Koncert Aleksieja Mielnikowa i Romana Markełowa

UDOSTĘPNIJ
  • 1
  •  
  •  
  •  

Dom Muzyki w Sankt Petersburgu zaprasza na świąteczny koncert „Ambasady Sztuki”. W czwartek, 24 maja 2018 roku w Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie wystąpią laureaci międzynarodowych konkursów Roman Markelow (saksofon) i Aleksiej Mielnikow (fortepian).

Z okazji święta zabrzmią utwory Musorgskiego i Rachmaninowa. Twórczość Siergieja Rachmaninowa którego 145-letnie urodziny obchodzono w kwietniu tego roku przedstawi Dwie preludium z op. 23: marzycielska Czwarta D dur oraz kontrastowa do niej Siódma C moll – wyrazista i dynamiczna. Zostaną wykonane „Obrazki z wystawy” Musorgskiego – jeden z najbardziej popularnych fortepianowych cyklów na świecie, utworzony ku pamięci Wiktora Gartmana, założyciela rosyjskiego stylu w architekturze. Ta programowa suita już dawna została wizytówką rosyjskiej muzyki kameralnej.
Program dopełni klasyka europejska: Ave Maria Caccini, oraz słynne utwory skrzypcowe w transpozycji na saksofon: Sonata Francka, która swego czasu posłużyła za prezent ślubny dla wielkiego skrzypka Eugène Ysaÿe, oraz „Korowód krasnoludków” Bazzini w transpozycji samego solisty.

Roman Markelow, 23 lata. Student Akademii im. Gniesinych (klasa Ludowej Artystki Rosji, profesor Margarity Szaposznikowej). Zwycięzca Młodzieżowych Igrzysk Delfickich Rosji (2016, 2017), Młodzieżowych Igrzysk Delfickich państw-członków WNP (Moskwa, 2016). Uczestnik programów Domu muzyki od 2015 roku.

Aleksiej Mielnikow, 27 lat. Absolwent Moskiewskiego Konserwatorium Państwowego (klasa Ludowego Artysty Rosji profesora Siergieja Dorenskiego). Laureat Międzynarodowego Konkursu pianistów w Hamamatsu (Japonia, 2015). Zwycięzca Manhattan International Music Competition (USA, 2017). Uczestnik programów Domu muzyki od 2016 roku.

Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury w Warszawie,
Początek o 18.00, wstęp wolny.
Adres: ul. Belwederska 25. Tel.: (022) 849-27-30.

„Ambasada Sztuki” – unikatowa projekt Domu Muzyki w Sankt Petersburgu i Federalnej
Agencji ds. Wspólnoty Niepodległych Państw, Rodaków Mieszkających za Granicą i Międzynarodowej Współpracy Humanitarnej (Rossotrudniczestwo), prowadzony od 2012 roku i obejmujący wyjazdowe spotkania twórcze wiodących muzyków w Rosji, oraz występy gościnne młodych solistów w Rosyjskich Ośrodkach Nauki i Kultury za granicą. W Rosyjskim Ośrodku Nauki i Kultury w Warszawie koncerty „Ambasady Sztuki” odbywają się od 2014 roku. Tego samego dnia, 24 maja, „Ambasada Sztuki” wystąpi jeszcze w jednej stolice europejskiej – Dzień Piśmiennictwa i Kultury Słowiańskiej będą świętować w Paryżu.

Dom Muzyki w Sankt Petersburgu — federalna instytucja kultury powołana w 2006 roku w celu przygotowania rosyjskich młodych muzyków do międzynarodowych konkursów festiwalów. Mieści się w pałacu Wielkiego księcia Aleksieja Aleksandrowicza na nabrzeżu Mojki 122.
Dyrektor artystyczny — znany wiolonczelista, Ludowy Artysta Federacji Rosyjskiej, profesor Siergiej Roldugin.

Szczegółowa informacja na stronie: www.spdm.ru

Wstęp wolny

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.