Spotkanie: Dzienis, Śwircz i Zmyślony o Pureview

Spotkanie: Dzienis, Śwircz i Zmyślony o Pureview.

18 marca 2017 roku na tydzień przed końcem wystawy Pszemka Dzienisa – „Pureview” w Leica 6×7 Gallery odbędzie się oprowadzanie po wystawie oraz spotkanie z autorem, kuratorem Jakubem Świrczem i krytykiem sztuki Iwem Zmyślonym.

„Paradoks fotografii: odkrywając, zakrywa. Reprezentując swój przedmiot, dokonuje zarazem jego transformacji – spłaszcza, zmienia skalę i pozbawia kontekstu. Czyni go obecnym, ale i nieobecnym – wyabstrahowanym z miejsca, czasu i przestrzeni. Skupiając na sobie spojrzenie, udaje, że jej nie ma – wmawia nam nieodparcie, że jest tylko widokiem na coś zupełnie innego; nieprzekupnym okiem; przeźroczystą kopertą.

Przekonują nas o tym prace Przemka Dzienisa. To czyste widoki chwycone w klamry kadru. Ukazują swój przedmiot w sposób enigmatyczny i ambiwalentny, skrywając przed nami jego realną naturę czy proces powstawania. Tym samym zmuszają nasz umysł do twórczego wysiłku – do snucia próżnych domysłów i meandrowania na pograniczu jawy.

Im mniej o nich wiemy, tym lepiej dla nich i dla nas. Bo wiedza jest zbyt ogólna – odwraca naszą uwagę od tego, co konkretne; odrywa od zmysłowej, jeszcze nienazwanej treści doświadczenia i skupia na treści pojęć. A jedno z drugim przecież nie ma nic wspólnego – nie byłoby obrazów, gdyby je można było wypowiedzieć w słowach.

Bezradna wyobraźnia sięga do pamięci i stamtąd wydobywa znane sposoby widzenia. Próbuje nimi patrzeć, próbuje nimi nazwać. Stąd luźne skojarzenia z malarstwem lirycznej abstrakcji, gdzie plastyczna forma stała się wizualnym śladem skrajnie subiektywnych, kapryśnych emocji, na podobieństwo brzmienia w muzyce improwizowanej.

Tylko czy fotografia może być intymna? Czy mechaniczny proces przetwarzania światła pozwala nam się zbliżyć do czyjegoś wnętrza? Spojrzeć cudzym okiem na rzeczy dobrze znane? Ukazać pejzaż wewnętrzny? Czy może wręcz przeciwnie – inaczej niż w przypadku malarskiego gestu, trzyma nas na dystans, szczelnie izolując optyczno-mechanicznym filtrem technologii?”

Tak o wystawie pisze Iwo Zmyślony, to właśnie ten tekst będzie punktem wyjścia do dyskusji. Zapraszamy na wyjątkowe oprowadzanie, które pozwoli poznać fotografie z cyklu Pureview od nowa.


18 marca 2017, godzina 17:30
Leica 6×7 Gallery, ul. Mysia 3

Odnośnik do wydarzenia na FB – klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.