Komunikacja miejska w Warszawie na Wszystkich Świętych 2018

Komunikacja miejska w Warszawie na Wszystkich Świętych 2018.

Akcja „Znicz” to największe, coroczne wyzwanie Zarządu Transportu Miejskiego. Na stołeczne ulice wyjeżdża wtedy około 1500 autobusów i 300 tramwajów, a 200 pracowników czuwa nad tym, by pasażerowie bezpiecznie i sprawnie dotarli na warszawskie cmentarze.

Praca nad przygotowaniem funkcjonowania komunikacji miejskiej w okresie Wszystkich Świętych trwa przez cały rok. Przygotowania do kolejnej akcji zaczynają się dzień po tym, kiedy skończy się poprzednia edycja. Wtedy zaczynają spływać raporty od informatorów oraz osób badających napełnienia w autobusach i tramwajach. Te dane pokazują, w jaki sposób warszawiacy podróżowali na cmentarze, które linie cieszyły się największą popularnością, a gdzie ruch był mniejszy. Dzięki tym danym w kolejnym roku lepiej będzie można zaplanować pracę taboru i wzmocnić dodatkowymi pojazdami linie, które tego wymagają.

Ulotka w pliku PDF – klik

Analizowana jest nawet pogoda oraz kalendarz (w który dzień tygodnia wypada dzień Wszystkich Świętych), bo te informacje podpowiadają, jak mogą się zachowywać warszawiacy i gdzie potrzeba będzie najwięcej taboru, pracowników Nadzoru Ruchu czy informatorów. Tylko tych ostatnich pojawi się na stołecznych ulicach w święto około 60.

Specjalna linia C40 z Młocin do bramy zachodniej Cmentarza Północnego zaczęła kursować już w weekend 13-14 października br. Od 20 października na trasy wyjeżdża jeszcze więcej pojazdów. Autobusy linii C40 jeżdżą codziennie, podobnie jak linia weekendowa 409, która łączy cmentarze Bródnowski i Północny. Dodatkowo komunikację w rejonie Cmentarza Bródnowskiego wzmocni linia 256 (podjazd pod bramę od strony ul. Chodeckiej).

Od weekendu poprzedzającego Wszystkich Świętych komunikacja specjalna zostanie jeszcze wzmocniona. Ruszą dwie linie tramwajowe C1 i C6, łączące rejon Cmentarza Bródnowskiego i Cmentarza Wolskiego. Na trasę wyjadą także linie autobusowe: C09, C11 i C27 (w dalszym ciągu kursować będzie linia C40).

To jedynie wstęp, bo najcięższa praca jest do wykonania 1 i 2 listopada, kiedy tradycyjnie na groby ruszają setki tysięcy warszawiaków, a przyjeżdżają też goście spoza stolicy. Według ostrożnych szacunków na sam Cmentarz Północny tego dnia przybywa około 200 tysięcy osób. Zdecydowana większość z nich korzysta z Warszawskiego Transportu Publicznego. Nie można także zapomnieć, że wiele osób w te dni idzie do pracy – ich również trzeba dowieźć do celu.

Dlatego w czasie Świąt na ulice wyjedzie około 1500 autobusów i 300 tramwajów. Na samych liniach cmentarnych, których w czasie Wszystkich Świętych oraz Zaduszek ZTM uruchomi 29 (z czego dwie tramwajowe), będzie kursowało 566 i 400 autobusów (odpowiednio 1 i 2 listopada) oraz 76 i 61 składów tramwajowych. Autobusy podstawią się na przystanki nawet co 45 sekund – z taką częstotliwością będzie odjeżdżała linia C09, łącząca Metro Młociny z bramą główną Cmentarza Północnego. Znaczną część ruchu bierze też na siebie metro, które 1 listopada w okresie największego zainteresowania przejazdami będzie kursować co 2 minuty i 50 sekund na linii M1.

Linie cmentarne pojawią się na ulicach w dniu 1 listopada między 7 rano a 19 wieczorem, a 2 listopada między 9 a 17. Wyjątkiem są linie C11, C12 i C90, które dowożą pasażerów w okolice Cmentarza Powązkowskiego. Te autobusy będą jeździły dwie godziny dłużej. Wiele osób wybiera się tam na spacer po zachodzie słońca, kiedy już odwiedzą groby rodzinne w innych rejonach Warszawy.

http://www.ztm.waw.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.