Made in JAZZ: String Connection

Made in JAZZ: String Connection.

Dom Kultury KADR i Fundacja EuroJAZZ zapraszają na drugi wieczór z cyklu Made in JAZZ (koncerty gwiazd oraz filmy dokumentalne o jazzie).

sala: widowiskowa
wstęp: 20 zł, zakup biletu online lub w DK Kadr

30 maja 2018

19.00 seans filmowy
Serial dokumentalny „Jazzowe Dzieje Polski” odc. 1
reż. Andrzej Wasylewski (30 min)

19.30 koncert – STRING CONNECTION

fot. Jarosław Wierzbicki
facebook.com/wierzbicki.jarek.fotomuzyka

STRING CONNECTION jest synonimem polskiego jazzu lat 80., grupą, która stała się żywą legendą i przeszła do historii, jako jedna z najciekawszych formacji nurtu „young power”. STRING CONNECTION założyli w lutym 1981 roku trzej byli muzycy wielokrotnie nagradzanej grupy „Warsztat” – skrzypek Krzesimir Dębski, perkusista Krzysztof Przybyłowicz i basista Zbigniew Wrombel – którzy zaprosili do współpracy objawienie tamtych dni, pianistę Janusza Skowrona. Mniej więcej rok później ukonstytuował się najbardziej znany skład zespołu, który pretendował do miana super-grupy – K. Dębski, J. Skowron, K. Przybyłowicz plus saksofonista Andrzej Olejniczak (ex-Extra Ball i Sun Ship) i basista Krzysztof Ścierański (ex-Laboratorium i Air Condition). Późniejsze roszady personalne (grał z nimi m.in. pianista Andrzej Jagodziński i perkusista Zbigniew Lewandowski) w niczym nie osłabiły pozycji zespołu, który regularnie występował na wszystkich ważnych festiwalach jazzowych w Polsce (Jazz Jamboree, Jazz nad Odrą), jak i za granicą (Norymberga, Berlin Zachodni, Leverkusen, Hamburg, Paryż, Getxo, Bruksela, Haga, Konsberg, Helsinki, Praha, Bratysława, Le Mans, Debreczyn). Koncertowali w USA i Kanadzie, co w tamtych latach nie było wcale takie proste. Zagrali też dwie duże trasy po Związku Radzieckim. Nagrali 9 płyt, w tym dwie na Zachodzie. W latach 80-tych zarówno zespół jak i tworzący go muzycy w cuglach wygrywali plebiscyty „Jazz Forum”. Popularność, jaką cieszyli się w tym czasie porównywalna była ze statusem polskich gwiazd rocka w okresie prosperity, a i dzisiaj reakcja publiczności niejednokrotnie przekracza normy przyjęte w naszym kraju dla koncertów jazzowych.

KRZESIMIR DĘBSKI
Skrzypek, kompozytor, aranżer i dyrygent. Absolwent PWSM w Poznaniu. Laureat I nagrody Światowego Konkursu Jazzowego w Hoeillart (Belgia, 1983) oraz Nagrody Wyspiańskiego (1985). Wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka, Kompozytora i Aranżera Roku”. W roku 1985 znalazł się w dziesiątce najlepszych skrzypków jazzowych w ankiecie ”Down Beat”. Uczestniczył w festiwalach w Reno (USA), Paryżu, Norymberdze, Helsinkach, Montrealu, Konsbergu, Hadze oraz w String Summit w Baden Baden. Współpracował z wieloma muzykami światowej sławy, m.in. Tony Kalatos, Charles Tolliver, John Blake i Diddier Lockwood. Nagrał kilkanaście autorskich płyt. Prowadził STRING CONNECTION i Di Rock Cimablisten. Od roku ‘88 koncentruje się na pracy kompozytora i aranżera. Ma na koncie ponad 60 utworów m. in.: operę, 2 symfonie, 4 oratoria, 11 koncertów i dziesiątki przebojów. Jest laureatem konkursów kompozytorskich, m.in. Kanadyjskiej Akademii Filmowej. Skomponował muzykę do kilkudziesięciu filmów i seriali telewizyjnych (Kingsiz, Stara Baśń, Na dobre i na złe). W USA film ”Maszyna Zmian” z jego muzyką był nominowany do Emmy Award ’98. W roku 2000 otrzymał „Fryderyka” (Kompozytor Roku) oraz ”Philip Award” Międzynarodowej Akademii Filmowej za muzykę do ”Ogniem i mieczem” a w 2001 nagrodę za muzykę do ”W pustyni i w puszczy” na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyros (Grecja). Prowadził koncerty m.in. takich gwiazd, jak: Jose Carreras, Nigel Kennedy, Adam Makowicz, Jean Luc Ponty, Mark O’Connor, Jose Cura. Obecnie, na zlecenie producenta z USA pracuje nad muzyką do niemych filmów Charlie Chaplina.

ANDRZEJ OLEJNICZAK
Multiinstrumentalista i kompozytor należący do wąskiego grona polskich jazzmanów, którzy zrobili europejską karierę. Od lat uważany jest za najlepszego saksofonistę jazzowego Hiszpanii. Muzyczną edukację pobierał w klasie fortepianu, klarnetu i saksofonu. W 1975 roku zdobył główną nagrodę na Festiwalu Improwizacji Jazzowej w Katowicach, a w rok później na festiwalu Jazz Nad Odrą’76. Przez kolejne lata grał w Extra Ball (1976-78), a następnie prowadził Sun Ship (1978-80). Później grał w zespole Kazimierza Jonkisza, w Swing Session i Orkiestrze Jazzowej PR by w roku ‘82 trafić do STRING CONNECTION. Od 1984 roku mieszka w Hiszpanii. Lista muzyków z którymi tam nagrywa jest imponująca – Tete Montoliu, Gerry Mulligan, Kenny Drew, NHO Pedersen, Alvin Queen, Alan Skidmore, Inaki Salvador, Horace Parlan, Jimmy Owens, Oliver Jackson, J.C. Perez, i wielu innych. W dorobku ma ponad 30 płyt, z których album „Catch” został w Hiszpanii jazzową płytę roku 1994.

JANUSZ SKOWRON
Wybitny pianista jazzowy, kompozytor i aranżer. Absolwent klasy organów w Szkole Muzycznej im. Elsnera w Warszawie. Jeszcze w trakcie nauki wystąpił z zespołem Kazimierza Jonkisza na Jazz Jamboree ’80. W 1981 roku trafił do STRING CONNECTION. W roku ‘85 pracował z grupą Free Electronic Tomasza Stańki. Od 1990 roku koncertował i nagrywał z Zbigniewem Namysłowskim a następnie od 1997 roku z Walk Away Krzysztofa Zawadzkiego. Współpracował m.in. z wybitnymi Amerykanami – Eric Marienthal, Bill Evans, Randy Becker, Dean Brown, David Gilmor. Nagrywał m.in. z Marylą Rodowicz, Hanną Banaszak, Łucją Prus, Majką Jeżowską, Ewą Bem, Grażyną Łobaszewską, Anną Serafińską, Justyną Steczkowską, Zbigniewem Jaremką, Maciejem Strzelczykiem.

KRZYSZTOF ŚCIERAŃSKI
Jeden z najlepszych gitarzystów basowych Europy, który będąc samoukiem, w wieku 22 lat debiutował w słynnej grupie Laboratorium. Nagrał z nią 5 płyt i zjeździł pół świata (1976-80). Grał w zespołach Air Condition Zbigniewa Namysłowskiego (1980-82) i STRING CONNECTION (1981-86), by od polowy lat 80-tych realizować solowe i zespołowe projekty autorskie. Pracował z artystami o najróżniejszych upodobaniach muzycznych – Ewa Bem, Tomasz Stańko, Marek Grechuta, John Porter, Bernard Maseli, Marek Napiórkowski, Zbigniew Jakubek, Marek Raduli czy grupy Republika i Wilki. Ostatnio gra regularnie z legendarną grupą Krzak.

KRZYSZTOF PRZYBYŁOWICZ
Jeden z najwszechstronniejszych perkusistów naszego kraju. Absolwent PWSM w Poznaniu gdzie dzisiaj wykłada. Debiutował w grupie Warsztat (1975-77) po czym przez wiele lat grał w STRING CONNECTION. Nagrywał z całą plejadą wybitnych artystów jazzowych i nie tylko – Zbigniew Namysłowski, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała, Sławomir Kulpowicz, Michał Urbaniak, Martyna Jakubowicz, Zbigniew Jaremko oraz grupami Sami Swoi, Alex Band, In-Formation, Dżem, Orkiestra PR i TV. Realizował wspólne projekty z Johnem Blake’m. Zrealizował też autorski Percussion Project.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.