Sierpień w Zamku Królewskim w Warszawie

zamek krolewski

Za nami półmetek letnich wakacji, ale wciąż można skorzystać z wielu atrakcji kulturalnych i edukacyjnych przygotowanych przez Zamek Królewski w Warszawie. Wśród bogatej oferty znajdziemy zarówno bezpłatne wydarzenia m.in. festiwal Królewskie Arkady Sztuki, wystawę Obecni. Prace z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku prezentowaną w Ogrodach Królewskich  czy możliwość skorzystania z tzw. bezpłatnej środy, pozwalającej na zwiedzenie ekspozycji stałej Zamku obejmującej Galerię Arcydzieł z dwoma dziełami Rembrandta oraz Pałac Pod Blachą. Tegoroczną letnią nowością jest bilet wakacyjny łączący Trasę Królewską i wystawę czasową Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu z wybitnymi dziełami sztuki antycznej i wczesnorenesansowej wypożyczonymi z najbardziej prestiżowych, światowych muzeów.

Chętni zwiedzić najpiękniejsze wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie, mogą skorzystać z bezpłatnej środowej propozycji, w ramach której można obejrzeć m.in.  Apartament Wielki i Królewski, Galerię Królewiczowską, a także Galerię Arcydzieł oraz Pałac Pod Blachą. W Galerii Arcydzieł, korzystając z bezpłatnej środy, można zobaczyć m.in. jedne z najbardziej cennych obrazów w kolekcji Zamku – 2 portrety Rembrandta, a także jeden z najnowszych nabytków Zamku Partię tryktraka Matii Pretiego, kontynuatora stylu wypracowanego przez Caravaggia.

Ogrody Zamku Królewskiego są codziennie bezpłatnie dostępne dla wszystkich poszukujących oazy zieleni w sercu Warszawy. Ogród Dolny jest czynny w godzinach 10:00–22.00, Ogród Górny 10:00–20:00. Ogrody zamkowe to wymarzone miejsce odpoczynku, udostępnione dla wszystkich chętnych. Z jednej strony otoczone majestatyczną bryłą Zamku, z drugiej otwierające się na piękną panoramę doliny Wisły, tworzą czarującą przestrzeń, będącą idealną odskocznią od zgiełku miasta. Dodatkową zachętą  do odwiedzenia w czasie wakacji Królewskich Ogrodów jest dostępna jeszcze do 30 września br. wystawa Obecni prezentująca prace z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej
w Orońsku.
Trudno o lepszy anturaż dla dzieł sztuki rzeźbiarskiej niż zachwycająca sceneria ogrodów. Tego lata pośród rabat, boskietów i fontann podziwiać można wybór dwunastu przedstawień portretowych z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Są to powstałe na przestrzeni XX wieku prace wybitnych artystów, takich jak: Barbara Zbrożyna, Irena Molin-Sowa, Jelena Jovanovic, Anna Paszkiewicz, Xawery Dunikowski, Alfons Karny, Jan Ślusarczyk, Adam Myjak, Bernard Ossowski i Stefan Wierzbicki.

Do 26 sierpnia w Ogrodach Królewskich trwa coroczne letnie zamkowe święto teatru
i muzyki, czyli Królewskie Arkady Sztuki. Bogaty i zróżnicowany program pozwoli każdemu miłośnikowi wrażeń artystycznych, niezależnie od wieku, znaleźć coś dla siebie w bezpłatnej ofercie festiwalu. Tegoroczna edycja stała się okazją do przypomnienia twórczości Wojciecha Młynarskiego i Zbigniewa Wodeckiego w wykonaniu wybitnych artystów i w specjalnych aranżacjach. Na odwiedzających Arkady Kubickiego i Królewskie Ogrody czekają wieczory z teatrem i muzyką klasyczną. Na festiwalowej scenie można zobaczyć wielu znanych i cenionych artystów m.in.: Rafała Bartmińskiego, Piotra Barona, Agnieszkę Przepiórską, Katarzynę Żak i wielu innych. Na najmłodszych czekają rodzinne warsztaty teatralno-muzyczne z cyklu Arkady Sztuki Dzieciom przygotowane przez Żoliborski Dom Kultury oraz spektakle w wykonaniu Teatru Scena 96.

Wakacje są też dobrą okazją, aby odwiedzić najnowszą czasową wystawę w Zamku Królewskim w Warszawie zatytułowaną Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu poświęconą kulturowemu dziedzictwu antyku. Odwiedzając ekspozycję
do 15 października br. mamy okazję, aby zobaczyć wybitne dzieła sztuki antycznej
i wczesnorenesansowej.
Wystawa obejmuje cenne obiekty wypożyczone z ponad pięćdziesięciu instytucji i kolekcji prywatnych, wśród których znalazły się m.in. Galeria Uffizi, Galeria Borghese, Luwr, Muzeum Brytyjskie czy Narodowa Galeria Sztuki
w Waszyngtonie. Na ekspozycji można podziwiać dzieła takich twórców jak Pietro Perugino, Pier Jacopo Alari Bonacolsi zw. Antico, Giovanni Bellini, Sandro Botticelli, Donato Bramante, Bartolomeo Suardo zw. Bramantino, Antonio Averlino zw. Filarete, Antonio Lombardo, Andrea Mantegna czy Andrea del Verrocchio.

Na czas letni Zamek Królewski w Warszawie przygotował specjalne, dodatkowe rozwiązane – bilet wakacyjny, który poza bezpłatnymi środami na ekspozycję stałą, umożliwia w korzystnej cenie połącznie Trasy Królewskiej i wystawy czasowej Przebudzeni. Ruiny antyku i narodziny włoskiego renesansu poświęconą. Normalny bilet to wydatek 70 zł, ulgowy 50 zł, natomiast dzieci i młodzież w wieku 7-16 lat mogą skorzystać z biletu za 2 zł. Dzieci do lat 7 mają bezpłatny wstęp zarówno na ekspozycję stałą, jak i czasową. Z myślą o dzieciach i młodzieży szkolnej Dział Edukacji Zamku Królewskiego przygotowuje także propozycje wakacyjne zarówno dla grup zorganizowanych, jak również osób indywidualnych.

Zamek Krolewski czeka zarówno na turystów, jak i mieszkańców Warszawy. Różnorodny i atrakcyjny program artystyczny i edukacyjny ma zachęcić jak największą grupę gości do odwiedzenia zamkowych wnętrz i przestrzeni.

Więcej informacji: https://www.zamek-krolewski.pl/

/materiały prasowe/


Przeczytaj też:

Potańcówki w Warszawie – klik
Kino plenerowe w Warszawie – klik
Wydarzenia w Warszawie weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie sierpień 2023 – klik