Na czym polega outplacement i dlaczego jest tak ważny?

Na czym polega outplacement

Nawet mimo największych starań o dobro pracowników i najlepszych chęci, przedsiębiorstwo może być zmuszone do przeprowadzenia redukcji zatrudnienia. Zwolnienie jest trudne dla pracownika, ale zdarza się, że bywa problematyczne również dla pracodawcy. Dlatego też na popularności zyskuje usługa outplacement. Na czym polega i czemu jest tak istotna?

Czym jest outplacement?

Mowa o usłudze polegającej na wsparciu pracownika po zwolnieniu go ze stanowiska. Wsparcie to przybiera różne formy. Zwykle działania podejmowane w celu pomocy pracownikowi można przydzielić do jednej z dwóch kategorii:

  • pomoc w obszarze mentalnym,
  • wsparcie praktyczne

Niewątpliwie zwolnienie z pracy oznacza duży stres, często też poczucie dezintegracji i lęk o przyszłość. Tym samym pracownik koniecznie potrzebuje wsparcia w obszarze mentalnym. W tym celu powinien otrzymać możliwość odbywania konsultacji psychologicznych i między innymi na tym właśnie polega dobry outplacement.

Niemniej outplacement to także pomoc pracownikowi w zakresie znalezienia nowego zatrudnienia. Specjaliści oferujący tego typu usługę, przeprowadzają z pracownikami wywiady, często również liczne testy. Sprawdzają ich CV, historię pracy, powody zwolnienia, czy umiejętności. Następnie dyskutują o wszystkich tych kwestiach z pracownikami, aby znaleźć dla nich optymalne zatrudnienie. Ważne jest też poznanie potrzeb i oczekiwań pracowników, a także nastawienie do poszczególnych działań, które realizowali w danym zakładzie pracy. Kiedy uda się już określić wszystkie ważne czynniki, fachowcy znajdują pracownikowi konkretne zatrudnienie.

Outplacement jako wsparcie długoterminowe

Z powyższego opisu można byłoby wywnioskować, że outplacement to kompleksowe wsparcie w zakresie znalezienia nowego zatrudnienia. Jest to prawda, jednak niepełna. Otóż outplacement to również wsparcie długoterminowe. Elementem outplacementu jest określenie mocnych i słabych stron pracownika. W ramach tej usługi znajduje się też sposoby na poprawę kompetencji, które tego wymagają. Potencjalnie znajduje się też rozwiązania na uzupełnienie CV. Ostatecznie pracownik zyskuje narzędzia do rozwoju kariery zawodowej.

Znaczenie outplacementu dla pracownika i firmy

Z perspektywy pracownika wartość outplacementu jest oczywista. Łatwiej jest mu znieść zwolnienie pod względem psychicznym. Ponadto otrzymuje realne wsparcie w zdobyciu nowej pracy, co samodzielnie może nie być takie proste. Co więcej, zwolniony pracownik poznaje potencjalnie optymalne drogi rozwoju swojej kariery zawodowej.

Jednak pracodawca zyskuje co najmniej równie dużo. Przede wszystkim pracownicy i potencjalni kandydaci do pracy widzą, że firma dba o pracowników, a los człowieka nie jest jej obojętny. Zaczynają darzyć swoją firmę większym zaufaniem i szacunkiem. Pracownicy zyskują poczucie bezpieczeństwa, wiedząc że firma zawsze o nich zadba. Co więcej, za sprawą tego typu działań dana marka zyskuje w oczach kontrahentów i konsumentów. Zatem jak widać, outplacement to rozwiązanie, na którym wszyscy zyskują.

/artykuł sponsorowany/