Parada Schumana 2017

Parada Schumana 2017.

W najbliższą sobotę 6 maja ulicami Warszawy przejdzie coroczna Parada Schumana. Jest ona częścią wydarzeń europejskich, organizowanych w ramach obchodów międzynarodowego Dnia Europy. Jakie inne atrakcje czekają na wszystkich, którzy 6 maja pojawią się na Krakowskim Przedmieściu?

Parada Schumana, startująca o 11:30 z okolic Krakowskiego Przedmieścia i Miodowej, zakończy się w Miasteczku Schumana, które jak co roku stanie nieopodal Skweru Hoovera. Stanowi ono miejsce spotkań i rozmów z zaproszonymi gośćmi, prezentacji najciekawszych inicjatyw organizacji pozarządowych oraz instytucji publicznych. Na gości – również tych najmłodszych – czekają liczne konkursy, animacje i gry edukacyjne.

Parada Schumana

Tematem głównym tegorocznego Miasteczka będzie młodzież w Unii Europejskiej oraz wyzwania, jakie stawia przed nią współczesny świat. W Pawilonie Debat odbywać się będą otwarte dyskusje panelowe z udziałem ekspertów. Wspólnie z zebranymi będziemy zastanawiać się, jaką pracę chcą mieć młodzi ludzie, dlaczego wyjeżdżają za granicę, na kogo głosują i czym jest konflikt pokoleń. Porozmawiamy również z gimnazjalistami o tym, co myślą o gimnazjach.

W tym roku Program Erasmus obchodzi 30-lecie istnienia, od 1998 roku, kiedy to wymiany międzynarodowe wystartowały w Polsce, z erasmusowego stypendium skorzystało ponad 14 000 osób. Część z nich wyjechała na zagraniczne uczelnie, pozostali wzięli udział w Wolontariacie Europejskim (EVS). W Miasteczku będą obecni wolontariusze, którzy w tym roku przyjechali do Polski z różnych krajów w ramach EVS i tutaj realizują swoje projekty. Każdy będzie mógł również porozmawiać z przedstawicielami Szkolnych Klubów Europejskich
(w ramach projektu Clubbing Europe), którzy specjalnie przyjadą do Warszawy z 9 krajów. W Polsce jest kilkaset SKE, każdy z nich będzie mógł skorzystać z mini-przewodnika, który powstał w ramach projektu Clubbing Europe i będzie miał swoja premierę 6 maja.

Jak co roku w Miasteczku swoje stoisko będzie miało Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, które przygotowało wiele atrakcji, m.in. pisanie na multimedialnym ekranie kartki do Erasmusa, europejskie koło fortuny oraz konkurs na reportaż pt. „Dzień w zjednoczonej Europie”, w którym do wygrania jest kurs reportażu z Mariuszem Szczygłem.

Wszyscy będą mogli odwiedzić także stoisko Biura Informacyjnego Parlamentu Europejskiego, a w nim m.in. wydrukować sobie pamiątkowe medale na drukarce 3D oraz w strojach charakterystycznych dla danych krajów UE zapozować w fotobudce.

Na gości Miasteczka będą czekali również przedstawiciele Malty, która do końca czerwca br. sprawuje prezydencję w Radzie UE. Każdy będzie mógł tutaj poznać bliżej ten najmniejszy kraj Unii, wziąć udział w konkursach, a na najmłodszych czekać będzie specjalny kącik z atrakcjami.

Wszyscy goście Miasteczka Schumana będą mogli samodzielnie stworzyć kotyliony na 20-lecie Konstytucji (stoisko Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka), odwiedzić punkt Fundacji Centrum im. Profesora Bronisława Geremka,
w całości przygotowany przez jej stypendystów i wziąć udział w ciekawych konkursach. Moc atrakcji dla najmłodszych przygotuje ZTM, na którego stanowisku prowadzona będzie kampania informacyjna o darmowym transporcie dla warszawskich uczniów. Każdy będzie też mógł wgrać e-hologram na swoją kartę miejską. Wszystkich fanów sportu z pewnością zainteresuje wystawa zdjęć „Wiele spraw, jedna gra” i wystawa prac wykonanych przez dzieci w ramach projektu Etnoliga (Fundacja dla Wolności). Będzie też możliwość, by na Krakowskim Przedmieściu zagrać w piłkę nożną!


6 maja 2017, godz.  11:30 

Krakowskie Przedmieście / Miodowa

Po Paradzie odwiedźcie edukacyjne Miasteczko Schumana na Krakowskim Przedmieściu.
Więcej informacji na http://schuman.pl/pl/spotkania-europejskie

źródło: materiały organizatora

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.