Spędź lato na placu Defilad

Spędź lato na placu Defilad.

Koncerty, spektakle teatralne, letnie kino plenerowe, a także de­baty. Hasłem tegorocznej edycji Placu Defilad jest „Drugie lato wolności”. Program wydarzeń skupi się w tym roku wokół 30. rocznicy obrad Okrągłego Stołu i wyborów z 4 czerwca 1989 r.

W czwartek, 25 kwietnia, została zainaugurowana kolejna edycja projektu, który od lat cieszy się dużym zainteresowaniem warszawiaków i turystów. Tegoroczny Plac Defilad odbędzie się tuż po okrągłej, 30. rocznicy historycznych wyborów z czerwca 1989 roku.

– Projekt Plac Defilad zmienia miasto, zmienia myślenie o przestrzeni publicznej, o tym jaką rolę ma pełnić instytucja publiczna, w jaki sposób ma się komunikować ze swoimi odbiorcami, w jaki sposób współpracować z innymi instytucjami – mówi Aldona Machnowska-Góra, dyrektorka koordynatorka kultury i komunikacji społecznej. – Chyba nie ma już osób, które wyobrażają sobie lato w Warszawie bez tego projektu. Nauczyliśmy się tu przychodzić, spędzać czas, dowiadywać się nowych rzeczy. To Plac Defilad był pierwszym projektem, w którym miejskie instytucje wyszły ze swoich murów, zaczęły sieciować ludzi i instytucje. Ważne jest abyśmy mieli taką przestrzeń, taką agorę gdzie spotykamy się na równych, demokratycznych zasadach – mówi Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta.

Przestrzeń publiczna będzie wypełniona narracjami na temat ustrojowego przełomu, dyskusjami na temat jego znaczenia i wartości. Można się zarazem spodziewać, że w debacie dominować będą opowieści dobrze już znane, skoncentrowane na głównych aktorach wydarzeń, przede wszystkim politykach. – W programie tegorocznego Placu Defilad chcielibyśmy zaprezentować inną wersję historii transformacji, przypomnieć, jak była przedstawiana i rozumiana w dziełach rodzimej kultury awangardowej czy alternatywnej. W głównym nurcie wydarzeń na Placu Defilad zamierzamy oddać głos tym, którzy współkształtowali polską transformację lub z uwagą ją opisywali, nie stali się jednak jej mainstreamem, zachowali autonomiczną pozycję na jej obrzeżach. W pierwszej kolejności chcemy zastanowić się, jak wyglądała transformacja w oczach tych, którzy wraz z nią wchodzili dopiero w dorosłość – ówczesnych i późniejszych twórców nowej polskiej kultury – mówią organizatorzy projektu.

Pierwszym wydarzeniem tegorocznej edycji będzie majowy set spektakli „Narkotyki” według Witkacego w reżyserii Oskara Sadowskiego (5 spektakli: 30 kwietnia – 4 maja). Oficjalne otwarcie Placu odbędzie się 1 czerwca 2019.

Głównymi elementami programu w tym roku będą:

MEGA CHÓR

To działanie inspirowane aktywnością kanadyjsko-amerykańskiej formacji Choir! Choir! Choir! Formuła jest bardzo prosta: grupa amatorów zbiera się w klubie lub na miejskim placu, gdzie pod okiem dwójki muzyków w ciągu kilku godzin uczy się śpiewać (z podziałem na głosy, w konwencji chóralnej) wybraną popularną piosenkę (od klasyków Davida Bowie po hity Justina Biebera). Całość to nie tylko sposób na atrakcyjne spędzenie wolnego czasu, ale także trening w budowaniu wspólnoty. Liczymy, że podobny charakter będzie miał Mega Chór na Placu Defilad – animowany przez duet Paula i Karol, z udziałem gości, w tym wielkich gwiazd polskiej muzyki rozrywkowej.
[1 czerwca 2019]

DZIEŃ DZIECKA

Na jeden dzień zamieniamy Plac w Terenowe Studio Nadawcze. Okrągła rocznica transformacji to pretekst do zbudowania działań z dziećmi wokół takich pojęć jak społeczeństwo obywatelskie, wspólnoty, wolności. Studio TV będzie się składać z części warsztatowej, gdzie wybieramy przygotowany wcześniej format (newsy, pogoda, nowiny ze świata nauki, informator kulturalny, reportaż terenowy). Część warsztatowa to kilka równolegle działających stanowisk z asystą animatora/animatorki, którzy proponuje działania pomagające wygenerować materiał. Kolejną przestrzenią jest samo studio (z bardzo realną scenografią, stolikiem, prompterem do rzucania grafik/wykresów/map etc., fotelami, kamerami, jak w dużym studiu), gdzie po wygenerowaniu materiału, rejestrujemy 1-3 minuty materiału. Przez 3-4 godziny generujemy i nagrywamy materiały do serwisu informacyjnego, trwającego maksymalnie 10 minut. Montujemy go na bieżąco. Transmisja odbędzie się tego samego dnia w przestrzeni publicznej, na Placu. W ramach finału Dnia Dziecka. 

KONCERT „WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ” SMOLIK + GOŚCIE

4 czerwca 1989 Polacy opowiedzieli się za wolnością i powiedzieli solidarne NIE systemowi. W 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów w Polsce Dom Spotkań z Historią zaprasza na koncert „Wybraliśmy wolność” pod kierownictwem artystycznym SMOLIKA. Zaproszeni przez niego artyści wykonają polskie utwory o wolności m.in. „Centrala”, „Kocham wolność”, „Polska”, „To tylko tango”. Gośćmi specjalnymi będą: JAN BENEDEK, OLAF DERIGLASOFF, MELA KOTELUK, LABORATORIUM PIEŚNI, TOMEK LIPIŃSKI, SKUBAS, MUNIEK STASZCZYK, JUSTYNA ŚWIĘS, VIENIO, KRZYSZTOF ZALEWSKI, DARIA ZAWIAŁOW.

Skład zespołu:
SMOLIK – aranżacje, instrumenty klawiszowe, moog, elektronika itp.
Paweł Krawczyk – gitary
Michał Gołąbek – gitary
Olaf Deriglasoff – bas
Aleksander Orłowski – perkusja
sekcja dęta pod kierownictwem Dariusza Plichty.
[4 czerwca 2019]

MADAMA BUTTERFLY

Arcydzieło mistrza opery wystawione zostanie w inscenizowanej wersji koncertowej. Aleksandra Kurzak, najsłynniejszy obecnie polski sopran, Roberto Alagna, francuski tenor otwierający sezon 2018/2019 w Metropolitan Opera, oraz Andrzej Dobber, jeden z najbardziej rozchwytywanych barytonów na świecie, wystąpią dla 5000 widzów zgromadzonych przed Pałacem Kultury i Nauki.  Chór Filharmonii Narodowej oraz Orkiestrę Sinfonia Varsovia poprowadzi włoski maestro Marcello Mottadelli. Reżyserii wieczoru podjęła się Natalia Korczakowska.
[15 czerwca 2019]

ZŁOTA SKAŁA

Punkowy musical inspirowany życiem i twórczością Roberta Brylewskiego. Ojciec chrzestny polskiej nowej fali tuż przed śmiercią spotyka tu samego siebie z czasów młodości – i rozpoczyna dyskusję o dawnych ideałach, marzeniach o ucieczce z Babilonu, budowie własnego niezależnego świata. Całość w reżyserii Grzegorza Laszuka, niegdysiejszego anarchisty, dziś lidera legendarnej Komuny Warszawa.
[6 lipca 2019]

TOMASZ STAŃKO TOAST
W dniu urodzin słynnego trębacza celebrujemy jego sztukę w znakomitym towarzystwie. Nowy projekt inspirowany nagraniami Stańko prezentuje duet Skalpel. Solo dla Mistrza gra jego przyjaciel, nie mniej wybitny Wadada Leo Smith. Płytę „Peyotl”, nagraną niegdyś przez zespół Stańki z udziałem Marka Walczewskiego, przypominają gwiazda eksperymentalnej sceny elektronicznej We Will Fail i aktorka Teatru Studio Irena Jun. 
[11 lipca 2019]

FOTKONCERTY

Trzech najwybitniejszych polskich fotoreporterów średniego pokolenia w opowieści o życiu codziennym w Polsce ostatnich kilkunastu lat. Kuba Dąbrowski, Rafał Milach i Michał Szlaga przeglądają swoje potężne
archiwa i układają z nich niemal fabularne historie. Fotokoncerty to każdorazowo projekcje kilkuset starannie wybranych zdjęć – zawsze z towarzyszeniem muzyki na żywo.
[lipiec, sierpień 2019]

MIĘDZYNARODOWE CZYTANIE

 Wraz z redakcją „Polityki” wskazujemy 20 książek, które trzeba w tym roku przeczytać, by zrozumieć współczesny świat. Naszą inspiracją jest coroczna lista ulubionych książek Baracka Obamy. Zachęcamy do czytania socjologów, historyków, reporterów, filozofów, ekonomistów, powieściopisarzy. Wszystko w dniu, w którym Prezydent RP w ramach Narodowego Czytania namawia do lektury pozytywistycznych nowelek.
[7 września 2019]

URODZINY KOMPOZYTORÓW: STRAUSS

Cykl  koncertów celebrujących rocznice urodzin wielkich kompozytorów to projekt autorski Marcina Maseckiego, jednego z najbardziej twórczych i oryginalnych muzyków młodego pokolenia i Marcina Markowicza, skrzypka i kompozytora. Marcin Masecki współpracuje z Teatrem Studio i Barem Studio od 2012 roku. Przez ten czas, często w ramach letnich programów na Placu Defilad, regularnie i konsekwentnie prezentuje muzykę klasyczną w alternatywnym kontekście. Inaczej niż w typowym filharmonicznym wydarzeniu Masecki stwarza świat, w którym kaszlnięcie nie zaburza przebiegu koncertu, można swobodnie wychodzić i wchodzić w trakcie utworu, można popijać sobie herbatkę, można klaskać pomiędzy częściami Sonaty (surowo wzbronione w filharmonii), można wejść spóźnionym, a nawet można ubrać się stosownie do nastroju, bez ryzyka oceniających spojrzeń.  W „Koncertach Urodzinowych”, które startują w STUDIO 20 maja, będziemy przedstawiać szereg ważnych postaci ze świata muzyki w specyficzny sposób. Repertuarowo wydarzenia będą się dzielić na dwie połowy: w pierwszej przedstawimy ulubionych kompozytorów jubilatów, a w drugiej ich własne utwory z których byli najbardziej dumni (często nie będą to najbardziej znane pozycje). Bohaterem koncertu na Placu Defilad będzie Johan Strauss.
[30 sierpnia 2019]

FILMY TRANSFORMACJI

Nieoczywisty zestaw filmów, w którym zapisało się coś ważnego z doświadczenia polskiej transformacji. Powidoki kina moralnego niepokoju obok komercyjnych hitów nowej epoki, rodzima wersja kina gangsterskiego obok niemal dokumentalnych zapisów trudnej konfrontacji z realiami kapitalizmu. Zanussi obok „Młodych wilków”, Żuławski obok „300 mil do nieba”.
[lipiec, sierpień 2019]

Ponadto tradycyjnie w programie Placu Defilad znajdzie się kilkadziesiąt innych imprez o różnej formule, luźniej związanych z tematem przewodnim, w tym m.in.:

  • Cykl pokazów filmowych poświęconych tematyce fotografii (Kino Letnie)
  • „Póki żyjemy”, cykl pokazów filmów dokumentalnych o wolności zrealizowany wspólnie z festiwalem Docs Against Gravity. W programie znajdą się tytuły:  Demokracja: Instrukcja obsługi (What is democracy?), Cała przyjemność po stronie kobiet (#FemalePleasure), Pod opieką wiecznego słońca (Under the Sun), Westwood: punkówa, ikona, aktywiska (Westwood: Punk, Icon, Activist), Jutro albo pojutrze (Minding the Gap)
  • Cykl wydarzeń społeczno-kulturalnych realizowanych wspólnie z klubokawiarniami Bar Studio oraz Cafe Kulturalna, [w programie m.in.: niedzielne ekologiczne śniadania, piano bary z Maciejem Ulatowskim, prezentacje nagrań z płyt gramofonowych z Wojciechem Kapelko, koncerty muzyki klasycznej, tematyczne imprezy weekendowe, impreza z Festiwalem Nowe Horyzonty, Cykl imprez  z festiwalem Docs Against Gravity, jam sesje klasyczne (spotkania muzyków klasycznych, spotkania wokół literatury].

 

Ideą projektu „Plac Defilad” było stworzenie otwartej przestrzeni miejskiej w centralnym punkcie Warszawy, dostępnej i atrakcyjnej dla każdej grupy wiekowej i społecznej. Organizatorem jest m.st. Warszawa, a jego gospodarzem Teatr Studio. Przez całe lato można korzystać z ogólnodostępnej i szerokiej oferty kulturalnej, także rozrywkowej, organizowanej w tym miejscu.

Dotychczasowe edycje projektu cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem warszawiaków i turystów. Warszawiacy uczestniczyli również w wydarzeniach o mniejszej skali: kameralnych spotkaniach, debatach czy warsztatach dla seniorów.

Więcej informacji: http://www.placdefilad.org/

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.