Ponad 700 tys. osób odwiedziło Muzeum Powstania Warszawskiego w 2017 roku

Muzeum Powstania Warszawskiego kończy rok z sukcesem frekwencyjnym.

100 urodziny gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego, wizyta pary książęcej Williama i Kate – to tylko wybrane wydarzenia, które miały miejsce w Muzeum Powstania Warszawskiego w mijającym roku. Muzeum wzbogaciło się o ponad 2800 pamiątek i ponad 220 zdjęć i odbitek. Był to także rekordowy rok pod względem liczby gości – ponad 700 tys. osób odwiedziło Muzeum oraz wzięło udział w wydarzeniach edukacyjnych i kulturalnych.

W mijającym roku 713 171 osób odwiedziło Muzeum Powstania Warszawskiego i wzięło udział w organizowanych przez nas wydarzeniach. Gościliśmy 5041 grup zorganizowanych, w tym 557 grup obcojęzycznych (tj. 7414 osób; jęz. angielski – 407 grup, jęz. francuski – 46 grup, jęz. hiszpański – 39 grup, jęz. niemiecki – 46 grup, jęz. rosyjski – 16 grup, jęz. włoski – 13 grup).
Jak co roku, Muzeum odwiedzali ciekawi goście, m.in. książę William i księżna Cambridge – Catherine.

Z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego do Muzeum przyjechał stuletni gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, który w swoim przemówieniu stwierdził, że prawdopodobnie ostatni raz bierze udział w obchodach rocznicowych powstania. – Żegnam was, na pewno jest to moje ostatnie spotkanie z wami, 100 lat to wielkie przeżycie, to największa radość, jaką człowiek może otrzymać od Boga – mówił w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego. W marcu w Muzeum generał świętował swoje setne urodziny. W Sali pod Liberatorem zjawili się kombatanci, politycy, samorządowcy, muzealnicy. – Jestem tak wzruszony, że muszę się mocno trzymać w karbach, aby się nie rozpłakać. Bo jak to by wyglądało, gdyby generał się popłakał – przyznał łamiącym się głosem jubilat.

Do Muzeum trafiło 2841 pamiątek od 222 ofiarodawców, w tym m.in.:

  • okupacyjna akwarelka autorstwa poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, przedstawiająca jelonka. Praca była własnością Józefa Sosnowskiego, ojczyma ofiarodawczyni – Jadwigi Jaromińskiej. Otrzymał ją od poety w 1942 roku. Według przekazanych informacji Józef Sosnowski iKrzysztof Kamil Baczyński byli sąsiadami i mieszkali przy ul. Hołówki w Warszawie. Józef Sosnowski w konspiracji i w Powstaniu Warszawskim był żołnierzem Oddziału VI (Biura Informacji i Propagandy) Komendy Głównej Armii Krajowej.
  • powstańcza opaska płk. Jana Szypowskiego „Leśnika” – niezwykle cenna pamiątka wzbogaciła zbiory Muzeum. Jan Szypowski był szefem Służby Uzbrojenia Komendy Głównej Armii Krajowej i dowódcą Zgrupowania „Leśnik”. Własnoręcznie unieszkodliwił samobieżną minę goliat i opracował instrukcję jej rozbrojenia.
  • zabawka – miś należący do Julity Szczudłowskiej (matki ofiarodawczyni – Aleksandry Pasiewicz-Stawickiej). 8 – letnia Julita Szczudłowska miała zabawkę w czasie Powstania Warszawskiego, a następnie w obozie w Pruszkowie (potem w Kielcach, dokąd rodzina została wysłana). Miś miał na imię Krysia.

Dodatkowo Muzeum wzbogaciło się o 255 fotografii, w tym m.in.:

  • kolekcję niemieckich fotografii zakupionych na portalach internetowych. Najczęściej są to wykonane przez żołnierzy Wehrmachtu obrazy okupowanej Warszawy, zarówno sceny rodzajowe, jak i fotografie architektury, dokumentujące zmiany w obliczu miasta oraz istotne, a nie zachowane do dzisiaj budynki. Wśród nabytych w 2017 r. niemieckich zdjęć z okresu okupacji wyjątkowo ciekawa jest seria pięciu fotografii przedstawiających szpital przy ul. Solec, w czasie wojny przekształcony w niemiecki szpital wojskowy. Wykonane prawdopodobnie przez jednego z pacjentów, m.in. na dziedzińcu szpitala, ukazują wygląd modernistycznego budynku, który poprzez późniejsze przebudowy utracił częściowo swój pierwotny kształt.
  • Muzeum wzbogaciło się o cenną kolekcję zdjęć Stefana Rassalskiego, na których widać odradzające się życie mieszkańców w powojennej Warszawie. Najwcześniejsze kadry pochodzą już ze stycznia 1945 roku. Drugi cenny zbiór to fotografie Leonarda Jabrzemskiego, który tworzy 16 zestawień. Są to ujęcia zburzonej Warszawy, zestawione przez artystę z fotografiami wykonanymi w tych samych miejscach, ale już w odbudowanej, emanującej nowością stolicy.

Warszawiacy mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć, warsztatów dla dzieci, młodzieży i rodzin. Dużą popularnością cieszyły się lekcje muzealne dla grup zorganizowanych ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów oraz techników. W sumie uczestniczyło w nich 28 815 uczniów z całej Polski oraz z zagranicy. Edukatorzy prowadzili zajęcia także poza Muzeum, m.in. w warszawskim areszcie śledczym, a także wykłady dla Mazowieckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Muzeum zorganizowało też wiele warsztatów i imprez plenerowych dla rodzin z dziećmi, w których wzięło udział 4178 uczestników. Dużym zainteresowaniem cieszyła się 8. edycja rodzinnej międzymuzealnej gry miejskiej „Raz, dwa, trzy, warszawiakiem jesteś ty”.

Dzięki współpracy Muzeum Powstania Warszawskiego i Wojewody Mazowieckiego w 2017 r. udało się wyremontować 82 groby powstańcze na Powązkach Wojskowych. Są to kwatery żołnierzy batalionów „Gozdawa” oraz „Chrobry I” w kwaterze B-8. Sfinansowanie renowacji grobów było możliwe dzięki zbiórce pieniędzy, którą Muzeum organizuje od lat oraz wsparciu Wojewody Mazowieckiego. Do 2016 r. Muzeum Powstania Warszawskiego wyremontowało 80 powstańczych mogił. W 2017 r. wyremontowało 36 mogił (we wspomnianej już kwaterze B-8) oraz 7 pojedynczych, zaniedbanych grobów powstańczych na terenie nekropolii.

W 2017 roku z Muzeum współpracowało 412 wolontariuszy. Są to osoby, które zapisały się do wolontariatu w tym roku, ale także takie, które współpracują z Muzeum od początku działalności instytucji, czyli od 14 lat. Dodatkowo z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 542 wolontariuszy zostało zrekrutowanych do akcji „Wolność łączy”. W tym roku po raz pierwszy Centrum Wolontariatu MPW zainicjowało i koordynowało przygotowanie I Zlotu Harcerskiego. Ta ogólnopolska impreza organizowana jest przez cztery największe organizacje harcerskie: Związek Harcerstwa Polskiego, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Harcerskie i Skautów Europy wespół z Muzeum Powstania Warszawskiego i w porozumieniu z Urzędem m.st. Warszawy.

Ilu jest wolontariuszy?
Filip: Gdy pierwszy raz zobaczyłem te statystyki, to patrzyłem na nie z lekkim niedowierzaniem, dopiero po chwili dotarło do mnie, że w tym momencie w MPW jest prawie 400 wolontariuszy, a dokładniej 382. Większość z nich, bo aż 193 możemy, na co dzień spotkać na ekspozycji czy w Dziale Edukacyjnym – są to tak zwani wolontariusze stali, podczas rocznicy czy wydarzeń specjalnych dołącza do nich 81 wolontariuszy akcyjnych. 108 osób może pochwalić się mianem wolontariuszy na okresie próbnym.

Przewodnicy – wolontariusze
Tomasz: Spośród 382 wolontariuszy mamy 30 przewodników, posiadających uprawnienia i certyfikat do oprowadzania po Muzeum Powstania Warszawskiego. Szkolenie grup nowych przewodników jest to jeden z największych projektów rozwojowych, jakie mają miejsce podczas pełnienia wolontariatu w tej instytucji. Proces ten odbywa się pod batutą naszego historycznego dyrygenta – Roberta Markiewicza, w którym udział biorą przewodnicy-wykładowcy, a całość uwieńczona jest egzaminem u kierownika ekspozycji Pana Szymona Niedzieli.

Muzeum zorganizowało następujące wystawy:

– „1000 pamiątek. Najcenniejsze pamiątki z darów z lat 2007-2017” – wystawa z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego pokazująca eksponaty zgromadzone w ciągu ostatnich 10 lat;

– „Zachowajmy ich w pamięci” – wystawa plenerowa upamiętniająca cywilne ofiary Powstania Warszawskiego; składa się 96 białych brył z nazwiskami blisko 60 tysięcy warszawiaków. Podświetlane wieczorami słupy zostały ustawione wzdłuż alei głównej Parku Powstańców Warszawy. Instalacja ta jest ukoronowaniem prowadzonej przez MPW akcji społecznej, która polega na weryfikowaniu i uzupełnianiu spisu osób zaginionych lub poległych w sierpniu i wrześniu 1944 roku;

– „Powstanie Warszawskie 1944” – ekspozycja w kolejnych miastach niemieckojęzycznych: Peenemünde i Heidelbergu. Wystawa jest kontynuacją rozpoczętego w 2014 r. projektu, powstałego z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W 2014 r. wystawa gościła w Berlinie, Monachium i Heidelbergu. Do tej pory ekspozycję „Powstanie Warszawskie 1944” obejrzało łącznie ponad 350 000 osób, co świadczy o tym, że ów polsko-niemiecki projekt jest istotnym wydarzeniem we współczesnych relacjach między naszymi krajami.

W Heidelbergu odbyła się także dwudniowa konferencja naukowa „Powstanie Warszawskie 1944. Stan badań i recepcja w sferze publicznej Polsce i Niemczech”. Wśród prelegentów znaleźli się historycy i badacze zajmujący się problematyką historii polsko-niemieckiej i percepcją Powstania Warszawskiego w Niemczech.

Muzeum stale współpracuje z Powstańcami Warszawskimi.

Co miesiąc w Sali pod Liberatorem odbywają się spotkania z kombatantami w ramach cyklu „Powstańcze wspomnienia”. Wolontariusze asystują podczas uroczystości w Muzeum i na Powązkach, rozwożą Powstańcom upominki, pomagają w transporcie, a także w pracach kombatanckich środowisk dzielnicowych, przeprowadzają wywiady z powstańcami i ludnością cywilną dla AHM, spisują biogramy, prowadzą kwerendy do słownika biograficznego powstania oraz sprzątają groby powstańcze na Powązkach. Podobnie jak w zeszłym roku Muzeum patronowało akcji Filipa Chajzera – zbiórce pieniędzy na rzecz najbardziej potrzebujących Powstańców Warszawskich. Pieniądze trafiają do dwóch organizacji kombatanckich: Światowego Związku Żołnierzy Arii Krajowej oraz Związku Powstańców Warszawskich. Po raz 14. w Muzeum została zorganizowana Wigilia dla Powstańców.

Fotoplastikon Warszawski w 2017 roku odwiedziło 13 392 osób.

W nowej przestrzeni zorganizowano 17 wystaw czasowych oraz wystawę stałą, w ramach której w każdą niedzielę pokazywane są zdjęcia „Warszawa sprzed 100 lat”. Dzięki dodatkowej przestrzeni Fotoplastikon zyskał nową odsłonę i możliwość realizacji bogatego programu wystawienniczo-kulturalnego.
Od maja do sierpnia tuż za murem Muzeum działał Pokój na lato – letni pawilon rekreacyjno-kulturalny, który przez całe wakacje wzbogacał życie kulturalne na Woli. Odbywały się tam liczne koncerty: „nowOSIECKA” z udziałem Natalii Grosiak, Misi Furtak, Krzysztofa Zalewskiego, L.U.C-a, Kortez Trio, „Albo inaczej”, „Młynarski plays Młynarski”, Katarzyny Nosowskiej z solowym repertuarem i Voo Voo. Przez 14 tygodni warszawiacy mogli też wziąć udział w licznych wykładach np. varsavianistycznych i warsztatach m.in. stolarskich, z produkcji naturalnych kosmetyków, zajęciach z rysunku, tworzenia japońskich kul Kokedama i szydełkowania.

W mijającym roku Muzeum wraz z Egmontem wydało dwa tomy serii komiksowej „Bradl”, ukazanej w stylistyce noir szpiegowskiej historii opartej na życiorysie Kazimierza Leskiego „Bradla” – polskiego szpiega, uczestnika Powstania Warszawskiego. Autorem scenariusza jest Tobiasz Piątkowski, rysownikiem – Marek Oleksicki.

Ukazała się także angielska wersja albumu „A Phoenix City. Warsaw 1945-50 through the lens of Karol Pęcherski”. Publikacja ta zawiera ponad 150 fotografii Warszawy z lat 40. autorstwa Karola Pęcherskiego. Dziś zdjęcia te stanowią bezcenną dokumentację zniszczeń stołecznych zabytków. Album wzbogacony został o mapy dzielnic. Premiera albumu miała miejsce w lipcu podczas 41. Sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Wszyscy uczestnicy sesji dostali nasze książki. Polska była pierwszy raz gospodarzem takiej sesji UNESCO.

źródło: materiały prasowe

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.