Święto Policji 2019 Warszawa

Święto Policji 2019 Warszawa.

24 lipca to data szczególna dla policjantów i pracowników Policji – data święta polskiej Policji, a rok 2019 jest jubileuszowym – obchodzimy bowiem setną rocznicę powstania Policji Państwowej, której tradycje kontynuujemy. W tym wyjątkowym i jakże ważnym dla nas roku, tegoroczne, 100. już centralne obchody, przy udziale najwyższych władz państwowych, przedstawicieli środowisk naukowych, stowarzyszeń, funkcjonariuszy i – co najważniejsze – ludzi, którym codziennie służą pomocą polscy policjanci,odbędą się w Warszawie.

W 100. rocznicę powołania Policji Państwowej oficjalnym obchodom towarzyszyć będzie szereg uroczystości.

W poniedziałek 22 lipca, o godzinie 8:30 w Biurze Edukacji Historycznej – Muzeum Policji KGP przy ul. Orkana 14, otwarta zostanie wystawa pt. OD POLICJI PAŃSTWOWEJ DO POLICJI.

Wystawa będzie dotyczyła dziejów formacji policyjnych na ziemiach polskich, koncentrując się wokół kluczowych momentów historii formacji związanych z przemianami społecznymi i politycznymi, ze szczególnym uwypuklaniem etosu służby. Na wystawie zostaną również przedstawione wybrane aspekty funkcjonowania służb policyjnych od czasów pojawienia się w trakcie trwania pierwszej wojny światowej na ziemiach polskich do chwili obecnej. Wystawa będzie zawierała też elementy multimedialne.

23 lipca o godzinie 10:00 w Sali Generalskiej Komendy Głównej Policji odbędzie się spotkanie Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, kierownictwa Policji z laureatami konkursu „Policjant, który mi pomógł” oraz z ich przełożonymi. Następnie o godzinie 11:00 przed Tablicą Pamięci w Komendzie Głównej Policji kierownictwo Policji i zaproszeni goście oddadzą hołd poległym funkcjonariuszom. Na Tablicy Pamięci odsłonięte zostaną tabliczki epitafijne a do Księgi Pamięci wpisane zostaną nazwiska policjantów poległych na służbie. Przed Obeliskiem „Poległym Policjantom – Rzeczpospolita Polska” uczestnicy uroczystości złożą wieńce i kwiaty. Wtorkowe obchody zakończą się mszą świętą w intencji poległych policjantów, która odprawiona zostanie w Katedrze Polowej Wojska Polskiego o godzinie 16:00.

Kolejny dzień obchodów Święta Policji, (24 lipca) to uroczystości na Zamku Królewskim w Warszawie, których rozpoczęcie przewidziano na godzinę 11:00. Otworzy je Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Następnie wręczone zostaną odznaczenia resortowe, medale Za Zasługi dla Policji oraz awanse.

Następnie Centralne uroczystości Święta Policji przeniosą się na Plac Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Zanim do tego dojdzie, około godziny 13:00 na Placu Zamkowym uformowana zostanie kolumna uczestników uroczystości, która przejdzie na Plac.

Przejściu ulicami towarzyszyć będą występy m.in. Orkiestry Reprezentacyjnej Policji. Tego samego dnia między 17:30 a 19:00 w Amfiteatrze Parku Łazienkowskiego będzie można wysłuchać koncertu policyjnych muzyków.

Uroczystości na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego rozpoczną się o godzinie 14:00. Po odśpiewaniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi państwowej na maszt nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Po tym głos zabierze Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk. Następnie desygnowani oficerowie odbiorą z rąk Prezydenta RP Andrzeja Dudy nominacje generalskie. Odbiorą także szable oficerskie, które są nieodzownych symbolem tak wysokiego stopnia.

Na godzinę 14:30 zaplanowano uroczystą promocję mianowania na pierwszy stopień oficerski Policji absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Po tym odbędzie się ślubowanie policjantów Oddziału Prewencji Policji w Warszawie, zaś laureatom konkursu „Policjant, który mi pomógł” zostaną wręczone wyróżnienia.

Po okolicznościowych wystąpieniach przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożone zostaną wieńce. Uroczystość na Placu J. Piłsudskiego zakończy defilada pododdziałów Policji, a także promowanych funkcjonariuszy.

Przy okazji Centralnych Obchodów Święta Policji wszyscy goście będą mogli zapoznać się z działalnością różnych formacji policyjnych, które zaprezentują się na promocyjnych stoiskach, obejrzeć specjalistyczny sprzęt, zasięgnąć informacji na temat rekrutacji do Policji w mobilnym punkcie rekrutacyjnym, obejrzeć występy artystyczne czy choćby zrobić sobie zdjęcie z policyjną maskotką. Stoiska będzie można odwiedzać w godzinach 10:00 – 17:00 wzdłuż Międzymurza Piotra Biegańskiego, a w godzinach 13:00 – 17:00 na Placu Józefa Piłsudskiego.

W piątek, 26 lipca, o godz. 10:00 w Pałacu Belwederskim odbędzie się uroczystość wręczenia sztandaru Komendzie Głównej Policji. Tam też funkcjonariusze i pracownicy Policji zostaną wyróżnieni i nagrodzeni za szczególne osiągnięcia, odbiorą odznaczenia i nominacje na wyższe stopnie policyjne.

O godzinie 15:00 na terenie Prawosławnej Parafii Wojskowej św. Jerzego Zwycięzcy w Warszawie odprawiona zostanie msza dziękczynna.

W sobotę (27 lipca) wszystkich warszawiaków i gości zapraszamy na piknik rodzinny na błonia Stadionu Agrykola przy ul. Myśliwieckiej 9, który rozpocznie się o godzinie 10:00 Podczas festynu będzie można m.in. odwiedzić policyjne stoiska promocyjne, wysłuchać koncertów Orkiestry Reprezentacyjnej Policji, obejrzeć pokazy tresury psów czy wystawę specjalistycznego sprzętu policyjnego. O godz. 10.30  reprezentacja polskiej Policji kobiet w piłkę nożną stanie w szranki z reprezentacją Wojska Polskiego. O godz. 12:30 natomiast mężczyźni zaprezentują swoje umiejętności sportowe podczas meczu piłki nożnej reprezentacji polskiej Policji z reprezentacją USA. Zmagania sportowe rywalizujących drużyn będzie można obejrzeć na Stadionie Agrykola. Piknik zakończy się biegiem dla funkcjonariuszy i pracowników Policji na dystansie 5 km. Start biegu przewidziano na godz. 16:00. Po nim zwycięzcy uhonorowani zostaną medalami.

Centralne obchody setnej rocznicy powołania Policji Państwowej zakończy uroczysta msza święta, która odbędzie się 28 lipca o godz. 9.00 w Bazylice Św. Krzyża w Warszawie. Msza odprawiona zostanie w intencji Policji, a uświetni ją Orkiestra Reprezentacyjna Policji.

Strona: http://www.policja.pl

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.