Modernizacja zabytkowego pałacyku Konopackiego

Fot. R. Motyl

Modernizacja zabytkowego pałacyku Konopackiego.

W siedzibie Stołecznego Zarządu Rozbudowy Miasta podpisano umowę z wykonawcą na modernizację zabytkowego pałacyku Konopackiego. 

– Podpisujmy umowę na inwestycję typu „projektuj i buduj”, więc do realizacji przez wykonawcę są nie tylko zalecenia konserwatora, ale także ustalenia z konsultacji społecznych, co do przyszłej roli tego budynku – powiedział podczas konferencji prasowej Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy – Powrót pałacyku przy Strzeleckiej to symbol, bo nie tylko odzyska blask dom założyciela Nowej Pragi, ale także stanie się centrum sąsiedzkiej wspólnoty, domem kultury realizującym to, co chcieliby widzieć w nim mieszkańcy.

– Zalecenia konserwatorskie dla pałacyku nie przewidują żadnej nadbudowy ani rozbudowy. Budynek będzie taki, jaki powstał w latach 60. XIX wieku. Zależy nam na jak największym zachowaniu i przywróceniu historycznej substancji zabytku – podkreślił Michała Krasucki, stołeczny konserwator zabytków.

Kalendarium
10 grudnia 2015r. – została przyjęta Uchwała Rady m.st. Warszawy o Nr XXI/515/2015 wprowadzająca inwestycję do WPF m.st. Warszawy na lata 2016-2042.

7 marca 2016r. Stołeczny Konserwator Zabytków wydał zalecenia konserwatorskie dla ,,Pałacyku Konopackiego’’.

30 maja 2016r. SZRM podpisał umowę z firmą J.Ciak MYKO-SYSTEM Systemy Osuszeniowe i Odgrzybieniowe. Budownictwo na wykonanie ekspertyzy mykologicznej.

marzec-czerwiec 2016r. Na zlecenie Biura Kultury Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę” realizowało projekt „Pałacyk Konopackiego – wspólne miejsce kultury”. Jego celem było rozpowszechnienie informacji na temat planów dotyczących Pałacyku jako miejsca, gdzie mogą być realizowane działania kulturalne Domu Kultury Praga oraz przeprowadzenie konsultacji społecznych, a w efekcie opracowanie wytycznych do Planu Funkcjonalno-Użytkowego (PFU).

3 sierpnia 2016r. SZRM podpisał umowę z firmą Polscy Konserwatorzy Zabytków Barański i Wspólnicy Sp.k na wykonanie PFU. Efektem prac jest PFU wraz z załącznikiem w postaci szczegółowej koncepcji architektonicznej uwzględniającej postulowane w opracowaniu „ę” wytyczne.

czerwiec 2017r. Prace związane z przygotowaniem i przeprowadzeniem postępowania na wybór Wykonawcy dla realizacji zamówienia na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w ramach zadania inwestycyjnego rozpoczęła Komisja Przetargowa, w skład której wchodzili przedstawiciele SZRM, Biura Kultury i BAiPP.

12 lipca 2017r. Ogłoszono przetarg nieograniczony na Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych w ramach zadania inwestycyjnego pn.: „Modernizacja zabytkowego budynku przy ul. Strzeleckiej 11/13 – pałacyk Konopackiego” – Roboty budowlane. Złożono 7 ofert z czego najkorzystniejszą wyłoniono 31 sierpnia 2017 roku. Wybrano BUDIMPOL Sp. z o.o za cenę brutto 8 788 999,99 zł.

19 września 2017r. podpisanie umowa z wykonawcą.

Konsultacje społeczne 

Do realizacji tego zadania stworzono zespół składający się z ekspertów z różnych dziedzin, m.in. socjologów, animatorów kultury oraz architektów. Wieloetapowe działania zakładały intensywną współpracę z zespołem pracowników Domu Kultury Praga, który będzie gospodarzem Domu Kultury w Pałacyku Konopackiego. Zdiagnozowano również potrzeby społeczności lokalnej, którą włączono w proces konsultacji organizując różne formy udziału: badania fokusowe, spacery badawcze, warsztaty architektoniczne, konsultacje mailowe i mobilne w różnych lokalizacjach. 
Raport z konsultacji podkreśla sąsiedzki charakter tego miejsca i wskazuje podstawowe funkcje: integrującą i wspierającą realizację pomysłów mieszkańców. 
Tu jest jego całość 
http://konsultacje.um.warszawa.pl/sites/konsultacje.um.warszawa.pl/files…

Program funkcjonalno-użytkowy

Założenia opracowanego programu funkcjonalno-użytkowego zostały wypracowane na podstawie społecznych postulatów w konsultacjach: „Pałacyk Konopackiego – wspólne miejsce kultury”. Większość kluczowych potrzeb mieszkańców zgłoszonych podczas konsultacji społecznych (m.in. ogród, kawiarenka, klub seniora, plac zabaw) zostało uwzględnionych. Koncepcja zmiany sposobu użytkowania, remontu i rozbudowy istniejącego budynku z przeznaczeniem na dom kultury obejmuje całą powierzchnię budynku – cztery kondygnacje: piwnicę, parter, pierwsze piętro, poddasze i ogród. 

Zalecania konserwatorskie dla pałacyku Konopackiego

Budynek tzw. pałacyk Konopackiego przy ul. Strzeleckiej 11/13, wzniesiony w latach 1861-1866, został wpisany do rejestru zabytków, wraz ze strefą otoczenia, 18 maja 2005 r. Należy zauważyć, że na mocy w/w decyzji ochroną objęto w szczególności: „formę zewnętrzną obiektu: gabaryt, zachowane opracowanie plastyczne elewacji; układ pomieszczeń, z wyłączeniem wtórnych podziałów oraz zachowane elementy oryginalnej, drewnianej stolarki i snycerki”.

W związku z powyższym planowana adaptacja obiektu na dom kultury musi uwzględniać zachowanie układu przestrzennego wnętrz budynku. Zachowane powinny być elementy historycznego wystroju wnętrz, a w przypadku ich złego stanu technicznego powinny zostać odtworzone: ościeżnice, stolarka drzwiowa, bariera schodów. Z uwagi na zły stan techniczny elewacji i elementów wyposażenia wnętrz tego obiektu przed przystąpieniem do prac projektowych należy wykonać dokładne inwentaryzacje: elewacji, z uwzględnieniem detalu, schodów wewnętrznych (pochwyt, tralki, słupki, profil stopni i belek policzkowych) oraz stolarki okiennej i drzwiowej wraz z ościeżnicami oraz przeprowadzić badania stratygraficzne w celu ustalenia pierwotnej kolorystyki i materiałów zastosowanych do wykończenia elewacji. 

Konieczne opracowanie jest programu prac konserwatorskich i restauratorskich elewacji (z uwzględnieniem odtworzenia brakującego detalu w tradycyjnych technologiach), odtworzeniowego projektu stolarki okiennej i drzwiowej (na podstawie zachowanych i zinwentaryzowanych reliktów – okna ościeżnicowe z wewnętrznymi okiennicami, drzwi płycinowe – wewnętrzne i zewnętrzne), programu prac konserwatorskich i restauratorskich dla żeliwnych balkonów. 
     
Ze względu na zwilgocenie i zasolenie przyziemia może się okazać konieczne wykonanie tynków renowacyjnych we wnętrzach i na elewacjach. Z uwagi na fakt, że w wielu fragmentach elewacji zniszczeniu uległy nie tylko tynki, ale także cegła (szczególnie w pasie cokołowym), konieczne będzie przemurowanie fragmentów oraz wymiana poszczególnych cegieł. Przy w/w pracach zaleca się zastosowanie zaprawy wapienno-trasowej oraz cegły o parametrach zbliżonych do oryginalnej.

W związku z powyższym planowana adaptacja obiektu na dom kultury musi uwzględniać zachowanie układu przestrzennego wnętrz budynku. Stołeczny Konserwator Zabytków po zapoznaniu się z planowanym zamierzeniem dopuszcza rozbudowę piwnic pomiędzy ryzalitami budynku o salę wielofunkcyjną, której strop stanowiłby jednocześnie taras wyniesiony o ok. 1 m nad poziom terenu. W celu zapewnienia wyjścia na taras możliwe jest wykorzystanie istniejących otworów drzwiowych w głównym korpusie budynku i jednym ze skrzydeł (z odpowiednim dostosowaniem ich wysokości do poziomu tarasu), a także wykonanie nowego otworu drzwiowego w przeciwległym skrzydle budynku, aby zachować symetrię i poprawić funkcjonalność pomieszczeń.
    
Z uwagi na zły stan techniczny i konieczność zapewnienia bezpiecznej ewakuacyjnej klatki schodowej dopuszczalne jest wykonanie nowej, betonowej konstrukcji środkowej klatki, pod warunkiem odtworzenia balustrady oraz formy i okładziny stopni. 
   
Zgodnie z art. 36 w/w ustawy o ochronie zabytków wszelkie prace przy obiekcie i na terenie wpisanym do rejestru zabytków wymagają uzyskania pozwolenia Stołecznego Konserwatora Zabytków.
   
Szczegółowe zalecenia konserwatorskie odnośnie do adaptacji obiektu na dom kultury będą mogły zostać wydane po złożeniu nowego wniosku z zakresem planowanych prac związanych ze zmianą funkcji obiektu.

źródło: http://www.um.warszawa.pl/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.