Ostatnie dni wystawy „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości”

Ostatnie dni wystawy „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości”.

Wystawa zorganizowana przez Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, poświęcona polskim orderom i odznaczeniom – w tym bezcennemu diamentowemu i rubinowemu garniturowi Orderu Orła Białego – kończy się już w niedzielę, 3 lutego 2019 r.

Ekspozycja „Blask orderów w 100-lecie niepodległości” to niepowtarzalna okazja, aby poznać historię tzw. znaków zaszczytnych od XVIII wieku do współczesności.

Ponad tysiąc eksponatów na niepowtarzalnej wystawie

Ordery i odznaczenia, mundury, dokumenty, portrety wybitnych Polaków, uhonorowanych za zasługi dla kraju – w sumie ponad tysiąc eksponatów z polskich i zagranicznych muzeów, nigdy wcześniej nie prezentowanych na wspólnej przekrojowej wystawie, można do 3 lutego obejrzeć w Łazienkach Królewskich.

Najcenniejszymi prezentowanymi na wystawie eksponatami są:

• wypożyczone ze Staatliche Kunstsammlungen w Dreźnie Ordery Orła Białego z garnituru diamentowego i rubinowego Augusta II oraz szpada pochodząca z tegoż garnituru rubinowego;

• Order Orła Białego Józefa Wybickiego, twórcy Mazurka Dąbrowskiego, z kolekcji Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie;

• krzyż Orderu Virtuti Militari z numerem „1”, którym marszałek Józef Piłsudski odznaczył Lwów, pochodzący z Muzeum Narodowego we Wrocławiu;

• ordery po marszałku Ferdynandzie Fochu z Muzeum Armii w Paryżu;

• Order Orła Białego papieża Jana Pawła II ze zbiorów Ośrodka Dokumentacji i Studium Pontyfikatu Jana Pawła II w Rzymie.

Fot. Paweł Czarnecki

Niezwykła opowieść o polskiej historii

Narracja wystawy rozpoczyna się od czasów króla polskiego, elektora saskiego Augusta II i ustanowionego przez niego odznaczenia – Orderu Orła Białego, obrazuje czasy panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego oraz historię Orderów Świętego Stanisława i Virtuti Militari.

Historia najwyższych nagród honorowych, ich zmieniające się odznaki i okoliczności nadawania, ukazują skomplikowane dzieje Polski: od czasów przed zaborami, trzech rozbiorów, walki o niepodległość, II RP, działalności władz polskich na obczyźnie, aż po odzyskanie wolności w XX w. i symboliczne przekazanie przez ostatniego prezydenta RP na uchodźstwie demokratycznie wybranemu prezydentowi RP insygniów Wielkiego Mistrza Orderu Orła Białego i Orderu Odrodzenia Polski.

Wystawa przybliża także historię poszczególnych znaków zaszczytnych, ich symbolikę i znaczenie. Istotną rolę odgrywają także elementy strojów orderowych, dyplomy, legitymacje, oryginalne pudła i etui oraz zachowane zdjęcia i filmy.

Wystawę „Blask orderów w 100-lecie odzyskania niepodległości” oglądać można od wtorku do niedzieli (godz. 10:00-18:00) w Pałacu na Wyspie, Pałacu Myślewickim oraz w Podchorążówce. Wstęp: bilet normalny – 10 zł, ulgowy – 5 zł. Oprowadzanie po wystawie w cenie biletu na ekspozycję: 26 stycznia oraz 2 lutego, godz. 11:00 (zbiórka przed Pałacem na Wyspie) – klik

 
Źródło informacji: Łazienki Królewskie w Warszawie / Fot. Paweł Czarnecki

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.