Kino Wolność – maraton filmowy

Kino Wolność – maraton filmowy.

Wolność kształtowania indywidualnego losu, wolność polityczna narodu, swoboda artystycznego wyrazu – to tematy wielkich polskich filmów, które wyświetlimy podczas specjalnego maratonu. W niedzielne popołudnie o wolności w polskim kinie porozmawiamy także z zaproszonymi gośćmi.

Program:
15.00 Nóż w wodzie, reż. Roman Polański
17.20 Aktorzy prowincjonalni, reż. Agnieszka Holland
19.40 Ucieczka z kina „Wolność”, reż. Wojciech Marczewski

Nóż w wodzie (1962), reż. Roman Polański
Wstęp: dr Katarzyna Wajda

Dziennikarz i jego żona zabierają młodego autostopowicza na rejs swoim jachtem. Różnice w poglądach doprowadzają do kłótni między mężczyznami. 

Pełnometrażowy debiut fabularny Romana Polańskiego to jedno z najciekawszych dzieł polskiej nowej fali. Młodzi filmowcy odrzucili szkołę polską, podejmując współczesną tematykę i szukając nowych sposobów narracji. Kręcąc „Nóż w widzie”, Polański naraził się władzy. Jest to film zbyt kosmopolityczny, gloryfikujący konsumpcyjny styl życia – orzekli komunistyczni dygnitarze.

Niedoceniony w komunistycznej Polsce „Nóż w wodzie” zachwycił zagraniczną publikę. Zakończył karierę Romana Polańskiego w PRL-u, ale pozwolił mu zaistnieć na Zachodzie.
______
Aktorzy prowincjonalni (1979), reż. Agnieszka Holland
Wstęp: dr Łukasz Jasina

Znany reżyser przyjeżdża do małego miasteczka, by wystawić inscenizację „Wyzwolenia”. W głównej roli obsadza najzdolniejszego z aktorów – Krzysztofa. W historii o hermetycznym środowisku teatralnym małomiasteczkowej Polski epoki Gierka, kryje się uniwersalna opowieść o przemożnym pragnieniu uwolnienia się z zastałych układów i ograniczających schematów myślenia. Dla swobody artystycznej, główny bohater jest w stanie poświęcić karierę i życie osobiste.
______
Ucieczka z kina „Wolność” (1990), reż. Wojciech Marczewski
Wstęp: dr hab. Katarzyna Taras

Film przełomu końca PRL-u i początku wolnej Polski to refleksja na temat nowej, pokomunistycznej rzeczywistości. Refleksja poważna, choć podana w komediowo-fantastycznej formie. Bo oto wolności domagają się… postacie z filmu już nakręconego, protestujące przeciwko swoim losom. Bohaterowie filmu, na podobieństwo „odrodzonych Polaków”, zaczynają żyć własnym życiem, mogą wreszcie sami podejmować decyzje.

KINO WOLNOŚĆ – MARATON FILMOWY
Gdzie: Kinoteka, pl. Defilad 1
Kiedy: 22 kwietnia (niedziela), g. 15:00

Bezpłatne wejściówki dostępne w kasach kina.

Wydarzenie odbywa się w ramach Festiwal: Pilecki. Po stronie wolności | 20-23 kwietnia 2018

Partner: Instytut Solidarności i Męstwa

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.