Szalone Dni Muzyki 2022 „Ballady i romanse”

Szalone Dni Muzyki 2022

Szalone Dni Muzyki zawitają do Warszawy po raz dwunasty! Ostatni weekend września (23–25 września) upłynie pod znakiem romantyzmu. Czeka nas 35 koncertów symfonicznych, kameralnych, jazzowych i familijnych w wykonaniu setek uznanych artystów.

W programie arcydzieła europejskiego romantyzmu, m.in. Berlioza, Brahmsa, Chopina, Mahlera, Schuberta i Schumanna. Posłuchać będzie można także romantycznych refleksów w jazzowych reinterpretacjach i średniowiecznych balladach. Nie zabraknie koncertów familijnych dla dzieci i młodzieży.
Dokładny program (w wersji interaktywnej i do ściągnięcia w formacie PDF) na stronie: www.szalonednimuzyki.pl/program/
Bilety w cenie 20–30 zł dostępne w Internecie (na stronie butik.teatrwielki.pl) oraz kasach Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Więcej informacji: www.szalonednimuzyki.pl

Ballady i romanse

Podtytuł obecnej edycji przywołuje Ballady i romanse Adama Mickiewicza, tytuł zbioru poezji, którego publikacja dokładnie 200 lat temu uznawana jest za symboliczny początek polskiego romantyzmu. W programie festiwalu szczególny nacisk zostanie położony na twórczość Franciszka Schuberta. Uhonorowany zostanie w taki sposób ważny jubileusz 225-lecia urodzin tego austriackiego kompozytora, prekursora romantyzmu, którego twórczość wyznaczyła kierunki muzyki XIX w.
Wykonane zostaną m.in.: Symfonia Harold w Italii Hectora Berlioza, I Koncert fortepianowy d-moll Johannesa Brahmsa, koncertowe transkrypcje fortepianowe Franza Liszta, pieśni orkiestrowe Almy i Gustava Mahlerów, późne kwartety, cykl Podróż zimowa i Symfonia h-moll Niedokończona Franza Schuberta oraz Koncert fortepianowy a-moll i Kwintet fortepianowy Es-dur Roberta Schumanna. Nie zabraknie muzyki dawnej (Ensemble La Morra), jazzowej (Atom String Quartet) i wydarzeń familijnych dla najmłodszych (Smykofonie, Bazylek).

Plejada artystów

Wśród muzyków z Polski i zagranicy zaprezentują się takie osobowości, jak Christian Danowicz, Matthias Loibner, Marta Maślanka, Michał Micker, Nataša Mirković, Marcin Misiak, Jonas Vitaud, Tanguy de Williencourt i Agata Zubel. Wystąpią także orkiestry Sinfonia Varsovia, NFM Leopoldinum oraz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Prowadzić je będą Jurek Dybał, Patrick Fournillier, Marta Gardolińska, Michał Klauza, Ernst Kovacic, Yaroslav Shemet i Dirk Vermeulen.

Usłyszeć będzie można także uznane kameralne zespoły, m.in. Kwartet Modigliani (Amaury Coeytaux, Loïc Rio, Laurent Marfaing, François Kieffer), Trio Nebelmeer (Arthur Decaris, Albéric Boullenois, Loann Fourmental), Atom String Quartet (Dawid Lubowicz, Mateusz Smoczyński, Michał Zaborski, Krzysztof Lenczowski), Splot Quartet (Karolina Gutowska, Kornelia Grądzka, Agnieszka Podłucka, Dobrawa Czocher) i Ensemble La Morra (Doron Schleifer, Anna Danilevskaia, Corina Marti, Michał Gondko).

Szalona idea festiwalu

Jedenaście dotychczasowych edycji polskiej odsłony Szalonych Dni Muzyki to ponad 700 występów z kilkoma tysiącami artystów, które przyciągnęły przeszło 350 tysięcy słuchaczy. Od początku koncerty odbywały się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej, a głównym organizatorem była Sinfonia Varsovia.

Centralną myślą festiwalu jest przełamywanie barier dzielących słuchaczy od muzyki klasycznej poprzez zachęcanie i ułatwianie odbiorcom udziału w koncertach przy jednoczesnym utrzymywaniu prezentacji muzyki na możliwie najwyższym poziomie. Krótkie koncerty odbywające się od rana do wieczora w kilku salach jednocześnie, niskie ceny biletów i wyjątkowa atmosfera sprawiają, że Szalone Dni Muzyki to spotkania z muzyką, na które zaproszony jest każdy, bez wyjątku.

Szalone Dni Muzyki narodziły się we Francji jako La Folle Journée. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym festiwalu jest René Martin, a organizatorem – Centre de Réalisations et d’Études Artistiques à Nantes (CRÉA). Po raz pierwszy festiwal odbył się w Nantes w 1995 roku, ale jego idea szybko przekroczyła granice Francji i na przestrzeni lat stał się prawdziwie międzynarodowym muzycznym fenomenem.

Bilety w cenach 20–30 zł w sprzedaży od 1 września. Więcej informacji niebawem na stronie festiwalu: www.szalonednimuzyki.pl.

Szalone Dni Muzyki 2022
„Ballady i romanse”
23–25 września 2022
Teatr Wielki – Opera Narodowa
Kościół Środowisk Twórczych
Warszawa

Organizator:
Szalone Dni Muzyki realizowane są ze środków m.st. Warszawy.

Partnerzy:
Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Zrealizowano we współpracy z Narodowym Centrum Kultury.

źródło: materiały prasowe


Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.