Mikołajki w Warszawskim ZOO: Prezenty dla zwierzaków

Mikołajki w Warszawskim ZOO: Prezenty dla zwierzaków.

Pomocnicy Św. Mikołaja pilnie poszukiwani… w Warszawskim ZOO!

Zwierzęta z Warszawskiego ZOO też świętują Mikołajki i dostają prezenty! W najbliższą sobotę 16 grudnia 2017 roku w godz. 11.00-14.00 można przyjść do ZOO i zostać Pomocnikiem Świętego Mikołaja, a tym samym pomóc przy pakowaniu prezentów dla zwierząt oraz w dekorowaniu ich pawilonów.

Mikołaj ma dużo pracy, bo przez ostatni rok wiele zwierzaków było bardzo grzecznych. Pomóżmy zatem Mikołajowi pakować prezenty dla zwierząt, a potem je dostarczyć – m.in. dla słoni, niedźwiedzi polarnych, goryli, szympansów. Spacer po ZOO z prezentami rusza o godz. 13.00 z Ptaszarni. Każdy, kto w tym dniu wesprze w pracy Mikołaja dostanie certyfikat Pomocnika Św. Mikołaja i Przyjaciela Zwierząt oraz mikołajkową przypinkę.

Świąteczny wystrój to podstawa
Zwierzęta nie tylko otrzymają prezenty – opiekunowie oraz świeżo mianowani Pomocnicy Świętego Mikołaja zadbają o świąteczny wystrój wolier i wybiegów: wykonają inspirowane przyrodą ozdoby choinkowe, a w Pawilonie Małp Człekokształtnych pomalują szyby w świąteczne wzory.

Mikołajkowe niespodzianki
Warto przyjść w sobotę do ZOO na Mikołajki – oprócz ciężkiej pracy przy boku Mikołaja czeka wiele niespodzianek i atrakcji – m.in. pisanie swojego listu do Św. Mikołaja, malowanie świątecznych kolorowanek, malowanie buziek, konkurs na mikołajkowe/świąteczne przebranie, konkurs wiedzy o zwierzętach.

I Ty możesz zostać Świętym Mikołajem
Ale to nie wszystko. Kto chce, sam może zostać Mikołajem i przynieść dla zwierząt prezenty, np. niepotrzebne rzeczy, które znajdzie podczas świątecznych porządków. Od 13 do 22 grudnia 2017 roku Warszawskie ZOO organizuje ich zbiórkę. Opiekunowie zwierząt – w imieniu swoich podopiecznych – wystosowali list przedstawiający wyczekiwane podarki.

Goryle i szympansy ucieszą się z przedmiotów takich jak.:
* torebki damskie (w szczególności nasza modnisia Lucy)
* kosze plastikowe
* kosze wiklinowe (te z klapką są najfajniejsze 😉
* piłki twarde i miękkie
* garnuszki plastikowe
* sprzęt do sprzątania (szczotka + szufelka)
* podnóżki dziecięce
* ładne rękawiczki ogrodowe
* szmatki z mikrofibry albo puchate do mopów
* kawałki rur PCV (średnica min. 5 cm).

Niedźwiedzie polarne Gregor i Aleut będą zachwycone, gdy otrzymają:
* wiadra plastikowe różnych wielkości; im większe, tym lepsze 
* duże butelki/baniaki po wodzie (min. 5 litrowe)
* wytrzymałe piłki
* kosze wiklinowe (różnej wielkości)
* wanienki dziecięce
* miednice plastikowe
* przyprawy i olejki do ciast są również mile widziane.

Ofiarowane przedmioty powinny być czyste i nie mogą być po substancjach szkodliwych – trujących, żrących. Niektóre z nich zostaną użyte wprost jako zabawki, inne posłużą do stworzenia konstrukcji, po których można chodzić lub ukrywać tam jedzenie.

Po co zwierzętom zabawki?
Podarunki dla zwierząt to nie tylko przyjemność ich ofiarowania. Mają one bardzo ważne znaczenie dla zwierząt mieszkających w ogrodach zoologicznych. To część procesu enviromental enrichment czyli dosłownie: wzbogacania środowiska.
W naturze zwierzęta większość czasu spędzają na żerowaniu – roślinożercy szukają zasobów jedzenia, drapieżniki tropią ofiary, polują, jedzą, a nawet ukrywają pokarm na później. Muszą znaleźć i dotrzeć do źródeł wody. Pozostały czas przeznaczają na znalezienie miejsca kryjówki lub odpoczynku oraz sen. Niewiele czasu zostaje im na inne aktywności i nudę. W warunkach ogrodu zoologicznego wszystkie troski o żywność są nieaktualne – opiekunowie dbają nie tylko o to, by zwierzęta miały co jeść, ale też o to, by dieta była dobrze zbilansowana. Zostaje więc zwierzętom dużo czasu na ewentualne inne zajęcia i nudę. Dlatego ZOO organizuje swoim podopiecznym wzbogacenia np. jedzenie (zwłaszcza smakołyki) są ukrywane w różnych zakamarkach lub przedmiotach, rozpylane są zapachy lub rozsypywane aromatyczne zioła, konstruowane są zabawki wymuszające aktywność fizyczną i trening umysłowy.
Żeby wzbogacenia spełniły swoje zadanie w 100% muszą być różnorodne i regularnie zmieniane. Boje zamieszczone na wybiegu niedźwiedzi polarnych będą wzbogaceniem przez kilka dni, pozostawione na stałe – staną się elementem wystroju. Dlatego Warszawskie ZOO chętnie przyjmie prezenty na Mikołajki – nowe rekwizyty, które posłużą jako urozmaicenie codzienności. Liczymy na hojność Mikołaja – zwierzęta będą zachwycone, a opiekunowie wdzięczni!
ZOO zaprasza na Mikołajki!

Gdzie: Ptaszarnia Warszawskiego ZOO oraz Pawilon goryli i szympansów
Kiedy: sobota, 16.12.2017, 11.00-14.00
Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1745701835724776/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.