Odsłonięcie ostatniej rzeźby Fangora w 100. rocznicę urodzin – „MSzN” dla MSN

15 listopada 2022 roku minie dokładnie sto lat od narodzin Wojciecha Fangora – jednego z najwybitniejszych polskich artystów. Przez blisko 70 lat intensywnej i wszechstronnej pracy twórczej Fangor zawsze był w artystycznej forpoczcie – inspirując, współtworząc nowe kierunki i realizując dzieła, które wpisały się w kanon zachodniej sztuki współczesnej.

Tego dnia Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie (MSN) zaprasza na organizowane we współpracy z Teatrem Studio oraz Galerią Studio spotkanie, podczas którego po raz pierwszy będzie zobaczyć można ostatnią pracę artysty – monumentalną, metalową rzeźbę „MSzN”! 🗽 Udział w jubileuszowym spotkaniu zapowiedzieli m.in. Magdalena Fangor, Piotr Patkowski, Juliusz Zamecznik, Dariusz Bieńkowski, Sławomir Górecki, Stefan Szydłowski, Piotr Wejchert i Tadeusz Rolke.

Wydarzenie będzie połączone z premierą cyfrowego Archiwum Wojciecha Fangora, które od tego dnia będzie dostępne na stronie internetowej MSN (artmuseum.pl).

Spotkanie w Teatrze Studio, premiera Archiwum Wojciecha Fangora
15 listopada 2022 (wtorek), godz. 18:00
Foyer Teatru Studio
Ekspozycja rzeźby „MSzN” Wojciecha Fangora
15–20 listopada 2022
Plac Defilad w Warszawie (w pobliżu wejścia do Teatru Studio)
FB-klik

O RZEŹBIE „MSzN”
Rzeźba została zaprojektowana przez Fangora w 2015 roku, na krótko przed śmiercią artysty, specjalnie dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Praca zrealizowana dokładnie według autorskiego projektu, lecz już po jego śmierci, jeszcze nigdy nie była prezentowana publiczności. Wykonał ją dla MSN pan Andrzej Kowalczyk, wieloletni współpracownik Wojciecha Fangora.
Po zakończeniu ekspozycji rzeźba „MSzN” zasili kolekcję Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Miejsce pokazu nie jest przypadkowe – to właśnie na placu Defilad w 2024 r. otworzy się nowa siedziba Muzeum. W powstającym właśnie budynku MSN-u swoje miejsce odnajdzie także Archiwum Artystek i Artystów, na które składa się Archiwum Wojciecha Fangora przekazane Muzeum przez rodzinę artysty.


Przeczytaj też:

Wydarzenia weekend – klik
Wydarzenia w Warszawie listopad 2022 – klik
Reklama