Kolekcja sztuki Grażyny Kulczyk na sprzedaż!

grazyna kulczyk sprzedaje kolekcje sztuki

W dniach 18-20 października 2022 roku odbędzie się sprzedaż blisko 200 wybitnych dzieł z szeroko znanej kolekcji Grażyny Kulczyk. To najważniejsze i bezprecedensowe wydarzenie tej klasy w historii polskiego rynku sztuki, ale też regionu.

Na aukcję trafią dzieła od lat będące poza zasięgiem rynku – prace Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, Henryka Stażewskiego czy Jerzego Nowosielskiego oraz polskich i zagranicznych artystów młodszych pokoleń. Nigdy wcześniej w ofercie polskiego domu aukcyjnego nie było aż tylu wybitnych dzieł sztuki sygnowanych nazwiskiem tak uznanej na świecie kolekcjonerki – jej zbiory to kolekcja najbardziej znacząca w Polsce, odkrywcza, selektywna, naznaczona odwagą i wyjątkowym stylem. W wystawionej na sprzedaż części zbiorów znajdują się dzieła uznanych klasyków awangardy, ale też prace mniej znane – takie, na które sama kolekcjonerka zwróciła uwagę, odkrywając talent i potencjał artystów. Organizowana przez DESA Unicum aukcja prac zebranych w aż 5 katalogów, będzie potężnym zastrzykiem energii dla polskiego rynku, ale też z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie zagranicą. Przedsięwzięcie stanowi także moment zwrotny w działalności społecznej kolekcjonerki – kontynuując rozwój kolekcji, działalność Fundacji Art Stations oraz Muzeum Susch, Grażyna Kulczyk chce w pełni poświęcić swój czas i środki promocji kobiet w świecie sztuki.

Kolekcjonowanie – misja, edukacja, pasja

„Sprzedaż dzieł z kolekcji Grażyny Kulczyk to najważniejsze wydarzenie na polskim rynku sztuki dlatego, że jest to nie tylko zbiór wybitnych wyrazów artystycznej kreacji, który inspiruje i budzi podziw, ale podobnie jak jej twórczyni – to symbol niebywałej wręcz odwagi i wiary w sprawczą moc sztuki. Ten pogląd wyraża się zarówno w doborze dzieł, obejmującym najważniejsze nurty i media sztuki powojennej i współczesnej, jak i roli, którą kolekcja odegrała – i nadal odgrywa – w życiu publicznym. Jednocześnie kolekcja ta nie bez przyczyny odzwierciedla kierunki rozwoju rynku sztuki – jest tak za sprawą wielkiej sprawczości osoby Grażyny Kulczyk, której kolekcjonerskie wybory miały wielki wpływ na całe środowisko. Nie jest przesadą stwierdzenie, że decyzje, które podejmowała kolekcjonerka, inspirowały innych do odwagi. Innym pozwalały dostrzec potencjał tam, gdzie dostrzegła go jako pierwsza. Taką właśnie rolę odgrywa projekt, który mamy przyjemność Państwu przedstawić” – mówi Agata Szkup, Prezes Zarządu DESA Unicum. „Jestem głęboko przekonana, że to wydarzenie będzie jak swoisty steryd wpuszczony w tkankę rynku sztuki. Dzięki kolekcji rynek zmienia perspektywę, nabiera tempa, sam poddaje się refleksji, aukcje powodują poruszenie wśród kolekcjonerów. Właściciel kolekcji w pewien sposób obnaża się przed światem ze swojej pasji, gustu, wrażliwości, a kupujący dają nowe życie dziełom, w nowych kontekstach. Jesteśmy bardzo dumni, że to właśnie nasza instytucja i zespół, dzięki zbieranemu przez lata doświadczeniu, są dziś w stanie zarządzać tym wielkim przedsięwzięciem – to aukcja to wydarzenie o skali i na poziomie światowym”.

„Dzielimy się dziś zbiorem niezwykłym – to niemal 200 dzieł, starannie wyselekcjonowanych i zebranych w pięć tematycznych katalogów: Awangarda, Klasyka, Pasja, Powiększenie i Odkrycia. Skąd pomysł na sprzedaż? Te dzieła przez lata dały mi wiele radości, spełniły swoją rolę w mojej kolekcji – czas, by żyły dalej, nie chcę ich zawłaszczyć. Wierzę, że mogą dać początek lub rozwinąć wiele kolejnych kolekcji, zainspirować innych, dać energię do promocji sztuki innym kolekcjonerom. A ja pójdę dalej, w kierunku, który jest mi najbliższy od lat: poświęcę się w 100% promocji kobiet w świecie sztuki. Linda Nochlin, amerykańska historyczka sztuki, napisała już w latach 70 znany esej: Dlaczego w sztuce nie było wielkich artystek? (Why Have There Been No Great Women Artists?). Były, tylko o nich nie mówiono, nie wiedziano, nie promowano ich lub przypisywano sobie ich twórczość. Historię sztuki pisali mężczyźni. Mężczyźni, którzy tworzyli dzieła, którzy je kupowali, którzy je promowali. Mam poczucie, że mogę się przyczynić do tego, by to zmienić. Patrzę na tę aukcję jak na naturalny krok – wszystko, co robię, od stworzenia Starego Browaru, przez kolekcję czy aktywność w radach światowych muzeów i fundacji, po Muzeum Susch, pozwalało mi zawsze wpływać na rzeczywistość, kształtować ją poprzez kulturę. Bardzo wierzę w taką siłę sztuki. Dziś jestem pewna, że tej siły trzeba użyć, by z jednej strony zasiać ferment i wykreować impuls energii do innych kolekcji, a z drugiej – wspierać rolę i pozycję kobiet we współczesnym świecie. Mogę i chcę wykorzystać dziś swoje zasoby, by dawać kobietom głos. I temu poświęcę następne lata” – mówi Grażyna Kulczyk.

Wystawę obiektów aukcyjnych będzie można obejrzeć w DESA Unicum, przy ul. Pięknej 1A w Warszawie w dniach 7-20 października.

Aukcje odbędą się w dniach 18 – 20 października 2022 r.

Strona: https://desa.pl/pl/aukcje-dziel-sztuki/grazyna-kulczyk-collection-odkrycia/

źródło: materiały prasowe


Przeczytaj też:

Wydarzenia w Warszawie weekend – klik