Spotkanie ze Szczepanem Twardochem

17 grudnia 2016 roku odbędzie się spotkanie ze Szczepanem Twardochem, jednym z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy, z okazji nowego wydania jego powieści „Morfina” i „Król”. Pisarz spotka się z czytelnikami w salonie Empik Galeria Mokotów w Warszawie.

Szczepan Twardoch to jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy. Pisze powieści o męskości i polskiej tożsamości w niemożliwym do podrobienia stylu. Właśnie ukazało się specjalne wydanie „Morfiny” oraz „Króla” (Wydawnictwo Literackie) w twardej oprawie. 

W „Morfinie” Twardoch osiągnął rzecz rzadką w polskiej prozie – wykreował antybohatera, którego nie sposób nie lubić. Młody pisarz tak jak najwięksi – Witkacy, Gombrowicz, Littell – potrafi ukazać słabego, rozdartego człowieka wplątanego w wielką historię. Bohater jest cynikiem, łajdakiem i bon-vivantem. Niewiernym mężem i złym ojcem. Matka wychowała go na Polaka: służył w polskim wojsku, ożenił się z Polką, ale to wciąż zbyt mało, by wiedzieć kim właściwie jest. „Dostaliśmy powieść wybitną – niezwykle odważne studium męskiej słabości i płynnej tożsamości narodowej” – pisał o książce krytyk literacki Dariusz Nowacki.

W 2016 roku ukazała się powieść „Król”, która wrzuca czytelnika w etniczny, społeczny, religijny i polityczny tygiel Warszawy 1937 roku. Ponad wszystkimi podziałami królują zasady gangsterskiego świata, w którym siła jest najcenniejszą walutą. Targani namiętnościami bohaterowie, żywe konflikty i emocje, wciągająca akcja i jej nieprzewidywalne zwroty, to część z wielu zalet książki. Do tego to pierwszy w polskiej powojennej literaturze tak ciekawy i wolny od mitologizowania portret żydowskiego bohatera oraz pasjonujące realia Warszawy lat 30. XX wieku.

Szczepan Twardoch za powieść „Morfina” otrzymał Paszport Polityki 2012, Śląski Wawrzyn Literacki 2013, Nagrodę Czytelników towarzyszącą Nagrodzie Literackiej „Nike” 2013 oraz nominację do Europejskiej Nagrody Literackiej Le Prix du Livre Européen. Jego książki i opowiadania zdobywały nagrody Nautilius, srebrne wyróżnienie Nagrody Literackiej im. Jerzego Żuławskiego,  Nagrodę Literacką Gdynia, niemiecką nagrodę literacką Brücke Berlin, Nagrodę Fundacji im. Kościelskich. Powieść „Drach” znalazła się w finale Nagrody Literackiej „Nike” w 2015 roku.


Autor będzie podpisywał książki oraz audiobooki, w interpretacji Macieja Stuhra
17 grudnia, godz. 16:00-18:00

Empik Galeria Mokotów
Warszawa, ul. Wołoska 12

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.