PROGRAM warszawskich obchodów 4 czerwca 1989 roku

PROGRAM warszawskich obchodów 4 czerwca 1989 roku.

Od 1 do 7 czerwca będą trwały w Warszawie obchody 30. rocznicy wolnych wyborów z koncertami, wystawami, debatami, konkursami, spektaklami i prezentacjami publikacji związanych z przełomem roku 1989 r.

Pełny program obchodów 4 czerwca w Warszawie

Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią, instytucja kultury m.st. Warszawy (DSH) organizuje obchody Święta Wolności w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Przypominani są uczestnicy i świadkowie tamtych wydarzeń oraz to, jak fundamentalne znaczenie miały one dla historii Polski.

Środa, 29 maja

Godz. 11.00, odsłonięcie tablicy przy nieistniejącej już kawiarni, w miejscu gdzie była siedziba Warszawskiego Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

Miejsce: plac Konstytucji przy d. kawiarni „Niespodzianka”.

 

Piątek, sobota – 31 maja, 1 czerwca

Orange Warsaw Festival po raz dwunasty

Miejsce: Tor Wyścigów Konnych na Służewcu

Orange Warsaw Festival  to największy festiwal w stolicy, dwa dni muzyki, sztuki i wspólnej zabawy. Publiczność będzie miała okazję posłuchać takich gwiazd jak Miley Cyrus, Solange, czy Marshmello.

Złap Oddech  w Warszawskiej Strefie Miejskiej!

O tym, jak rozwija się Warszawa przypominamy cały rok. Dzięki naszej Strefie Miejskiej będziesz na bieżąco z tym, co w mieście słychać!

Jesteśmy wolni i lubimy tę wolność celebrować! Właśnie dlatego z radością świętujemy 30-lecie pierwszych wolnych wyborów. Korzystając z okazji, zaprosimy Was do okrągłego stołu, gdzie dostaniecie szansę wyrazić swoją wolność w formie sztuki. Będziecie mieli okazję stworzyć unikatowe chusty, zrobić bransoletki i dać się wytatuować w warszawskim stylu.

Warszawa jest dla wszystkich, dlatego chcemy, abyście wszyscy dali nam znać, czym jest dla Was wolność, tworząc z nami najbardziej kolorową instalację artystyczną festiwalu.

 

Jak co roku stworzymy także strefę relaksu z leżakami i pufami. Wpadnijcie do Warszawskiej Strefy Miejskiej i sami zobaczcie, co przygotowaliśmy!

Partnerem oraz inicjatorem Orange Warsaw Festival jest m.st. Warszawa.

Skorzystaj z darmowych przejazdów komunikacją miejską

Dzięki współpracy z m.st. Warszawa, uczestnicy koncertu będą mogli skorzystać z darmowego transportu miejskiego. Dotyczy to przejazdów środkami transportu zbiorowego organizowanego przez m.st. Warszawę od 31 maja do 2 czerwca 2019 r. do godz. 4.00 rano. Do przejazdów uprawniać będzie ważna opaska festiwalowa zawierająca datę wydarzenia, umieszczona na nadgarstku podróżującego. Aby ułatwić wszystkim festiwalowiczom poruszanie się po Warszawie uruchomiona zostanie dodatkowa linia autobusowa „300”, która dowiezie uczestników w rejon Toru Wyścigów oraz linia autobusowa „Do metra” odwożąca do stacji metra Ursynów. Zostaną wydłużone godziny kursowania metra M1 do godz. 3.15 oraz funkcjonowania parkingów Metro Wilanowska, Metro Ursynów i Metro Stokłosy.

Partnerem oraz współinicjatorem Orange Warsaw Festival jest m.st. Warszawa.

Poniedziałek, 3 czerwca

Godz 9.00, odsłonięcie tablicy upamiętniającej miejsce, w którym od kwietnia 1989 roku mieściła się siedziba Komitetu Obywatelskiego „Solidarność”.

Miejsce: ul. Fredry 6, budynek gmachu Banku Zachodniego.

Wtorek, 4 czerwca

Godz. 12.00, odśpiewanie Hymnu Polski przez warszawiaków

Miejsce: Ogród Saski, aleja główna.

Projekt z innymi miastami,  m.in. z Gdańskiem.

Wtorek, środa, czwartek, 4-6 czerwca  

Godz. 20.00, spektakl „Konstytucja na chór Polaków”, reżyseria Marta Górnicka

Miejsce: Nowy Teatr, ul. Madalińskiego 10/16 

Dlaczego konstytucja? Bo dotyczy nas wszystkich, ale mamy do niej skrajnie różne podejście. Bo dziś nieustannie się do niej odwołujemy – by jej bronić, by domagać się jej zmiany, by ją łamać, by jej strzec. Konstytucję przeczyta: Chór Polaków, aktorzy Nowego Teatru, kibice Legii, Wietnamczycy, katolicy, chór kobiet, Związek Strzelecki „Strzelec”, harcerze, Żydówki, dzieci, aktorzy Teatru 21, muzułmanie, uchodźcy, seniorzy.

DZIAŁANIA DZIELNICOWE

Wtorek, 25 czerwca, uroczyste otwarcie wystawy w rocznicę czerwca’76Artyści z Solidarnością – 4 czerwca 1989 roku.

Miejsce: Ursus, Ośrodek Kultury ARSUS, ul. Traktorzystów 14. (Wspólnie z DSH).

Pomimo faktu, że przed 1989 rokiem ogromna rzesza Polaków nigdy nie zetknęła się z prawdziwą kampanią wyborczą, przy Komitetach Obywatelskich  „Solidarności” zgromadziły się rzesze ludzi, którzy chcieli włączyć się w prace z nią związane. Starano się, aby spotkaniom przedwyborczym towarzyszyły imprezy kulturalne, m.in. występy Jacka Fedorowicza czy Wojciecha Młynarskiego. Kandydatom w czasie spotkań z wyborcami towarzyszyli artyści, czytając odpowiednio dobraną prozę lub wiersze. Należy tu wymienić: Maję Komorowską, Ewę Błaszczyk, Zbigniewa Hołdysa, Beatę Tyszkiewicz, Janusza Gajosa, Daniela Olbrychskiego, Małgorzatę Braunek, Kazimierza Kaczora, Gustawa Holoubka, Andrzeja Wajdę i wielu innych. To właśnie zaangażowanie obywatelskie artystów i działaczy rozgoniło marazm w społeczeństwie i przesądziło o wyborczym sukcesie opozycji.

Celem wystawy jest przybliżenie głównych wydarzeń z kalendarium przedwyborczego – na kompozycję złożą się materiały archiwalne, zdjęcia, notki historyczne i biogramy.

Montaż, aranżację i udostępnienie wystawy planujemy na 4 czerwca 2019 roku. Przedsięwzięcia Fundacji Dla Ursusa związanie z obchodami Dnia Wolności i Praw Obywatelskich.

Mural

W 2017 roku zgromadziliśmy dokumentację i przygotowaliśmy projekt muralu upamiętniającego historię Ursusa – dzielnicy i Zakładów Mechanicznych URSUS.

W 2018r. zrealizowaliśmy część projektu – wykonano mural na trzech ścianach budynku. W czerwcu 2019r. zostanie dokończone malowanie muralu na ścianie od ul. Traktorzystów.

 

Niedziela, 23 czerwca

Godz. 15.00, piknik historyczny „Gdy chcieliśmy być wolni. Ursus w latach 1976-1989” (wspólnie z Urzędem Dzielnicy Ursus m.st. Warszawy).

  1. Sekcja dla starszych mieszkańców:

Cztery namioty tematyczne – w każdym namiocie indywidualizowany scenariusz wydarzenia, który obejmuje: prezentację multimedialną, wystawę plenerową i moderowane rozmowy z gośćmi specjalnymi – uczestnikami opisywanych wydarzeń. Tematy:

– Czerwiec 1976r. i powstanie KOR.

– „Solidarność” – od sierpnia 1980r. do pacyfikacji ZM URSUS 14 grudnia 1981 r.

– Stan wojenny i działalność opozycyjna 1982-1989.

– Pierwsze wolne wybory – 4 czerwca 1989r.

 

  1. „Mały konspirator” – przestrzeń dedykowana dla dzieci i młodzieży.

Interaktywne stacje tematyczne (telefon na podsłuchu, praca cenzora, podziemna drukarnia, dziecięce zabawy z epoki, „gadające głowy” – mali prezenterzy telewizyjni), stacja fotograficzna (fotobudka tematyczna) i listy gończe, tworzenie graffiti wg. szablonów na tematycznej figurze przestrzennej oraz – dla najmłodszych – obrazu kontrolnego w telewizorze z zastosowaniem różnych form plastycznych. 

 

DZIAŁANIA EDUKACYJNE I PROMOCYJNE

Podróż Wolności 2019 – warszawska młodzież w Europejskim Centrum Solidarności w rocznicę 4 czerwca 1989 roku i w hołdzie Pawłowi Adamowiczowi.

Mural „Solidarność Warszawa 1989-2019” na „patelni”, 20 czerwca – 4 lipca

Mural Domu Spotkań z Historią w 30. rocznicę wyborów 4 czerwca 1989 roku nawiązujący do prezentowanej od 7 czerwca wystawy rocznicowej „Przełom w kadrze” na skwerze im. ks. Twardowskiego przy Krakowskim Przedmieściu. 

Konkurs na plakat „Warszawa – Polska – Europa. Przemiany po 1989” dla grafików i studentów wyższych uczelni artystycznych

Muzeum Warszawy zaprosiło do nadsyłania prac będących artystycznym i intelektualnym komentarzem wydarzeń 1989 roku i następujących po nich przemian politycznych, gospodarczych i społecznych w Polsce. Do udziału w konkursie zachęca grafików i studentów wyższych uczelni artystycznych. Termin nadsyłania zgłoszeń to 28 maja 2019 roku, do godz. 15.00. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 13 czerwca 2019 roku. Nagrodzone oraz wybrane przez jury prace prezentowane będą na wystawie pokonkursowej, która otwarta zostanie w czerwcu 2019 roku w Muzeum Warszawy oraz w przestrzeni miejskiej.

Konkurs organizowany jest przez Muzeum Warszawy we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie, Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych i Stowarzyszeniem Twórców Grafiki Użytkowej.

Święto wolności w Muzeum Drukarstwa, ul. Ząbkowska 23/25

Sobota, 1 czerwca, godz. 12.00, Dzień Drukarza

Dwutygodniowe obchody rozpoczną się 1 czerwca Dniem Drukarza. Na to święto zaproszeni zostali drukarze i przedstawiciele warszawskiego środowiska poligraficznego. Po uroczystości otwarcia będzie można obejrzeć przygotowaną ekspozycję druków solidarnościowych i powielaczy używanych w latach 80. XX wieku. Na ten dzień przygotowany zostanie druk okolicznościowy związany ze świętem Solidarności. Będzie można również własnoręcznie wydrukować odbitkę. Wystawę powielaczy, druków i wydawnictw solidarnościowych będzie można oglądać od 1 do 16 czerwca w godz. 10.00–18.00.

Wtorek, 4 czerwca, godz. 10.00-20.00

Prezentacja urządzeń i maszyn drukarskich używanych przez prasę podziemną. Spotkania z działaczami „Solidarności”, którzy prowadzili podziemne drukarnie. Wspólne drukowanie ulotek na historycznych maszynach. Każdy z uczestników otrzyma na pamiątkę ulotkę z napisem „Solidarność”, a także będzie mógł samemu wydrukować ulotkę okolicznościową na zabytkowej korektorce.


Program przygotowany przez DSH

30 LAT MINĘŁO. ŚWIĘTUJEMY WOLNOŚĆ!

Organizator: Dom Spotkań z Historią. Partner: Plac Defilad

Wstęp wolny

Świętuj z nami 30. rocznicę 4 czerwca 1989 roku w Warszawie. Przyjdź na koncert Wybraliśmy Wolność. SMOLIK x Goście. Zobacz najlepsze zdjęcia z 1989 na wystawie Przełom w kadrze 1989. Poznaj Menu Wolności Katarzyny Bosackiej i Herosów transformacji w kolejnej odsłonie „Pożaru w burdelu” oraz weź udział w debacie o wolności w kulturze. W programie obchodów nie zabraknie również atrakcji dla najmłodszych. W Dzień Dziecka zapraszamy do plenerowego studia Pajdokracja TV oraz na premierę książki Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność. W tym roku świętujemy od 1 czerwca!

Od 2009 roku Dom Spotkań z Historią (DSH) organizuje dla mieszkańców Warszawy obchody Święta Wolności w rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Co roku przypominamy uczestników i świadków tamtych wydarzeń oraz podkreślamy, jak fundamentalne znaczenie miały one dla historii Polski.

PROGRAM:

1 CZERWCA (sob.), PLAC DEFILAD

  • 12:00-15:00 PAJDOKRACJA TV: wiadomości z krainy dzieci

Na czym polega wolność słowa? Jaką rolę odgrywają media we współczesnym świecie i dlaczego obywatelskie zaangażowanie jest tak ważne? ─ na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzielą nam dzieci w plenerowym studiu telewizyjnym „Pajdokracja TV”. Zapraszamy na rodzinne warsztaty, podczas których uruchomimy wyobraźnię i zagłębimy się w tworzenie historii świata rządzonego przez dzieci – PAJDOKRACJI, a następnie wspólnie wymyślimy i stworzymy najprawdziwsze, telewizyjne wiadomości, które pozwolą innym poczuć się przez chwilę, jak obywatele i obywatelki świata dzieci. Uczestnicy warsztatów wcielą się w role prezenterów i prezenterek, redaktorów i redaktorek, realizatorów i realizatorek, aby wspólnie nagrać serwis informacyjny, który obejrzą wszyscy zgromadzeni na Placu Defilad, cała Warszawa, cały świat!

Zapraszamy rodziców z dziećmi od 6 roku życia. Organizator: Plac Defilad, DSH. Obowiązują zapisy: gabriela.stankiewicz@teatrstudio.pl

 

  • 15:00-16:00 PREMIERA KSIĄŻKI: Historyjki o tym, jak Polacy wybrali wolność. Wydawca: DSH

Bohaterami trzeciej książki z serii są ponownie dwa sympatyczne zwierzątka – Historyjka i Historyjek, narysowane przez legendarnego Bohdana Butenkę, autora komiksów i książek. Tym razem jest to opowieść o historii Polski w latach 1945–1989, trudnej drodze do odzyskania wolności, Okrągłym Stole, pierwszych demokratycznych wyborach i życiu Polaków w tym burzliwym okresie. Całość osnuta jest wokół historycznych faktów i wspomnień, opracowanych przez dr Annę Ziarkowską z Domu Spotkań z Historią na podstawie m.in. publikacji wydanych przez Ośrodek KARTA. Z okazji premiery z czytelnikami spotkają się autorzy książki oraz bohaterowie wspomnień, które w niej wykorzystano.

 

Książka jest bogato ilustrowana: zawiera kolorowe rysunki, mapy, fotografie, naklejki, modele do sklejania (Fiat 126 i autobus Jelcz), zestawy ćwiczeń i zdań do samodzielnego wykonania. Książka dla dzieci w wieku od 6 do 12 lat, ich rodziców i nauczycieli. 

 

  • 17:00-19:00 DEBATA: Wolność w kulturze

Jesienią 2018 roku specjalna sprawozdawczyni ONZ, profesor Karima Bennoune, ekspertka ds. praw człowieka, opublikowała raport, w którym stwierdziła, że wolność kultury w Polsce jest zagrożona i postawiła sprawę jasno: podejmowane w Polsce działania w kierunku ograniczenia finansowania oraz marginalizacji i uciszenia głosów sprzeciwu w kulturze i poglądów niezgodnych z historyczną i kulturową wizją obecnego rządu stanowią formę inżynierii kulturowej nastawionej na zmianę publicznego wizerunku Polski oraz przekształcenie i uproszczenie trudnej i złożonej historii tego kraju.  Co się zdarzyło w Polsce, że po 30 latach znowu rozmawiamy o wolności artystycznej i wolności w kulturze, z której przecież tak jesteśmy dumni?

 

Debatę poprowadzi Beata Chmiel, menedżerka kultury, sygnatariuszka Paktu dla Kultury i współinicjatorka ruchu Obywatele Kultury i Kultury Niepodległej. Goście: Agnieszka Holland ─ reżyserka filmowa, Katarzyna Kozyra ─ artystka utożsamiana z nurtem sztuki krytycznej, autorka takich prac jak „Piramida zwierząt”, „Olimpia” czy „Łaźnia męska”, Karolina Maciejaszek ─ reżyserka teatralna, performerka, aktywistka, dr Jakub Dąbrowski ─ prawnik i historyk sztuki, współautor monografii o cenzurze w sztuce polskiej po 1989 roku.

 

2 CZERWCA (niedz.), PLAC DEFILAD

  • 12:00-14:00 DEBATA: Przełom kobiet

Na zdjęciach pokazujących wydarzenia roku 1989 – od stycznia i pierwszych spotkań Okrągłego Stołu, przez czerwiec i wolne wybory w Polsce – prawie nie ma kobiet. Jak to możliwe? To, że nie widać ich na pierwszym planie, nie oznacza, że nie brały czynnego udziału w wydarzeniach ’89. Oznacza tylko, że były niewidoczne nawet dla fotografów. Ostatnie 30 lat to czas ujawnienia kobiet w życiu publicznym. Ogłoszony przez prezydenta Warszawy program „Warszawa dla kobiet” jest tego najlepszym dowodem. Spójrzmy na ostatnie 30-lecie wolności oczami kobiet. W debacie udział wezmą m.in.:  Ludwika Wujec, Janina Jankowska, Joanna Szczepkowska, prof. Małgorzata Fuszara. Prowadzenie: Beata Chmiel

 

  • 14:00-15:00 Toast za wolność i „Niespodzianka 89”

Tradycyjny toast za wolność i pokaz filmu „Niespodzianka” w reż. Agnieszki Uścińskiej i Jarosława Wątora. O wydarzeniach sprzed 30 lat opowiadają ich uczestnicy i świadkowie. Tytuł filmu nawiązuje do legendarnej „Niespodzianki”, czyli biura wyborczego Komitetu Obywatelskiego „Solidarności”. Kolejny pokaz filmu o godz. 16.00.

 

2, 4, 5 CZERWCA, MAŁA WARSZAWA, UL. OTWOCKA 14

  • 19:00 POŻAR W BURDELU: Herosi transformacji. Ostateczne starcie. Musical fantastyczno-naukowy

Pozostali przy życiu polscy Avengersi – superbohaterowie transformacji – zbierają się w 30. rocznicę odzyskania wolności w opuszczonym Parku Rozrywki Narodowej (który budował w Warszawie Michael Jackson). Balcero, Excel, Lech i Danuta Wałęsowie, Joanna Szczepkowska, Gruba Kreska i inni herosi debatują przy ośmiorniczkach i prosecco, jak oświecić lud. Aby przebić rząd w ofercie socjalno-rozrywkowej, bohaterski Balcero – lider herosów – ogłasza II Plan Balcerowicza. Napędem PKB będzie popkultura i rozrywka!

 

„Herosi transformacji” to drugi po „Żelaznych Waginach 2” komiks muzyczny Pożaru w burdelu na deskach Małej Warszawy. W świecie przeciążonym informacjami to współczesny teatr muzyczny jest najlepszym medium dla głębokiej i równocześnie masowej rozmowy o historii Polski. Scenariusz i reżyseria: Michał Walczak. Muzyka: Andrzej Izdebski, Wiktor Stokowski. Postacie: Leszek Balcerowicz (Michał Meyer), Lech Wałęsa (Rafał Derkacz), Danuta Wałęsowa (Monika Babula), Metrowoman (Karolina Czarnecka), Michael Jackson (Krzysztof Broda-Żurawski), Andy Warhol (Ralph Kaminski). Bilety do nabycia na Going.pl

 

3 CZERWCA (pon.), PLAC DEFILAD

  • 10:00-12:00 ŚNIADANIE WOLNOŚCI

Zapraszamy na „Śniadanie Wolności” z Katarzyną Bosacką organizowane w ramach projektu „Menu Wolności”. Gościem specjalnym będzie Prezydent m.st. Warszawy Rafał Trzaskowski. W przeddzień 30. rocznicy wyborów 4 czerwca, przy wspólnym śniadaniu, porozmawiamy o 30 latach wolności „od kuchni”.

4 CZERWCA (wt.), PLAC DEFILAD

  • 20:00-22:00 KONCERT WYBRALIŚMY WOLNOŚĆ. SMOLIK x GOŚCIE

4 czerwca 1989 – 4 czerwca 2019. 30 lat minęło, a my świętujemy koncertowo i zabieramy was w muzyczną podróż z wolnością! Zapraszamy na koncert pod kierownictwem artystycznym SMOLIKA, który wspólnie z gośćmi wykona polskie utwory o wolności m.in. „Centrala”, „Kocham wolność”, „Polska”, „To tylko tango”. W koncercie udział wezmą: JAN BENEDEK, OLAF DERIGLASOFF, MELA KOTELUK, LABORATORIUM PIEŚNI, TOMEK LIPIŃSKI, KATARZYNA NOSOWSKA, SKUBAS, MUNIEK STASZCZYK, JUSTYNA ŚWIĘS, VIENIO, DARIA ZAWIAŁOW oraz zespół w składzie: Andrzej Smolik – aranżacje, instrumenty klawiszowe, moog, elektronika itp., Paweł Krawczyk – gitary, Michał Gołąbek NN– gitary, Olaf Deriglasoff – bas, Aleksander Orłowski – perkusja. Sekcja dęta pod kierownictwem Dariusza Plichty. Koncert poprowadzi Piotr Metz.

 

7 CZERWCA (pt.), DOM SPOTKAŃ Z HISTORIĄ

  • 18:00 WERNISAŻ WYSTAWY: Przełom w kadrze 1989

Wystawa plenerowa z okazji obchodów 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku prezentująca zdjęcia prasowe dokumentujące tamte wydarzenia. Ten niezwykły czas miał niezwykłych kronikarzy, których prace doskonale oddają atmosferę i relacjonują zmiany zachodzące w Polsce oraz na świecie. Na wystawie zobaczymy zdjęcia m.in. Wojciecha Druszcza, Chrisa Niedenthala, Anny Pietuszko, Czarka Sokołowskiego, Krzysztofa Millera, Erazma Ciołka, Jarosława Stachowicza, Jacka Domińskiego i Anny Beaty Bohdziewicz. Ekspozycja można będzie zobaczyć na skwerze ks. Jana Twardowskiego. Kuratorkami wystawy są: Anna Brzezińska i Katarzyna Puchalska. Podczas wernisażu odbędzie się premierowy pokaz filmu „Przełom w kadrze” w reż. Agnieszki Uścińskiej i Jarosława Wątora.

źródło: UM Warszawa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.