Kolekcjonerzy dla Muzeum – aukcja kolekcjonerska stowarzyszenia Przyjaciół MNW

Kolekcjonerzy-dla-Muzeum

24 stycznia 2022 odbędzie się aukcja charytatywna stowarzyszenia Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie zatytułowana „Kolekcjonerzy dla Muzeum”. To pierwsza taka inicjatywa Przyjaciół, w której wszystkie prezentowane i licytowane prace pochodzą z najciekawszych polskich kolekcji. Od 17 stycznia podarowane obiekty będzie można oglądać na wystawie w Desa Unicum przy Pięknej 1A.

„Kolekcjonerzy dla Muzeum” to szczególna sytuacja, kiedy dla ważnego celu kolekcjonerzy stają się filantropami i przekazują ze swoich zbiorów prace dla nich osobiście ważne, charakterystyczne dla kierunku artystycznych zainteresowań, z którymi nierzadko trudno się było rozstać.

Dzięki zaangażowaniu i życzliwości kolekcjonerek i kolekcjonerów udało się pozyskać 17 dzieł sztuki, od klasyków po najgorętsze nazwiska młodego pokolenia. Wśród nich znajdują się prace:

Martyny Czech z kolekcji Piotra Bazylko
Janka Zamoyskiego z kolekcji Michała Borowika
Jarka Jeschke z kolekcji Tomasza Chmala
Jakuba Juliana Ziółkowskiego z kolekcji Karoliny i Pawła Domagałów
Tomka Barana z kolekcji Szymona Gutkowskiego
Bolesława Cybisa z kolekcji Krzysztofa Juzonia
Jean’a Lambert’a Ruckiego z kolekcji Agnieszki i Marka Roeflerów
Tomasza Górnickiego z kolekcji Rafała Kameckiego i Artinfo.pl
Aleksandra Kobzdeja z kolekcji Marka Małeckiego
Konrada Żukowskiego z kolekcji Tomasza Pasieka
Agaty Kus z kolekcji Anny Pawelak
Łukasza Patelczyka z kolekcji Krystiana Wolaka
Norberta Delmana z kolekcji Fundacji Artystyczna Podróż Hestii
The Krasnals z kolekcji Stowarzyszenia Komunikacji Marketingowej SAR
Podczas aukcji licytowane będą również 3 wyjątkowe suknie vintage z kolekcji Adama Leja pochodzące z domów mody Lanvin, Krizia i Dior.

Inicjatywa aukcji „Kolekcjonerzy dla Muzeum” jest równie wyjątkowa jak jej cel. Wszystkie środki pozyskane w trakcie licytacji zostaną przeznaczone na sfinansowanie kolekcji Autoportrety XXI. Kolekcja będzie się składała z autoportretów znakomitych artystów i artystek. Zaproszenie do projektu przyjęli już: Paweł Althamer, Agnieszka Brzeżańska, Rafał Bujnowski, Izabella Gustowska, Zuzanna Janin, Łukasz Korolkiewicz, Katarzyna Krakowiak, Zbigniew Libera, Rafał Milach, Jarosław Modzelewski, Karol Radziszewski, Joanna Rajkowska, Wilhelm Sasnal, Jadwiga Sawicka, Artur Żmijewski. Trwają rozmowy z kolejnymi artystkami i artystami.

„Kolekcja, której powstanie umożliwi mecenat stowarzyszenia Przyjaciele MNW, jak również kolekcjonerzy i licytujący podczas aukcji 24 stycznia, zostanie przekazana do zbiorów muzeum, gdzie będzie stanowić osobną, nierozerwalną całość. Mamy nadzieję, że premierowy pokaz kolekcji uświetni kolejną rocznicę powstania Muzeum Narodowego w Warszawie.” – mówi Paweł Kastory, prezes Stowarzyszenia Przyjaciele MMW.
Aukcja Kolekcjonerzy dla Muzeum odbędzie się 24 stycznia 2022 o godzinie 19.00 z udziałem publiczności, w Desa Unicum przy Pięknej 1A oraz online.
Licytacja i katalog aukcji dostępny jest na stronie desa.pl i artinfo.pl
https://bit.ly/Kolekcjonerzydlamuzeum

Kolekcjonerzy dla Muzeum – aukcja dzieł podarowanych przez Kolekcjonerów i Kolekcjonerki
Data aukcji: 24.01.2022 godz.19.00

Wystawa przedaukcyjna: 17 – 24.01.2022 Desa Unicum, Piękna 1A

Organizator: Stowarzyszenie „Przyjaciele Muzeum Narodowego w Warszawie”
Partnerzy aukcji: DESA UNICUM, Artinfo.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.