Laboratorium emocji. Przegląd filmowy.
8 maja br., odbędzie się I Kongres Zdrowia Psychicznego mający na celu wprowadzenie zmian w polskiej psychiatrii i zaznaczenie obecności osób z doświadczeniem choroby psychicznej. W związku z Kongresem, Kinoteka zaprasza 7 i 8 maja 2017 roku na Laboratorium Emocji – przegląd filmowy towarzyszący Kongresowi i spotkania z niezwykłymi gośćmi. Pokażemy 4 filmy, a po każdym z nich odbędą się spotkania z twórcami filmów i psychoterapeutami, które poprowadzi Magdalena Sendecka – dziennikarka filmowa i psychoterapeutka.
PROGRAM
7.05.2017 (niedziela)
16:00 – „Body/Ciało” (2015) – reż. Małgorzata Szumowska
18:30 – „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” (2016) – reż. Paweł Łoziński. Po projekcji spotkanie z Bogdanem de Barbaro i Pawłem Łozińskim
08.05.201 (poniedziałek)
18:00 „Lęk wysokości” (2011) – reż. Bartosz Konopka. Po projekcji spotkanie z reżyserem
20:30 „Dziewczyna z szafy” (2012) – reż. Bodo Kox.
O FILMACH
„Body/Ciało” – Cyniczny prokurator i jego cierpiąca na anoreksję córka próbują, każde na swój sposób, odnaleźć się po tragicznej śmierci najbliższej osoby. Gdy pewnego dnia terapeutka dziewczyny – Anna oznajmi im, że zmarła skontaktowała się z nią z zaświatów i ma dla nich wiadomość, będą zmuszeni zweryfikować swoje poglądy na życie i na śmierć.
„Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” – Paweł Łoziński ponownie odsłania intymne relacje rodzinne. Co kryje się pod słowem „miłość”? Żyjąc często tworzymy z bliskimi więzi i węzły, które z czasem wydają się nam nie do rozsupłania. Film opowiada o dramacie dwóch kobiet, matki i córki związanych ze sobą trudnym, skomplikowanym uczuciem. Kluczowe dla bohaterek jest spotkanie z kimś trzecim, obcym – doświadczonym terapeutą profesorem Bogdanem de Barbaro.
„Lęk wysokości” – Trudne relacje ojcowsko-synowskie to popularny motyw w polskim kinie ostatnich lat. Stały się one także tematem fabularnego debiutu Bartosza Konopki. Lęk wysokości to portret młodego reportera telewizyjnego, Tomka, który nieoczekiwanie dla siebie odnawia relacje z ojcem przebywającym w szpitalu psychiatrycznym. Wojciech w fantastycznej, trzymającej cały film interpretacji Krzysztofa Stroińskiego jest kimś w rodzaju dobrowolnego, wewnętrznego emigranta. Nieprzystosowany do życia w świecie zamyka się w kokonie własnych obsesji i lęków. W głębi przepełniony jest miłością do syna, który trochę zbyt późno odwzajemnia jego uczucia. Przepięknie sfotografowany i poruszający obraz relacji między najbliższymi.
„Dziewczyna z szafy” – Pierwsza profesjonalna fabuła wielokrotnie nagradzanego filmowca niezależnego – Bodo Koxa, okrzyknięta przez krytyków najlepszym polskim debiutem ostatnich lat. Nieszablonowa komedia o przyjaźni trójki samotników: zdolnego webmastera Jacka, jego zamkniętego w sobie, niezwykle utalentowanego brata Tomka i nieufnej wobec otoczenia młodej antropolożki Magdy. Gdy wezwany na spotkanie biznesowe Jacek poprosi pewnego dnia skrytą sąsiadkę o opiekę nad bratem, nie podejrzewa nawet, że to nieoczekiwane spotkanie da początek głębokiej więzi dwojga zagubionych ludzi.
Odnośnik do wydarzenia na FB
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.