Stare Powązki – najpiękniejsza nekropolia Warszawy

Stare Powązki – najpiękniejsza nekropolia Warszawy

Cmentarz Powązkowski położony jest na terenie dzielnicy Wola, między ulicami: Okopową, Powązkowską, Tatarską i Jana Ostroroga. Jest uznawany za najpiękniejszą nekropolię stolicy, gdzie pochowani są wybitni naukowcy, artyści, politycy, pisarze, aktorzy oraz nobliści. Cmentarz jest skarbnicą rzeźby i małej architektury. Znajdują się  tu wybitne dzieła klasycyzmu, secesji i sztuki współczesnej.

apowazki
Grób Bolesława Prusa
Grób Wacława Nałkowskiego

W lipcu 2014 roku cmentarz Powązkowski, razem z pięcioma innymi nekropoliami tworzącymi zespół zabytkowych cmentarzy wyznaniowych na Powązkach, został uznany za pomnik historii.

Ciekawostki: od 1 listopada 1975 r. na cmentarzu organizowana jest kwesta na rzecz renowacji zabytków Powązek. Co roku w kweście bierze udział ponad 200 aktorów, muzyków, pisarzy i plastyków. Kwesta odbywa się w dzień Wszystkich Świętych.

Cmentarz Powązkowski posiada też własną,  stronę internetową – klik, gdzie znajdziecie najobszerniejsze opracowanie dziejów Starych Powązek.


Na cmentarz można wejść Bramą św. Honoraty (Brama II) lub Bramę IV, obie znajdują się od ul. Powązkowskiej.

Brama Pięciu Poległych, Brama V (od ul. Tatarskiej) oraz furta od ul. Spokojnej otwierane są tylko we Wszystkich Świętych i Zaduszki.

Cmentarz otwarty jest codziennie w godzinach:
7-20 (maj-wrzesień),
7-19 (październik),
7-18 (listopad),
7-17 (grudzień-kwiecień)

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.