Powstańcze Wspomnienia z Włodzimierzem Wiśniewskim ps. Szczerba

Powstańcze Wspomnienia z Włodzimierzem Wiśniewskim ps. Szczerba.

Zapraszamy na kolejne spotkanie z Powstańcem Warszawskim, panem Włodzimierzem Wisniewskim ps. „Szczerba”.
Urodzony w 1927 r., syn legionisty, zawodowego wojskowego, uczestnika wojny 1920 r. i 1939 r. Po wybuchu wojny, jako młody chłopak uczestniczył w działalności konspiracyjnej, pełniąc rolę obserwatora okolicy podczas spotkań i szkoleń organizowanych przez ojca – komendanta Polskiej Organizacji Zbrojnej na powiat Lipno.
Po wysiedleniu rodziny z Lipna (teren Rzeszy), aresztowaniu ojca przez Gestapo i jego udanej ucieczce, rodzina pod zmienionym nazwiskiem znalazła w 1942 r. schronienie w Warszawie. Włodek – jako Władysław Malinowski – zamieszkał w bursie RGO, gdzie w 1943 r. został zaprzysiężony i włączył się w działalność „Szarych Szeregów”. M.in. śledził niemieckich agentów i uczestniczył w akcjach małego sabotażu, a 1 sierpnia miał zdawać egzamin do podchorążówki.
Po wybuchu Powstania został włączony do 2. kompanii. „Corda” bat. „Chrobry” i brał udział w walkach na Woli w rejonie ulic: Żelaznej, Złotej, Siennej. Po odcięciu od głównych sił batalionu „Chrobry” został wraz z kompanią „Corda” włączony do batalionu szturmowego kpt. „Ruma”. Uczestniczył w akcjach bojowych m.in. w rejonie ulic Waliców, Grzybowskiej, Królewskiej oraz w obronie placu Grzybowskiego. Za udział w ataku na Hale Mirowskie, będący nieudaną próbą przebicia powstańców ze Starówki, otrzymał Krzyż Walecznych i awans na starszego strzelca. Ranny w głowę 1 października; wyszedł do niewoli razem z wojskiem. Był jeńcem stalagów Lamsdorf i Markt Pongau. Po wyzwoleniu wstąpił do II Korpusu we Włoszech.
Do kraju wrócił z Anglii w 1947 r. Pracował w IMiGW, jako inżynier hydrolog.

19 marca 2019, godz. 17:30

Muzeum Powstania Warszawskiego

Wstęp wolny

FB-klik

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.