Muzyczne lato w FINA: koncerty i kino plenerowe

Enchanted Hunters, fot. Jakub Żwirełło
UDOSTĘPNIJ
  •  
  •  
  •  
  •  

Muzyczne lato w FINA: koncerty i kino plenerowe.

Pokazy najgłośniejszych muzycznych filmów ostatnich lat w kinie pod chmurką m.in. „Whiplash”, „Whitney”, „Bohemian Rhapsody”, koncerty znakomitych polskich artystów młodego pokolenia m.in. Perfect Son, Enchanted Hunters, Lor czy Błoto oraz ożywczy, wakacyjny klimat zielonego dziedzińca – to wszystko czeka odwiedzających latem siedzibę Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA)!

Szczegółowy program:

04.07 21:30 Bohemian Rhapsody, reż. Bryan Singer, 2018 | 134 minuty
11.07 20:00 Lor | Koncert
18.07 21:30 Whitney, reż. Kevin Macdonald, 2018, 122 minuty
25.07 20:00 Błoto | Koncert
01.08 21:00 Love & Mercy, reż. Bill Pohlad, 2014, 121 minut
08.08 20:00 Enchanted Hunters | Koncert
22.08 21:00 Whiplash, reż. Damien Chazzele, 2014, 107 minut
29.08 20:00 Perfect Son | Koncert
05.09 20:30 Vox Lux, Brady Corbet, 2018, 110 minut
12.09 20:30 Lato, reż. Kiriłł Sieriebriennikow, 2018, 126 minut

Love & Mercy/ Monolith Films
W każdy letni czwartek począwszy od 27 czerwca muzyka wypełni na zmianę: zielony dziedziniec i klimatyzowaną salę audiowizualną FINA na warszawskim Służewie (ul. Wałbrzyska 3/5). Koncerty i pokazy w ramach drugiej edycji cyklu „Wieczne lato” to wyjątkowa okazja by nadrobić muzyczne i filmowe zaległości w leniwej i sprzyjającej znoszeniu gorąca atmosferze!

Koncerty: świeża muzyka na upalny czas

Enchanted Hunters, fot. Jakub Żwirełło
Co drugi wakacyjny tydzień FINA zaprasza na koncerty najlepszych polskich artystów młodego pokolenia. 11 lipca wystąpi zespół Lor, który może pochwalić się występami na największych krajowych imprezach, m.in. OFF Festivalu, Open’erze czy Orange Warsaw Festival. Grupę tworzą cztery nastolatki, a ich styl można określić jako elegancki, liryczny pop o folkowym zacięciu. Na koniec pierwszego wakacyjnego miesiąca, 25 lipca zagra Błoto. Zespół złożony z muzyków znanych z EABS buduje swoje utwory na rytmie i tanecznych groove’ach. Ich twórczości bliżej do funku i hip-hopu lat 90. niż do jazzu prezentowanego przez ich macierzystą formację. Spodziewany w tym roku drugi album Enchanted Hunters jest bez wątpienia jedną z najbardziej wyczekiwanych polskich premier w kategorii szeroko rozumianej alternatywy i to właśnie oni zagrają w FINA 8 sierpnia. Małgorzata Penkalla i Magdalena Gajdzica postanowiły porzucić akustyczny neofolk i spróbować swoich sił w elektronicznym popie i współczesnym r&b! Serię koncertów w FINA 29 sierpnia zamknie Perfect Son. Na najnowszej, wydanej przez kultową wytwórnię Sub Pop, płycie Cast Tomasz Biliński chętniej sięga po syntezatory, komponując podniosłe, elektroniczno-rockowe utwory w duchu Trenta Reznora, brytyjskiego sophisti-popu, a może nawet Depeche Mode.

Muzyczne dokumenty, biografie i dramaty

Whiplash/Sony
Koncerty przeplatane będą muzycznymi filmami w wyjątkowym, plenerowym kinie na dziedzińcu FINA z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek – wszystko w trosce o okolicznych mieszkańców. Wśród nich m.in. głośne fabularyzowane biografie: nagrodzona czterema Oscarami, w tym dla najlepszego aktora pierwszoplanowego, opowieść o słynnej grupie Queen czyli Bohemian Rhapsody, wyboista ścieżka kariery lidera The Beach Boys w filmie Love & Mercy oraz inspirowane biografiami ikon radzieckiego undergroundu Lato. Gatunek dokumentów muzycznych, tak popularnych w ostatnich latach, reprezentować będzie film Whitney, przejmująca opowieść o wzlocie i upadku jednej z największych gwiazd amerykańskiego popu i r&b autorstwa Kevina Macdonalda, laureata Oscara i nagród BAFTA. Wreszcie dramaty, które choć rozgrywają się w środowisku muzycznym, to poruszają uniwersalne kwestie: uhonorowany dwoma Oscarami Whiplash Damiena Chazzele’a o poświęceniu, determinacji i przekraczaniu granic oraz Vox Lux Brady’ego Corbeta z Natalie Portman w roli gwiazdy popu o dramatycznej przeszłości, odsłaniający mroczne mechanizmy działania współczesnych mediów i popkultury.

Wieczne lato: Miłość, muzyka, przygoda
Koncerty i pokazy filmów o muzyce to tylko część letniego programu na Wałbrzyskiej pod wspólną nazwą: Wieczne lato, do udziału w którym organizatorzy zapraszają aż trzy razy w tygodniu! W środy – zauroczenia, rozstania, romanse i zdrady, czyli filmy o miłości. W czwartki – rytm, śpiew, taniec i bunt, czyli koncerty i filmy o muzyce. A w piątki – ruch, podróże i szalone zwroty akcji, czyli kino przygodowe. Pełne emocji wieczory w FINA to recepta na to, jak przetrwać lato w mieście i nie zwariować!
Więcej na www.wiecznelato.pl


FINA Wałbrzyska 3/5 – główna i bardzo nowoczesna siedziba Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (FINA), umiejscowiona na warszawskim Służewie w bliskim sąsiedztwie stacji metra. To tętniące kulturalnym życiem 3000 metrów kwadratowych po brzegi wypełnione bezpłatnymi projekcjami filmowymi, spotkaniami z twórcami, koncertami, warsztatami m.in. dla dzieci, młodzieży i edukatorów, specjalistycznymi seminariami, wystawami i nowymi technologiami! Latem zielony dziedziniec otwarty na co dzień dla odwiedzających zamienia się w plenerowe kino z wykorzystaniem bezprzewodowych słuchawek w trosce spokój okolicznych mieszkańców. W zamkniętej dla widzów części budynku, w najnowocześniejszych pracowniach stale digitalizowane są i poddawane rekonstrukcji cyfrowej materiały audio i wideo z zasobów FINA. Od wtorku do piątku można skorzystać z dostępu do stacjonarnej Mediateki, zawierającej 19 000 materiałów audiowizualnych. Pyszne jedzenie i napoje zapewnia Klubokawiarnia Bliżej.

Więcej: www.nina.gov.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.