Straż Miejska 2020 podsumowanie działań warszawskich strażników

16 785 interwencji Ekopatrolu w celu pomocy zwierzętom, 14 656 kontroli w związku z podejrzeniem spalania odpadów, 3 356 usuniętych pojazdów-wraków.

Jedne z podstawowych zadań strażników to profilaktyka i edukacja w zakresie ochrony środowiska. Straż Miejska aktywnie działa na tym polu, przeprowadzając rocznie w sumie kilkadziesiąt tysięcy interwencji.

W ubiegłym roku praca strażników zyskała dodatkowo nowe wyzwania, związane z pandemią koronawirusa. Ze względu np. na odbywane przez mieszkańców kwarantanny nie wszystkie interwencje związane z ochroną środowiska mogły dojść do skutku.

Ekopatrol

Gdy zwierzęta potrzebują specjalistycznej pomocy, na miejsce udaje się Ekopatrol. Pracuje w nim 43 wyszkolonych strażników. Dysponują oni 13 radiowozami – w tym 5 elektrycznymi – przystosowanymi do bezpiecznego transportu zwierząt (przewożonych np. do schroniska dla bezdomnych zwierząt czy miejskiego ogrodu zoologicznego).

W 2020 roku strażnicy z tej jednostki przeprowadzili 16 785 interwencji. Nieśli pomoc nie tylko zwierzętom bezdomnym, porzuconym czy rannym, ale także zwierzynie dziko żyjącej, która przedostała się na teren Warszawy. Zdarzały się interwencje dotyczące zwierząt egzotycznych, które uciekły hodowcom lub zostały wyrzucone z prywatnych hodowli.

Działania Ekopatrolu wspierają strażnicy z oddziałów terenowych, którzy podjęli w tym zakresie w minionym roku 3 273 interwencje.

Spalanie odpadów

W 2020 roku, w związku z podejrzeniem spalania odpadów w instalacjach do tego nieprzeznaczonych, strażnicy przeprowadzili 14 656 kontroli. W większości dotyczyły one podejrzenia spalania substancji niedozwolonych. W 13 322 przypadkach funkcjonariusze nie potwierdzili nieprawidłowości.

Podczas interwencji przeprowadzonych w minionym roku i po stwierdzeniu, że doszło do naruszenia przepisów prawa dotyczących spalania, strażnicy nałożyli 672 mandaty karne, 910 razy zastosowali środki oddziaływania wychowawczego, sporządzili też 9 wniosków o ukaranie.

Realizacja zadań w tym zakresie głównie ukierunkowana była na kontrole domów jednorodzinnych usytuowanych na obrzeżach miasta. Są to obszary o mniejszym stopniu zurbanizowania, gdzie dostępność do ciepła systemowego i sieci gazowej jest w znacznym stopniu ograniczona.

Kładziemy też duży nacisk na edukację mieszkańców, informujemy ich o negatywnych konsekwencjach spalania śmieci, wyjaśniamy również liczne wątpliwości w zakresie przepisów dotyczących ochrony środowiska.

Pojazdy usunięte – wraki

W 2020 roku Warszawę oczyszczono z 3 356 pojazdów–wraków. 1 976 z nich trafiło na specjalnie do tego przeznaczony parking. W 1 380 przypadkach wyegzekwowano usunięcie aut przez właścicieli lub użytkowników.

Pojazdy-wraki blokują miejsca parkingowe, szpecą miasto i są niebezpieczne dla środowiska (np. gdy wyciekają z nich płyny eksploatacyjne). Wobec takich właśnie aut – zdewastowanych, porzuconych, nieużytkowanych, spalonych czy pokolizyjnych – strażnicy podejmowali przewidziane prawem czynności. Wszystko po to, by jak najszybciej zniknęły z parkingów czy ulic miasta.

Najwięcej pojazdów usunięto z dzielnic: Mokotów, Targówek, Praga-Południe, Wola, Bielany, Białołęka, Ursynów (łącznie 65 proc. pojazdów).

Kontrola gromadzenia odpadów

Strażnicy miejscy podejmują również działania mające na celu ujawnianie terenów zanieczyszczonych. Gdy tak się stanie, właściciel terenu jest obligowany do uprzątnięcia śmieci i zanieczyszczeń. Strażnicy sprawdzają później, czy zastosował się do ich poleceń.

Kontrolują również podmioty gospodarcze – szczegółowo sprawdzają, jak pozbywają się oni odpadów.

W 2020 roku strażnicy miejscy przeprowadzili 15 963 takich kontroli. Podczas interwencji, w trakcie których stwierdzono nieprawidłowości, nałożono 483 mandaty karne oraz zastosowano 696 środków oddziaływania wychowawczego (np. polecenia, pouczenia).

Najwięcej kontroli wykonano w dzielnicach: Mokotów, Wawer, Białołęka, Wola – łącznie 40 proc.

Raport roczny obejmujący wszystkie pola działania Straży Miejskiej znajduje się na stronie internetowej.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.