Tarkowski. Mistyk kina w Kinie Iluzjon

Tarkowski. Mistyk kina w Kinie Iluzjon

Andriej Tarkowski był twórcą przekonanym o tym, że ludzkość w XX wieku stoi na skraju zagłady. W swoich obrazach reżyser wracał do kataklizmu II wojny światowej lub wybiegał w czasie do technologicznych społeczeństw przyszłości naznaczonych zagrożeniem rozpadu. Pozostawił po sobie osiem filmów uważanych za arcydzieła światowego kina.

Jego bohaterowie stają się ucieleśnieniem ludzkich słabości, cierpią z powodu pustki i zagubienia, napotykają zło i sami to zło generują. Jednak to nie nihilizm. Artysta naznaczony tak silnie przez historię XX wieku wierzył jednak w człowieka, który w nawet najbardziej niesprzyjających warunkach może odnaleźć dobro. „Im bardziej przerażający jest świat, o którym opowiada artysta, tym wyraźniej powinien być widoczny przeciwstawiony mu ideał – inaczej życie stanie się niemożliwe”– pisał.

Punktem wyjścia do wrześniowego przeglądu filmów Tarkowskiego będzie oparty na unikalnych archiwaliach i stworzony przez syna artysty dokument – „Andriej Tarkowski. W świątyni kina”, prezentowany w Iluzjonie w ramach 17. edycji festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Wychodząc od tej wyjątkowej opowieści o życiu i twórczości reżysera, przejdziemy do prezentacji kilku pozycji z jego filmografii, od dyplomowego obrazu „Mały marzyciel” (1960), poprzez „Dziecko wojny” (1962) – przejmujący debiut fabularny twórcy, doceniony „Złotym Lwem” MFF w Wenecji, aż po najsłynniejsze dzieła: „Andriej Rublow”, „Solaris”, „Stalker” i „Zwierciadło” – dzieło najbardziej osobiste, o którym mówił: „Ten film jest spowiedzią. Jesteśmy coś winni tym, którzy dali nam życie, ofiarowali miłość; powinniśmy im wyznać naszą”.

Stalker, ZSRR 1979, 163 min.
18 września, godz 19:00
Sala Stolica
Kronika Projekcja z taśmy 35 mm | Film z lektorem na żywo

Zwierciadło, ZSRR 1975, 106 min.
19 września, godz 20:00, sala Stolica
projekcja z taśmy 35 mm | napisy polskie

Mały marzyciel, ZSRR 1969, 45 min.
20 września, godz 17:00, sala Stolica
projekcja z taśmy 35 mm | Dubbing pl

Solaris, ZSRR 1972, 169 min.
22 września, godz 19:00, sala Stolica
projekcja z taśmy 35 mm | napisy polskie

Dziecko wojny, ZSRR 1962, 90 min.
26 września, godz 16:00, sala Stolica
projekcja z taśmy 35 mm | napisy polskie

Andriej Rublow, ZSRR 1966, 180 min.
27 września, godz 19:00, sala Stolica
projekcja z taśmy 35 mm | napisy polskie

Kino Iluzjon: http://www.iluzjon.fn.org.pl/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.