Nowe zasady segregacji odpadów w Warszawie

Nowe zasady segregacji odpadów w Warszawie.

Od 1 stycznia 2019 roku będzie obowiązywał nowy, 5-pojemnikowy system segregacji odpadów komunalnych (metale i tworzywa sztuczne, papier, bio, szkło, zmieszane). Zmiany, które czekają mieszkańców Warszawy, to nie tylko zwiększenie ilości zbieranych frakcji, celem jeszcze dokładniejszej segregacji, ale także pojawienie się zupełnie nowej frakcji bioodpadów, rozumianych jako resztki kuchenne, ale bez pochodzenia zwierzęcego, tłuszczu czy kości.

Nowe zasady segregacji odpadów w Warszawie będą wdrażane stopniowo. Znaczna część pojemników, które są obecnie używane, zostanie oznaczona na nowo – prosimy o zwracanie uwagi na naklejki z opisem frakcji znajdującej się na pojemnikach. Dopóki w altanach śmietnikowych są trzy pojemniki, mieszkańcy mogą segregować według dotychczasowego systemu. Przejście na nowy system może potrwać parę tygodni.

Zgniecione śmieci zajmują mniej miejsca w domowych koszach i pojemnikach.

W nowym systemie segregacji odpady, które do tej pory trafiały do czerwonego pojemnika lub worka na „segregowane suche” zostają podzielone na dwie frakcje:

  •  papier” –pojemnik z niebieską naklejka lub worek,
  • metale i tworzywa sztuczne” – pojemnik z żółtą naklejką lub worek.

Natomiast odpady, które trafiały do czarnego pojemnika na odpady „zmieszane”, będą podzielone na:

  • odpady, które mogą trafić do frakcji „bio” – pojemnik z brązową naklejka lub worek,
  • odpady „zmieszane” – których nie możemy wrzucić do żadnego innego pojemnika, a nie są odpadami niebezpiecznymi (pojemnik z czarną naklejką lub czarny worek). 

System odbioru odpadów do pięciu pojemników – podział szczegółowy:

  • papier naklejka niebieska (czyste opakowania z papieru i tektury, gazety, czasopisma i ulotki, kartony, zeszyty, papier biurowy), 
  • metale i tworzywa sztuczne naklejka żółta (puste opakowania, zgniecione butelki plastikowe, zakrętki od butelek i słoików, plastikowe opakowania, torebki, worki foliowe, kartony po sokach i mleku (tzw. tetrapaki), zgniecione puszki po napojach i żywności),
  • szkło – naklejka zielona (puste opakowania szklane, butelki szklane, słoiki, szklane opakowania po kosmetykach, puste szklane opakowania po lekach),
  • bio – naklejka brązowa (odpadki warzywne i owocowe, skorupki jaj, fusy po kawie i herbacie, zwiędłe kwiaty oraz rośliny doniczkowe, resztki jedzenia bez mięsa, kości oraz tłuszczów zwierzęcych),
  • zmieszane – naklejka czarna (resztki mięsne oraz kości, mokry lub zabrudzony papier, zużyte materiały higieniczne, w tym pieluchy jednorazowe, żwirek z kuwet dla zwierząt, fajans, potłuczone szkło i lustra, tekstylia); do pojemnika na odpady zmieszane wrzucamy tylko to, czego nie udało sią rozdzielić do wymienionych pojemników na odpady segregowane lub czego nie można oddać do Punktu Selektywnej Zbierania Odpadów Komunalnych, tzw. PSZOK.

Dodatkowo, zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku, na terenie nieruchomości należy selektywnie zbierać odpady zielone (szara naklejka na pojemniku bądź szary worek) oraz odpady wielkogabarytowe (pomarańczowa naklejka na pojemniku bądź wyznaczone miejsce w altanie śmietnikowej).

Więcej informacji – klik

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.