dźwigów i wind czy wyposażenie budynków w systemy dźwiękowe z napisami brajlowskimi, systemy dotykowe i wizualne. W konsekwencji ułatwi to osobom o ograniczonej mobilności rozpoczęcie lub powrót do aktywności społecznej i zawodowej.

Projekt realizowany będzie w postaci grantów. Otrzyma je 150 jednostek samorządu terytorialnego, które w ramach projektu po raz pierwszy uruchomią usługę indywidualnego transportu door-to-door dla osób o ograniczonej mobilności. PFRON opracuje kryteria, na podstawie których rozdzieli pieniądze. Usługi będą przystępne cenowo dla osób z nich korzystających. Grantobiorcy zapewnią trwałość usługi door-to-door przez minimum 12 miesięcy po zakończeniu projektu grantowego. Preferowane będą projekty zakładające aktywną współpracę z lokalnymi partnerami społecznymi (m.in. organizacje pozarządowe i przedsiębiorcy) oraz stanowiące element szerszego planu wnioskodawcy zmierzającego do poprawy dostępności przestrzeni dla osób o ograniczonej mobilności.

Łączna wartość przedsięwzięcia to około 54 milionów złotych, w tym dofinansowanie ze środków europejskich w wysokości 45 milionów złotych. Projekt będzie realizowany do lutego 2023 r.

 
Źródło informacji: MIiR

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.