„Tablice Pamięci” na Dworcu Centralnym w Warszawie

„Tablice Pamięci” na Dworcu Centralnym w Warszawie

W hali głównej dworca Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki w Warszawie stanęła niezwykła wystawa upamiętniająca ofiary ludności stolicy podczas niemieckiej okupacji. To część projektu „Tablice Pamięci” realizowanego przez PGE Energia Ciepła, którego celem jest przywrócenie pamięci o tablicach Tchorka umieszczonych w miejscach egzekucji. Wystawie towarzyszy dwumetrowa kostka z kodem QR za pomocą którego można pobrać aplikację z lokalizacjami 167 tablic Tchorka i historią miejsc upamiętniających niemieckie zbrodnie.

Wystawa „Tablice Pamięci”, przygotowana przez PGE Energię Ciepła, przedstawia skalę niemieckiej represji wobec ludności cywilnej Warszawy w latach 1939 – 1945. Będzie prezentowana w hali głównej dworca Warszawa Centralna od 3 lutego do 31 marca br.

Autorzy wystawy, historycy Wiktor Cygan i Witold Rawski, ukazują największe zbrodnie niemieckie w Warszawie w czasie okupacji. Poczynając od egzekucji w Wawrze, Lesie Sękocińskim czy we wsi Palmiry, aż do masowych mordów Powstania Warszawskiego.

– Na 20 tablicach w sposób syntetyczny przybliżona została polityka niemieckich okupantów wobec ludności Warszawy. Wybrane, symboliczne sylwetki ofiar pokazują, jak wielkie straty z rąk niemieckich poniosło państwo polskie w okresie II wojny światowej (m.in. politycy, wynalazcy, aktorzy, duchowni). Na wystawie nie zapomniano też o aparacie niemieckiego terroru i pojedynczych sprawcach zbrodni – powiedział Wiktor Cygan, historyk i współtwórca wystawy.

– Ogrom zbrodni przeraża i nie do końca jesteśmy w stanie go pojąć. Miejsca tych dramatów zostały oznaczone tablicami Karola Tchorka. Najwyższy czas był je przypomnieć, bowiem z 460 tablic do dnia dzisiejszego przetrwało zaledwie 160. Jak zginą tablice, zginie i pamięć o ofiarach. Następne pokolenia Polaków powinny pamiętać o ogromnym męczeństwie Warszawy w latach II wojny światowej – podkreślił historyk Witold Rawski.

Wystawa udostępniona w hali dworca Warszawa Centralna, dzięki PKP Polskim Kolejom Państwowym, jest jednym z wielu działań realizowanych przez PGE Energia Ciepła w ramach projektu „Tablice Pamięci”. Projekt zainicjowany w 2018 roku we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej został objęty patronatem wicepremiera, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego. Głównym celem przedsięwzięcia jest umieszczenie informacji w języku angielskim i polskim obok ocalałych 167 tablic Karola Tchorka w Warszawie, które znajdują się w miejscach przeprowadzonych egzekucji.

– Czujemy się zobowiązani do opieki nad miejscami ważnymi dla historii Polski, a Tablice Tchorka to unikat na tle innych krajów dotkniętych II wojną światową. Rozrzucone po całym mieście tablice są dowodem ogromu zbrodni i bestialstwa, jakich Warszawa doznała podczas niemieckiej okupacji – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

– Dworzec Warszawa Centralna odwiedza rocznie 15,5 mln osób, to dobre miejsce aby przypominać o polskiej historii. „Tablice Pamięci” to bardzo ważny projekt, gdyż pamięć to bardzo istotny aspekt świadomości każdej wspólnoty narodowej. Choć dziś żyjemy w czasach pokoju, nie możemy zapominać o naszej historii i o jej trudnych chwilach. Pamięć powinna być również przestrogą przypominającą o tym, że wojna jest najgorszym wynalazkiem ludzkości i że zwykle najbardziej cierpi w niej ludność cywilna – mówił Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP.

Otwarciu wystawy towarzyszyło uroczyste rozdanie nagród w konkursie edukacyjnym „Miasto Pamięci”, który jest częścią projektu „Tablice Pamięci” realizowanego przez PGE Energia Ciepła wraz z Fundacją Towarzystwa Projektów Edukacyjnych. W konkursie wzięło udział ok. 3000 uczniów z 60 mazowieckich szkół.

– Dzięki temu projektowi duża liczba młodych ludzi poszerzyła swoją wiedzę i miała szansę na refleksję nad trudem i cierpieniem, którym okupiona jest nasza wolność. Pamięć o poległych, o bohaterach oraz terrorze w latach 1939 – 1945 nie tylko jest wyrazem szacunku wobec historii, ale również chroni nas przed jej powtórzeniem – powiedział Paweł Zarzycki, prezes zarządu Fundacji Towarzystwa Projektów Edukacyjnych. 

W placówkach odbywały się historyczne lekcje multimedialne. Każda szkoła została zaopatrzona w dedykowane projektowi materiały dydaktyczne, m.in. książeczkę historyczną, film oraz wystawę wielkoformatową.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.