Pokaz „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego

Pokaz „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego.

W każdy czwartek od 27 października do 29 grudnia 2016 roku, na zakończenie Roku Krzysztofa Kieślowskiego, w Narodowym Instytucie Audiowizualnym będzie można obejrzeć za darmo wszystkie odcinki „Dekalogu”. Seansom kinowym będą towarzyszyć dyskusje etyków, filozofów, kulturoznawców i religioznawców, które poprowadzi Paweł Dobrowolski.

10 listopada 2016 Dekalog III, reż. Krzysztof Kieślowski, 1988, 53 minuty

Kiedy Ewa (Maria Pakulnis) zwraca się do Janusza (Daniel Olbrychski) z prośbą o pomoc w poszukiwaniu jej zaginionego męża, on, opuszczając rodzinną uroczystość, nie wie jeszcze, że to tylko misterna intryga mająca na celu wskrzeszenie ich związku.

17 listopada 2016 – Dekalog IV, reż. Krzysztof Kieślowski, 1988, 55 minut

Kiedy Anka (Joanna Biedrzyńska) dowiaduje się, że prawdopodobnie nie jest biologiczną córką Michała (Janusz Gajos), między obojgiem rozpoczyna się subtelna gra. Okazuje się, że on jest zafascynowany jej przemianą w kobietę, a ona – jego dojrzałością. Na jaw wychodzą skrywane przez lata tęsknoty i pragnienia o kazirodczym zabarwieniu, które wymuszają na nich określenie na nowo wzajemnych uczuć. Odtwórcy głównych ról zebrali wiele pochwał za stworzenie niejednoznacznych i bogatych wewnętrznie postaci.

24 listopada 2016  – Dekalog V, reż. Krzysztof Kieślowski, 1988, 58 minut

Pewnego ponurego marcowego dnia splatają się losy trzech mężczyzn. 20-letni Jacek (Mirosław Baka) brutalnie morduje taksówkarza (Jan Tesarz). Gdy zostaje zatrzymany, jego obrony podejmuje się niewiele starszy Piotr (Krzysztof Globisz), który robi wszystko, by uchronić chłopaka przed najwyższym wymiarem kary – egzekucją. Kinowa wersja Dekalogu V, czyli Krótki film o zabijaniu, został uhonorowany Złotymi Lwami w Gdyni i Nagrodą specjalną na Festiwalu w Cannes w 1988 roku.

1 grudnia 2016 – Dekalog VI, reż. Krzysztof Kieślowski, 1988, 58 minut

Na warszawskim blokowisku mieszka niepozorny i wrażliwy młody mężczyzna, Tomasz (Olaf Lubaszenko). Wieczory spędza podglądając przez lunetę Magdę (Grażyna Szapołowska) – starszą od siebie kobietę, która prowadzi bujne życie erotyczne. Jego fascynacja z czasem przeradza się w miłość. Kiedy Magda orientuje się, że jest obserwowana, dochodzi do konfrontacji.

8 grudnia 2016 – Dekalog VII, reż. Krzysztof Kieślowski, 1988, 55 minut

16-letnia Maja urodziła dziecko – małą dziewczynkę. W obawie przed skandalem, jej wychowaniem zajęli się dziadkowie. Po kilku latach Maja porzuca studia i oznajmia rodzicom, że wywozi córkę do Kanady. Wcześniej jednak postanawia spotkać się z biologicznym ojcem dziecka, Wojtkiem (Bogusław Linda).

15 grudnia 2016 – Dekalog VIII, reż. Krzysztof Kieślowski, 1988, 54 minuty

W czasie okupacji niemieckiej młoda kobieta odmawia pomocy sześcioletniej Żydówce. Twierdzi, że przekonania religijne zabraniają jej poświadczania nieprawdy. Kobiety ponownie spotykają się cztery dekady później – jedna jest profesorem etyki i wykładowcą uniwersyteckim (Maria Kościałkowska), druga tłumaczką jej dorobku naukowego (Teresa Marczewska).

22 grudnia 2016 – Dekalog IX, reż. Krzysztof Kieślowski, 1988, 58 minut

Roman (Piotr Machalica) dowiaduje się, że impotencja, na którą cierpi jest nieuleczalna. Staje się obsesyjnie zazdrosny o swoją żonę (Ewa Błaszczyk) i podejrzewa ją o zdradę. Jego obawy są słuszne

29 grudnia 2016 – Dekalog VI, reż. Krzysztof Kieślowski, 1988, 58 minut

Bracia, którzy odziedziczyli po ojcu kolekcję znaczków, początkowo myślą o jej spieniężeniu, ostatecznie jednak postanawiają rozwinąć te bogate zbiory. Niewinne hobby z czasem przeradza się w obsesję. Jeden z braci jest gotów sprzedać nerkę, żeby zdobyć ważny, brakujący znaczek.

Program pokazów dostępny tu – klik – seanse rozpoczynają się o godz. 18:00

Prowadzący: Paweł Dobrowolski – dyrektor festiwalu NOWE EPIFANIE/Gorzkie Żale, a wcześniej kierownik literacki, manager i dramaturg w TR Warszawa, Teatrze Studio, Teatrze Polskim i Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Jest jednym z trzech współtwórców kampanii Przekażmy sobie znak pokoju.


Więcej o cyklu: http://www.nina.gov.pl/projekty/dekalog/

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji.
Sala ma ograniczoną liczbę miejsc (120), warto więc przyjść trochę wcześniej.

Miejsce: Narodowy Instyt Audiowizualny ul. Wałbrzyska 3/5, 02-739 Warszawa
Każdy czwartek od 27 października do 29 grudnia 2016 roku.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.