Maciej Obara Quartet / Festiwal Jazz na Starówce 2018

Maciej Obara Quartet / Festiwal Jazz na Starówce 2018.

21 lipca 2018, godz. 19:00 – Rynek Starego Miasta w Warszawie.

Maciej Obara Quartet wystąpi 21 lipca na 24 edycji Międzynarodowego Festiwalu Jazz na Starówce w składzie z Dominikiem Wanią na fortepianie, Ole Morten Vaganem na kontrabasie i Gardem Nilssenem na perkusji. Zespół wykona utwory z najnowszej płyty wydanej dla monachijskiej wytwórni ECM.

W listopadzie 2017 r. Maciej Obara, polski saksofonista altowy, zadebiutował w prestiżowej wytwórni ECM z albumem Unloved. Płyta zadziwia różnorodnością ekspresji. Znajdziemy tu zarówno łagodną liryczność, jak i ognistą, nieokiełznaną pasję. Wszystkie utwory na płycie, za wyjątkiem tytułowej ballady napisanej przez Krzysztofa Komedę do filmu Janusza Nasfetera „Niekochana”, są autorstwa Macieja Obary i, jak wspomina artysta, stanowią „bardzo osobistą wypowiedź o niezwykle ważnych dla mnie ludziach oraz miejscach, które mnie inspirują”. Obara podkreśla jednak, że jego tematy na płycie stanowią jedynie punkt wyjścia, z którego zespół uwalnia swoje brzmienie, ukazując niezwykłą intuicję, swobodę oraz muzyczne porozumienie poszczególnych członków zespołu. Kwartet to czołówka europejskiej sceny jazzowej, a każdy z jego członków charakteryzuje się indywidualnym brzmieniem wynikającym z różnorodnych muzycznych doświadczeń. Obara zaprosił do zespołu silnych i dojrzałych artystów, którzy wspólnie tworzą muzykę kompletną, świadomą i przede wszystkim piękną.
Przez 5 ostatnich lat kwartet koncertował w najważniejszych salach i festiwalach na całym świecie, prezentując swoją muzykę międzynarodowej publiczności. 

Maciej Obara i pianista Dominik Wania pierwszy raz spotkali się w składzie Tomasza Stańki i to u Jego boku zapoczątkowali swoją muzyczną przyjaźń. Obecnie tworzą duet niemalże doskonały. Obara i Wania to wielcy indywidualiści, których połączyło pragnienie stworzenia polskiego kwartetu na europejskim poziomie, co zaowocowało współpracą z Ole Morten Våganem oraz Gardem Nilssenem.

Tomasz Stańko opisał Macieja Obarę jako „wspaniałego muzyka, którego twórczość jest przejmująca, dojrzała, głęboka, pełna uroku i piękna, a przede wszystkim jego własna”. Brzmienie Obary oraz jego podejście do tworzenia zawsze cechowały się dużą indywidualnością. Artysta – podobnie jak przed laty Stańko – ćwiczył swoje zdolności improwizacyjne po obu stronach Atlantyku. Będąc w Nowym Jorku, Obara współpracował z Nasheetem Waitsem, Markiem Heliasem oraz Ralphem Alessim (który chwalił saksofonistę za „wielką wrażliwość podczas improwizacji”.) W swojej recenzji występu kwartetu Obary na Molde Jazz Festival, związany z All About Jazz krytyk John Kelman napisał: „Obara był rewelacyjny, zdolny do próbowania wszystkiego, lecz także stale przysłuchujący się otaczającej go muzyce, co umożliwiało mu głęboką i świadomą relację z pozostałymi muzykami”.

Pianista Dominik Wania z wyróżnieniem ukończył Akademię Muzyczną w Krakowie, zdobywając też stypendium na bostońskim New England Conservatory. Jego improwizacje charakteryzują się niebywałą techniką – czego przykładem może być utwór „Echoes”. Solowy dorobek Wani to między innymi album „Ravel”, zawierający jego opracowanie utworu „Miroirs” na trio jazzowe.

Basista Ole Morten Vagan jest dyrektorem artystycznym Trondheim Jazz Orchestra, dzięki której na szerokie wody wypłynął trębacz Mathias Eick. Grę Vagana usłyszymy na wydanym przez ECM albumie „Time Is A Blind” Guide Thomasa Stronena. Basista jest też znany z zespołu Generator X, współtworzonym z Audunem Kleivem i Christianem Wallumrodem.

Gard Nilssen jest liderem tria Acoustic Unity, w którym występują także saksofonista André Roligheten i basista Petter Eldh. Gard gra również w power-rockowym/jazzowym trio Bushman’s Revenge. Jego perkusję usłyszymy na wydanym przez ECM albumie „Skala” Matthiasa Eicka, a sam Nilssen stał się jednym z najbardziej rozchwytywanych perkusistów w Europie. Współpracował z wieloma wybitnymi artystami ze świata jazzu. Minionego lata, pojawił się na Molde International Jazz Festival jako część tria, w którego skład weszli też Arild Andersen i Pat Metheny.

Album „Unloved” został nagrany w Rainbow Studio w Oslo w styczniu 2017 roku, a wyprodukował go Manfred Eicher. Jest to pierwszy międzynarodowy krążek, a zarazem pierwszy studyjny album kwartetu. Do tej pory, muzycy nagrali trzy płyty koncertowe, wydane przez polską firmę For Tune: Komeda: Absolutely Live, Live at Manggha oraz Live In Minsk Mazowiecki.

Maciej Obara: saksofon altowy
Dominik Wania: fortepian
Ole Morten Vågan: kontrabas
Gard Nilssen: perkusja

Wstęp wolny

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.