Spotkanie z kulturą ludową na Krakowskim Przedmieściu

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na cykl spotkań z kulturą ludową. Już w niedzielę, 25 lipca w siedzibie Instytutu, w Warszawie na Krakowskim Przedmieściu 66 będzie można spotkać się z twórcami ludowymi, kołami gospodyń wiejskich i gawędziarzami oraz cieszyć uszy dźwiękami muzyki ludowej.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, zgodnie ze swoimi celami statutowymi prezentuje mieszkańcom miasta kulturę ludową w najlepszym wydaniu. W ostatnią niedzielę lipca po długiej przerwie, na Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie znów zabrzmi muzyka tradycyjna. Tym razem w naszej muzycznej podróży po różnych regionach kraju udamy się na Ziemię Radomską i do Wielkopolski.

Zagrają:

  • Kapela Jana Kmity z Przystałowic Małych – w regionie radomskim zaliczana jest obecnie do najlepszych i o najdłuższym stażu muzykowania. Jan Kmita jest doskonałym skrzypkiem – samoukiem i od dziesięcioleci pozostaje filarem wielu kapel kajockich o tradycyjnym składzie instrumentów. Wraz z najlepszymi w okolicy bębnistami, basistami, harmonistami przez wiele lat prowadził bardzo cenione w okolicach kapele weselne. Kapela z Przystałowic Małych w 2015 roku została uhonorowana Nagrodą im. Oskara Kolberga.
  • Kapela Dudziarska Koźlary – działa od 2000 roku przy Domu Kultury w Stęszewie. Nauczycielem i Mistrzem Kapeli nieprzerwanie od 21 lat jest dudziarz Romuald Jędraszak, laureat Nagrody im. Oskara Kolberga. Nauka gry na dudach wielkopolskich i skrzypcach przewiązanych odbywa się tradycyjną metodą ze słuchu. W repertuarze kapeli znajdują się tradycyjne utwory takie jak polka, okrągły, wiwat, chodzony. Kapela Koźlary dała się już poznać zarówno w Polsce na lokalnych wydarzeniach (Poznań, Kościan, Zbąszyń) jak i za granicą (Szkocja, Białoruś, Słowacja).
  • Zespół Świteź: Zespół istnieje od kilkunastu lat i aktywnie angażują się w życie kulturalne gminy Trzydnik Duży. Obok formy wokalnej Zespół Świteź prowadzi też działalność teatralną, wystawiając chociażby „Misterium Męki Pańskiej”, „Jasełka”, widowisko sobótkowe , darcia pierza czy weselne. Przy zespole powstał też dziecięcy zespół „Świteź”, a także grupa kabaretowa.

Poza tym będzie można skosztować potraw regionalnych przygotowanych przez panie z kół gospodyń wiejskich. Twórcy ludowi zaprezentują swoje wyroby ze słomy, hafty, koronki i ceramikę a chętne osoby będą miały możliwość obserwować i uczyć się pracy w drewnie.

Miejsce: Krakowskie Przedmieście 66, 25 lipca w godzinach 14-19

Wstęp wolny

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.