Przyszłość jest dziś. MISJA ZIEMIA

Jak będzie wyglądać Ziemia w przyszłości? Czy pozostanie tą samą zieloną planetą? Wszystko zależy od naszych działań i wyborów. Z czego musimy zrezygnować, co zmienić i jak? Nie ma gotowych rozwiązań. W ich poszukiwaniu pomóc może nasza nowa wystawa „Przyszłość jest dziś. Misja: Ziemia”.

Wystawa koncentruje się na bliskiej przyszłości, której doświadczy większość z nas. Goście Kopernika na własne oczy zobaczą koniec XXI wieku. Przyszłość jest dziś. Ktoś jeszcze w to wątpi?

Jest nas coraz więcej – już 8 miliardów! Eksploatujemy lądy i oceany. W niespotykanie gwałtowny sposób zmieniamy klimat. Jak korzystać z ograniczonych zasobów planety, by mogła być domem także przyszłych pokoleń? W części ekspozycji poświęconej populacji można się przekonać, jak szybko zaludnia się Ziemia i jak wpływają na nią nasze codzienne decyzje. Wizję zielonych miast przyszłości roztacza eksponat „Zazielenianie”.

Tempo wzrostu ilości CO₂ w atmosferze jest największe w historii naszej planety. Nie tylko musimy je zmniejszyć, ale także zrobić to w rekordowo krótkim czasie. Problem obrazuje największy eksponat wystawy – słupkowy wykres wzrost temperatury na świecie. Warto sprawdzić co się zdarzy, gdy zaczniemy korzystać z czystej energii (elektrowni jądrowych, wiatrowych i fotowoltaiki) oraz magazynować ją. Można to zrobić w części wystawy dotyczącej klimatu.

Tylko w tym roku z Ziemi zniknęło 4,5 miliona hektarów lasów, a są one tylko jednym z wielu naturalnych siedlisk życia na naszej planecie. Bioróżnorodność to misterna, konstruowana przez setki milionów lat układanka. Z nią związana jest kolejna część wystawy. Eksponat „Chwiejna równowaga” wygląda jak wieża z gry Jenga. „Schron” nawiązuje do banków nasion.

Czy powinniśmy bać się przyszłości? Strach nie przynosi konstruktywnych rozwiązań, a to one są nam najpilniej potrzebne. Warto stawić czoła faktom, zapoznać się z przewidywaniami naukowców i sprawdzić, jak pomóc planecie. A potem – przystąpić do działania. Inspirację można znaleźć na wystawie „Przyszłość jest dziś. Misja: Ziemia”.

#Bioróżnorodność W ostatniej strefie skoncentrujemy się na problemach postępującej degradacji środowiska naturalnego i zanikającej bioróżnorodności. Licznik zaniku naturalnych siedlisk Zobacz, w jakim tempie zmniejsza się powierzchnia naturalnych siedlisk na skutek ekspansywnej działalności człowieka, w szczególności osadnictwa i rolnictwa (w tym produkcji żywności dla człowieka i hodowli zwierząt). Schron Przekonaj się, jak wygląda bank nasion i dowiedz się, po co tworzymy schrony dla różnych gatunków roślin. Infografiki Dowiedz się, co możesz zrobić w mieście dla bioróżnorodności i dlaczego jest ona ważna. Chwiejna równowaga Eksponat w postaci wieży z klocków pokazuje, jak niebezpieczna może być dla ludzkości „zabawa w usuwanie gatunków”. Bioróżnorodność sprawia, że powstaje gęsta sieć zależności w ekosystemie. Dzięki temu jest on stabilny i bardziej odporny na zewnętrzne czynniki zaburzające. Im mniejsza bioróżnorodność, tym cały ekosystem jest mniej odporny na zewnętrzne zagrożenia.
Svalbard Globalny Bank Nasion

Druga część wystawy koncentruje się na wyobrażeniach o przyszłym świecie jako naszym miejscu do życia. Mówi o degradacji środowiska naturalnego, globalnym ociepleniu, miastach przyszłości.

Eksponaty podzielone są na trzy strefy tematyczne: Klimat, Populacja, Bioróżnorodność.

Misja Ziemia Kopernik

Eksponat spajający wszystkie wątki to Glob, który pozwala spojrzeć na Ziemię z kosmicznej perspektywy. Na powierzchni półtorametrowej sfery można oglądać zmiany stężenia CO2 , zmiany średniej temperatury na świecie, zanik bioróżnorodności, procesy migracyjne.

Eksponatem spajającym wszystkie te tematy stanie się Glob ilustrujący wpływ globalnych procesów na środowisko. Pozwoli on spojrzeć na Ziemię z kosmicznej perspektywy. Na powierzchni półtorametrowej sfery będzie można oglądać zmiany stężenia CO2 i średniej temperatury, migracje ludzi.

Wystawie towarzyszy program edukacyjny, stworzony z myślą o uczniach klas 7-8 i szkół ponadpodstawowych.
Więcej na jego temat: kopernik.org.pl/pjd

Otwarcie 24 listopada 2022
Centrum Nauki Kopernik

Wystawa składa się z trzech części. Można zwiedzać już dwie z niech – „Cyfrowy mózg?” oraz otwartą 24 listopada 2022 r. „Misję: Ziemia”. Ostatnia część („Człowiek 2.0”) udostępniona 29 czerwca 2023 r.


Przeczytaj też:

Wydarzenia Warszawa weekend – klik