Noc Bibliotek 2019

Ostry dyżur literacki, nocowanie w bibliotece, poszukiwanie skarbu „upiornego” bibliotekarza, spotkania autorskie, filmy, koncerty, warsztaty, gry literackie i konkursy dla czytelników – to atrakcje, które czekają na wielbicieli literatury w najbliższą sobotę, 5 października.

Dzięki współpracy m.st. Warszawy oraz Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej piąta edycja „Nocy bibliotek” pod hasłem „Znajdźmy wspólny język” zagości w blisko 80 warszawskich bibliotekach. Warszawa po raz trzeci będzie gospodarzem centralnych obchodów Nocy bibliotek.

Takie inicjatywy, jak ogólnopolska akcja „Noc bibliotek” uświadamiają nam wszystkim, jak ważną rolę odgrywają biblioteki w społecznościach lokalnych. Warszawskie biblioteki publiczne tworzą sieć, są w każdej dzielnicy, są blisko ludzi, bo taka właśnie jest kultura w Warszawie – na wyciagnięcie ręki. O zaletach i korzyściach czytania nie muszę przekonywać warszawianek i warszawiaków, którzy zawsze chętnie włączają się w projekty czytelnicze – mówi Rafał Trzaskowski, Prezydent m.st. Warszawy.

Warszawa ponownie włączyła się w organizację obchodów ogólnopolskiej wieczorno-nocnej akcji w oryginalny sposób promującej czytanie książek i biblioteki. Patronem tegorocznej edycji jest Marek Hłasko. Uczestnicy „Nocy bibliotek” będą mogli zagrać w stworzoną z tej okazji grę „Flirt z Markiem Hłaską” z cytatami z jego książek, a także zdobyć ją w specjalnych konkursach i zabawach. Cały sobotni wieczór poświęca autorowi Czytelnia nr VII na ul. Świętojańskiej 5. Od godz. 16.00 do 22.00 odbędą się tam projekcje i spotkania wokół filmów na podstawie prozy pisarza.

Uroczysta inauguracja wydarzenia z transmisją na żywo do ponad 1700 bibliotek w całej Polsce rozpocznie się o godz. 19.00 w XXXI Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży na warszawskim Mokotowie. Poprowadzą ją i wystąpią ze specjalnym programem Joanna Kołaczkowska i Dariusz Kamys z kabaretu Hrabi. Piątą „Noc Bibliotek” otworzy oficjalnie wspólne odczytanie wiersza pt. „Wierszowiązałki” Joanny Muller przez zaproszonych gości. Następnie prowadzący połączą się na żywo z kilkoma bibliotekami w całej Polsce, m.in. z Biblioteką Publiczną im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe. W programie „Nocy bibliotek” na Tynieckiej znajdziemy również: „Podróż w głąb oceanu” – warsztaty dla dzieci z Piotrem Karskim, „Czułe słuchanie” audiobooków oraz wernisaż wystawy projektu Macieja Wróbla i Moniki Hałuchy.

Każdy mieszkaniec i mieszkanka znajdzie coś ciekawego dla siebie. Aktualny program i mapę bibliotek można znaleźć na www.nocbibliotek.org/mapa.

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.