OTWARTA ZĄBKOWSKA: 21-22 lipca 2018

OTWARTA ZĄBKOWSKA: 21-22 lipca 2018.

Weekend pod znakiem rzemieślników.  Będzie można nauczyć się podstaw stolarki, poznać metody pracy z metalem w zabytkowej kuźni, a wieczorem – skorzystać z bogatej oferty koncertowej.  W niedzielę po raz kolejny ulicę wezmą w swoje łapy kundelki z całej Warszawy. Ponadto porozmawiamy o roli pszczół i czyhających na nie zagrożeniach. Wieczorem koncerty – na ulicy Ząbkowskiej oraz w Muzeum Warszawskiej Pragi. 

PROGRAM:

Sobota 21 lipca 2018

11:00-18:00 Otwarty Antykwariat 
ul. Ząbkowska przy ul. Targowej 

Uliczny antykwariat, w którym spacerowicze mogą kupić wartościowe książki i płyty winylowe, a także otrzymać poradę w wyborze odpowiedniej lektury czy płyty. 

12:00-13:30 Hotele dla dzikich zapylaczy – warsztaty 
Rój Ząbkowska 3 

Owady zapylające to nie tylko pszczoły miodne, jest cała masa gatunków dziko żyjących zapylaczy. We współczesnym świecie nie mają one łatwo, a są bardzo ważne dla ekosystemu.

Zajęcia praktyczno-techniczne z budowy domków dla dzikich zapylaczy poprowadzi Bartosz “Bratko” Świętek. Warsztaty skierowane są do dzieci, ale zapraszamy też opiekunów.

14:00-15:30 Wykład o pszczelarstwie miejskim 
Rój Ząbkowska 3 

Ul na działce?
Pszczoły na dachu biurowca?
Miód ze Szmulek?
Jak radzą sobie owady w wielkim mieście?Na te i inne pytania odpowie Mistrz Pszczelarski Jerzy Kowalczyk.

14:00-15:30 Warsztaty DJ-skie 
ulica Ząbkowska 11, przed sklepem Płyty Gramofonowe

Warsztaty dla najmłodszych DJ’ów prowadzone przez Green Jesusa.  Nauczycie się, jak robić tyfy tyfy i łiki łiki!

14:00-15:30 Ricki Lion – warsztaty Bębniarskie dla najmłodszych oraz rodziców 

Ząbkowska Grolshownia, ul. Zabkowska 9 a 

15:00-16:30 Pokaz kowalski – Paweł Mikucki 
Rój Ząbkowska 3 

To co teraz nazywamy pracownią pszczelarską Rój, przez wiele lat funkcjonowało m.in jako kuźnia – dlatego chcąc nawiązać do tradycji w tym roku zaprosiliśmy jedynego w swoim rodzaju kowala z prawdziwego zdarzenia.

Paweł Mikucki to kowal z Augustowa wyrabiający tradycyjne narzędzia bartnicze, ale też wiele innych, przepięknych przedmiotów. 
Paweł nie tylko na żywo pokaże na czym polega jego praca, ale również otworzy stragan ze swoim rękodziełem (polecamy!)

Palenisko kowalskie będzie płonąć przy Ząbkowskiej w sobotę i niedzielę.

16:00-17:30 Warsztaty stolarskie 
Rój Ząbkowska 3 

Zajęcia dla wszystkich chętnych z podstaw stolarki i podstawowych zasad renowacji mebli. 

18:00-19:30 Same Suki – koncert 
Muzeum Pragi, ul. Targowa 50/52 

To rewolucyjna kobieca formacja folkowa grająca muzykę kobiet z miasta inspirowaną muzyką ludową; muzykę kobiet, które nie boją się sięgać do źródeł, żeby śpiewać swoim głosem o tym co tu i teraz. Zespół wykorzystuje w niekonwencjonalny sposób tradycyjne instrumenty akustyczne takie jak suka biłgorajska, fidel płocka, cajon, bendir, lira grecka, rebab turecki czy wiolonczela. W połączeniu z nietradycyjnym wokalem sięgającym m.in. po środki wyrazu charakterystyczne dla teatru Same Suki opowiadają codzienne historie w zupełnie nietradycyjny sposób.

Skład zespołu:
Magdalena Wieczorek – Duchewicz – wokal
Helena Matuszewska – suka biłgorajska, rebab turecki
Justyna Meliszek – wiolonczela, wokal
Patrycja Napierała – bębny obręczowe, cajon, stopa perkusyjna

9:00-20:30 Zespół Afrykański 
Ząbkowska Grolshownia, ul. Zabkowska 9 a 

20:30-21:30 Złodzieje Oklasków – koncert
Ząbkowska Grolshownia, ul. Zabkowska 9 a 

Zespół Złodzieje Oklasków istnieje od 1998 roku. Pochodzi z warszawskiego Ursynowa. Do 2000 działał jako trio. W roku 2006 zespół wydaje pierwszą płytę p.t.: “Recital (Bez Kasków)” – “Wkoło Macieju Records”.
Jednocześnie zespół koncertuje jako trio, ale również jako sekstet, a do zespołu dołączają; Karol “Gagarin” Gołowacz na saksofonie, Adam “Puzon” Kłosiński na puzonie i Rafal Gańko na trąbce.
Podczas koncertów Złodziei Oklasków uwalniane są duże ilości pozytywnej i przyjaznej człowiekowi energii, będącej skrzyżowaniem rock’n’rollowego feelingu, niebanalnych riffów i chwytliwych melodii. Obecnie zespół koncertuje zarówno jako sekstet, ale także jako trio.
Złodzieje Oklasków właśnie nagrali drugą płytę pod tytułem: “Serce Żyje Swoim Życiem”, która utrzymana jest w duchu autorskiego, oddolnego, makiawelicznego aloha heart – rock’a (bez kasków). Pochodzący z tej płyty utwór: „Czuj Się Jak U Siebie W Domu” można usłyszeć na playliście Czwórki Polskiego Radia, gdzie regularnie emitowany jest od lipca 2016.

kład zespołu:

Maciek Majewski – lider, autor tekstów, gitarzysta i wokalista Złodziei Oklasków, grający także w projektach The Independent Experts i Ikaryzma.

Karol Ludew – perkusja – Współpracował m.in. z Korą, Maleńczukiem, Arkiem Koreckim, Sokołem oraz zespołami: Junkie Train, Neuma, Moja Adrenalina, Semantik Punk, Złodzieje Oklasków, Tilt. Na stałe gra z Tomkiem Lipińskim i zespołem Hyc06.

Karol Gołowacz – saksofonista, grajacy w wielu zespołach. Od 2013 gra w m.in. zespole Warsaw Afrobeat Orchestra. W 2015 roku ukazał się album Warsaw Afrobeat Orchestra wydany nakładem amerykańskiej wytwórni Ubiquity Records.

Mariusz Bek – gitara bassowa.

Niedziela 22 lipca 2018

11:00-18:00 Otwarty Antykwariat
ul. Ząbkowska przy ul. Targowej

Uliczny antykwariat, w którym spacerowicze mogą kupić wartościowe książki i płyty winylowe, a także otrzymać poradę w wyborze odpowiedniej lektury czy płyty.

12:00-14:00 Parada Kundelków
ulica Ząbkowska

Coroczna Parada Psów Łaciatych i Kundelków, konkursy z nagrodami dla czworonogów, zbiórka rzeczy potrzebnych w schroniskach. 

Parada rozpocznie się o godzinie 12.00 na skrzyżowaniu ulicy Targowej i Ząbkowskiej i dojdzie na Bazar Różyckiego. Na miejscu będą czekały psie atrakcje oraz konkursy z nagrodami.

Wszystkie uczestniczące pieski uprasza się, by nie zapomniały o smyczach i ogólne zachowanie zgodne z zasadami Psiavoir-Vivre (woreczki będą rozdawane na miejscu).

Zbieramy karmę, psie zabawki i rzeczy niezbędne w schronisku! 

12:00-13.30 Rośliny miododajne w mieście – warsztaty
Rój Ząbkowska 3

Warsztaty dla najmłodszych z opowieści o roślinach odpowiednich dla zapylaczy i przygotowanie bomb nasiennych roślin miododajnych. 

14:00-15.30 Zagrożenia dla pszczół  – wykład
Rój Ząbkowska 3

Transmitowana na żywo debata.

17:00-18:30 Warsztaty bębniarskie ze Studium Instrumentów Etnicznych
ulica Ząbkowska

Warsztaty dla wszystkich chętnych poprowadzi Piotr Stefański ze Studium Instrumentów Etnicznych.

18.00-19:30 Czereśnie – koncert
Muzeum Pragi, dziedziniec, ul. Targowa 50/52

Muzyka skierowana jest przede wszystkim do najmłodszych odbiorców, ale ponieważ dźwięki nie znają granic, koncert polecamy również wytrawnym słuchaczom.

“Czereśnie” śpiewają o zagadnieniach ważnych dla dzieci i dorosłych – przyrodzie, zawodach, owocach i warzywach. Poruszane są też niezmiennie istotne problemy ekologiczne. Wśród utworów nie brakuje piosenek na różne okazje, np. dla Mamy, Taty czy Pana Strażaka.

Zespół występuje w czteroosobowym składzie, grając na różnych instrumentach (mandola, banjo, ukulele, instrumenty perkusyjne, gitara basowa, tuba itd.). W 2017 r. światło dzienne ujrzał debiutancki album „Ale wrzawa!”.

“Czereśnie”:
“Naszym celem jest wzbogacenie sceny muzycznej dla najmłodszych odbiorców. Pamiętaj! Muzyka to nie tylko sposób na relaks i dobra zabawa, ale przede wszystkim element pobudzający rozwój każdego człowieka, przede wszystkim tego najmłodszego – jego wrażliwości, kreatywności i zdolności.”

Skład zespołu:
Andrzej Zagajewski – mandola, banjo, ukulele, śpiew
Wojciech Wędzicha – instrumenty klawiszowe, śpiew, grzechotki, klarnet
Jakub Lewicki – gitara basowa, tuba, śpiew
Maciej Lewicki – instrumenty perkusyjne

19:00-20:00 Ska Dyktator – koncert
Ząbkowska Grolshownia, ul. Ząbkowska 9 a

Skadyktator to „Jedyny Dyktator, Którego Kochają Wszyscy”.

Jego Wysokość SKADYKTATOR – grał w Czechach, Hiszpanii, Rosji, Litwie, Białorusi, Gruzji, Portugalii, Wenezueli i cały czas zdobywa nowe tereny dla najwspanialszego SKA rytmu. Skadyktator głosi jednoczące i niebezpieczne, hasło otwierające trzecie SKA oko! i poszerzające świadomość. 
Występy Skadyktatora i Jego Kosmicznego Combo przekraczają iluzję i docierają do źródła nieskończoności!

Po koncercie Skadyktatora będziesz innym człowiekiem! 
To początek Nowego Wspaniałego SKA świata! 
Skadyktator i Jego Kosmiczne Combo! SKA SKA SKA!

Skład zespołu:
– Skadyktator – wokal, trąbka
– Deny Grzeszyk – saksofon
– Piotr Trela – gitara
– Krzysztof Niemkiewicz – bas
– Bartek Szemis – perkusja

20:00-21:30 Żywiołak – koncert
Muzeum Pragi, dziedziniec, ul. Targowa 50/52  

Tego zespołu przedstawiać już dziś w Polsce nikomu nie trzeba. Od roku 2005 konsekwentnie pracuje ukazując światu nowe, absolutnie świeże spojrzenie na spuściznę słowiańskiej muzyki ludowej. To za sprawą tej piątki pasjonatów dowiedzieliśmy się o “polskim neofolku”.

Aktualny skład zespołu:
Robert Jaworski – lira korbowa, fidel renesansowa
Michał Stawarz – perkusja
Kamil Strzyżewski – lutnia romantyczna, bas akustyczny
Wiktoria Kwiatkowska – wokal, przeszkadzajki
Zuza Ciszewska – wokal

20:30-21.30 Dziewczyna z zespołu – koncert
Ząbkowska Grolshownia, ul. Ząbkowska 9 a

http://otwartazabkowska.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.