IV Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego

IV Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego.

4 listopada 2017 roku rozpocznie się w Warszawie czwarta edycja Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego, w ramach którego wystąpią artyści z Francji, Hiszpanii, Włoch, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Polski. W Filharmonii Narodowej, w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego, na Zamku Królewskim, w Muzeum Łazienki Królewskie i na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina odbędą się koncerty symfoniczne, kameralne i jazzowe, panele dyskusyjne, pokazy filmów oraz wystawy.

IV Międzynarodowy Festiwal Paderewskiego, organizowany przez Fundację „AVE ARTE” w dniach 4 – 11 listopada br., będzie celebrował 157. rocznicę urodzin Patrona Festiwalu. Podczas festiwalu będzie można usłyszeć przede wszystkim utwory I.J.Padarewskiego i F.Chopnia, ale także takich polskich kompozytorów jak M.Karłowicz, Z.Noskowski, J.Zarębski czy S.Barcewicz. Nowością czwartej edycji Festiwalu będą wieczory dedykowane zaproszonym gościom: francuski, hiszpański i włoski.

Inauguracja Festiwalu będzie miała miejsce w Łazienkach Królewskich 4 listopada br. W godzinach przedpołudniowych odbędzie się specjalny koncert „Paderewski – koncert rodzinny” dedykowany rodzinom z niemowlętami i małymi dziećmi prowadzony przez Magdalenę Kunce z Muniani. O godzinie 19.00 podczas „Wieczoru Hiszpańskiego” wystąpi hiszpański zespół Sonor Ensemble, który zagra utwory I.J.Paderwskiego a także L.Boccheriniego, R.Alisa, J.A.Leona i M.de Falli.

Drugi dzień Festiwalu, niedzielę 5 listopada, rozpocznie w Łazienkach Królewskich poranny koncert „Paderewski – koncert rodzinny”. W godzinach południowych Jan Popis poprowadzi wyjątkowy performance „Śladami Paderewskiego”, spacer po miejscach związanych z działalnością Paderwskiego. W postać I.J.Paderewskiego wcieli się aktor Janusz Leśniewski. Wieczorem, podczas „Koncertu Urodzinowego” na Zamku Królewskim, utwory I.J.Paderewskiego, F.Chopina, J.Zarębskiego i S.Barcewicza zagrają Lutosławski Piano Duo, w składzie Emilia Sitarz i Bartłomiej Wąsik, w pierwszej części oraz Patrycja Piekutowska na skrzypcach i Michał Francuz na fortepianie w drugiej.

Trzeciego dnia Festiwalu, w poniedziałek 6 listopada, w rocznicę 157. urodzin Ignacego Jana Paderewskiego, wieczorem w Filharmonii Narodowej odbędzie się „Nadzwyczajny Koncert Symfoniczny”, podczas którego Polska Orkiestra Radiowa pod batutą Michała Klauzy zagra Fantazję Polską I.J.Paderewskiego, Koncert K.Serockiego, Uwerturę „Polonia” R.Wagnera i Preludium symfoniczne „Polonia” E.Elgara.

Na czwarty dzień festiwalowy, wtorek 7 listopada, organizatorzy zapraszają do Łazienek Królewskich, gdzie w południe wybitny muzykolog Jana Popis wraz z redaktor naczelną miesięcznika „Stolica” Ewą Kielak-Ciemniewską poprowadzą panel dyskusyjny poświęcony Maestro Paderewskiemu. A wieczorem odbędzie się „Uteatralniony Koncert Urodzinowy” z udziałem aktorki Ewy Boryczko (USA) i Grzegorza Skrabińskiego(fortepian). Będzie to nawiązanie do historycznego „Koncertu Ignacego Jana Paderewskiego z łaskawym udziałem Pani Heleny Modrzejewskiej”, który miał miejsce w Krakowie w dniu 3 października 1884 roku w Hotelu Saskim.

Piątego dnia, w środę 8 listopada, miejscem wydarzeń festiwalowych będzie Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, gdzie w godzinach porannych francuski pianista Philippe Giusiano poprowadzi Master class dla studentów uczelni. Wieczorem w Sali Koncertowej podczas „Wieczoru Francuskiego” Orkiestra Kameralna Uniwersytetu Muzycznego pod dyrekcją Nicolasa Krauzego zaprezentuje utwory I.J.Paderewskiego, F.Chopina oraz K.Beffa i C.Saint-Saens. Z Orkiestrą zagrają artyści francuscy, Philippe Giusiano i Maciej Kułakowski.

Szóstego dnia Festiwalu, w czwartek 9 listopada, wieczorem w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbędzie się „Wieczór Włoski”, wyjątkowy koncert symfoniczny z udziałem artystów z Włoch. Z orkiestrę Simfonia Varsovia pod batutą Massimiliano Caldiego wystąpi pianista Maurizio Baglini. Oprócz wybitnych dzieł Paderewskiego zostaną wykonane utwory M.Karłowicza i Z.Noskowskiego.

Piątkowy wieczór 10 listopada, siódmego dnia Festiwalu, rozpocznie recital fortepianowy Denisa Zhdanova, pianisty z Ukrainy. Artysta wykona kompozycje I.J.Paderewskiego, F. Chopina oraz utwory dedykowane Paderewskiemu. Wieczór zakończy koncert będący fuzją jazzu i klasyki z cyklu „Paderewski – jazz – inspiracje” z udziałem polskich artystów, pianistów Artura Dudkiewicza i Michała Szymanowskiego i wibrafonisty Karola Szymanowskiego.

Zwieńczeniem Festiwalu będzie wieczorny koncert w Święto Niepodległości 11 listopada, podczas którego w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Michała Klauzy wykona monumentalną trzyczęściową Symfonię h-moll Ignacego Jana Paderewskiego zwaną „Polonią”.

IV Międzynarodowemu Festiwalowi Paderewskiego towarzyszyć będzie wystawa „Paderewski wygrał Polskę na fortepianie” prezentowana w Galerii Plenerowej Łazienek Królewskich.

Więcej informacji o programie IV Międzynarodowego Festiwalu Paderewskiego znajduje się na stronach Festiwalu (www.ignacyjanpaderewski.com) oraz organizatora (www.avearte.pl).

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.