Kino Tęcza wraca na wakacje 2022

Kino Tęcza wraca na wakacje 2022

WAJDA NA NOWO w kinie Tęcza – wystawa plenerowa plakatów Andrzeja Pągowskiego i kino letnie

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy wraz z partnerami ponownie zaprasza mieszkanki i mieszkańców Warszawy na dziedziniec kina Tęcza, gdzie w tym roku będą mogli obejrzeć wystawę WAJDA NA NOWO, czyli 60 nowych plakatów stworzonych przez Andrzeja Pągowskiego do wszystkich filmów Andrzeja Wajdy. Jej wernisaż połączony ze spotkaniem z artystą i pokazem filmu „Niewinni czarodzieje” odbędzie się 14 lipca (czwartek) o godzinie 19:00. Do końca wakacji w każdy czwartek o 20:45 w tym samym miejscu będzie działało kino letnie – w lipcu organizatorzy pokażą wybrane filmy Andrzeja Wajdy, a w sierpniu – kultowe polskie musicale. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.

 WAJDA NA NOWO to autorski projekt Andrzeja Pągowskiego, który stworzył nowe plakaty do wszystkich 60 filmów w reżyserii Andrzeja Wajdy, zarówno tych najsłynniejszych – fabularnych, jak i nieznanych szerszej publiczności – dokumentalnych. To sentymentalna podróż po filmowych dziełach, które na stałe zapisały się w świadomości widzów. Plakaty powstały w 2021 roku w związku 95. rocznicą urodzin i 5. rocznicą śmierci Andrzeja Wajdy. Pierwszy publiczny pokaz całego projektu odbył się w Suwałkach, miejscu urodzenia reżysera, podczas specjalnie zorganizowanego Festiwalu Andrzeja Wajdy. Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy objęło patronatem tegoroczną edycję festiwalu.

Warszawska odsłona projektu zostanie zaprezentowana na Żoliborzu, tam gdzie mieszkał i tworzył patron warszawskiego Centrum Kultury Filmowej – Andrzej Wajda. Miejsce ekspozycji – dziedziniec przy ul. Suzina 6 – jest wyjątkowe jeszcze z jednego powodu – to dziedziniec dawnego kina Tęcza, które zostanie wyremontowane i docelowo będzie siedzibą CKF.

W czwartek 14 lipca o godz. 19:00 odbędzie się wernisaż połączony ze spotkaniem autorskim z Andrzejem Pągowskim – grafikiem, malarzem, społecznikiem, ale przede wszystkim autorem ponad 1700 plakatów filmowych, teatralnych, społecznych i politycznych oraz twórcą projektu WAJDA NA NOWO. Spotkanie z poprowadzi krytyczka filmowa Ola Salwa.

Tego samego dnia po zachodzie słońca zainauguruje swoją działalność kino letnie – o godzinie 20:45 zostanie pokazany film „Niewinni czarodzieje” Andrzeja Wajdy. Dziedziniec kina Tęcza w ciepłe czwartkowe wieczory, zmieni się w klimatyczną plenerową salę kinową. W lipcu widzki i widzowie będą mogli jeszcze obejrzeć „Polowanie na muchy” (21 lipca, godz. 20:45) i „Wszystko na sprzedaż” (28 lipca, godz. 20:45)

Wszyscy mamy świadomość pozycji Wajdy w polskiej i światowej kinematografii, ale gdy zapytamy przeciętnego odbiorcę, jakie filmy zrobił, wymienia kilka tytułów: „Kanał”, „Popiół i diament”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza”… A Andrzej zrealizował 60 filmów, w tym wiele bardzo ciekawych dokumentów. Mam nadzieję, że takie zaprezentowanie za pośrednictwem plakatów pełnej twórczości Andrzeja Wajdy, popularyzowane poprzez wernisaże, festiwale, wydawnictwa, przyczyni się do większego zrozumienia i popularyzacji całej jego twórczości. Mam nadzieję, że ta kolekcja będzie nie tylko oglądana, ale także dyskutowana, omawiana i spowoduje, że wiele osób sięgnie do dorobku Mistrza i zapozna się z jego mniej znanymi dziełami. – mówi Andrzej Pągowski, autor wystawy.


HALO, KINO TĘCZA

Program pokazów w lipcu:

14 lipca, godz. 20:45 – „Niewinni czarodzieje”
21 lipca, godz. 20:45 – „Polowanie na muchy”
28 lipca, godz. 20:45 – „Wszystko na sprzedaż”.

Program pokazów w sierpniu:

04 sierpnia o 20:45 – „Upał”, reż. K. Kutz, Polska 1964
11 sierpnia o 20:45 – „To tylko rock”, reż. P. Karpiński, Polska 1983
18 sierpnia o 20:45 – „Hallo szpicbródka”, reż. J. Rzeszewski, M. Jahoda, Polska 1987
25 sierpnia o 20:45 – „Wielka majówka”, reż. K. Rogulski, Polska 1981

Gdzie: Dziedziniec Kina Tęcza, ul. Pawła Suzina 6


Zabytkowy budynek dawnego kina Tęcza przekazany Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy czeka na remont. Po jego zakończeniu znajdzie się tu sala kinowa na niemal 200 miejsc, a także przestrzenie na wystawy i działania kulturalne realizowane przez społeczności lokalne i organizacje pozarządowe.

Zanim będziemy mogli zaprosić mieszkanki i mieszkańców Warszawy do wyremontowanego kina Tęcza, musi niestety minąć trochę czasu. Aby nie mijał nam jedynie na oczekiwaniu, po razu drugi zapraszamy wszystkich do udziału w wydarzeniach plenerowych, które organizujemy we współpracy z naszymi partnerami i najbliższymi sąsiadami – restauracjami Via Suzina i Kotłownia. W ubiegłym roku spotkaliśmy się na pikniku i pokazach specjalnych festiwalu Berlin-Warszawa, a przez całe lato widzowie mogli oglądać wystawę „Film polski w plakacie NRD”. W tym roku organizujemy kolejną wystawę i jeszcze bogatszy program kina letniego. Tymi działaniami chcemy oswajać ludzi z miejscem, które w przyszłości na stałe zagości na kulturalnej mapie stolicy. ­Remont zabytkowego budynku, który wciąż jest przed nami, to bardzo duża inwestycja, nad którą pracuje liczny sztab ludzi. To praca, której nie widać z zewnątrz, ale która jest kluczowa dla dalszych etapów. Wykonujemy ją niestrudzenie, a równolegle zapraszamy do spędzenia z nami w tym miejscu wybranych letnich wieczorów. To przedsmak tego, czym będzie kino Tęcza mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.  

Kino Tęcza

Budynek kina Tęcza powstał w roku 1929 jako kotłownia centralnego ogrzewania dla budowanego wówczas osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Wkrótce jednak dzięki modernizacji kotłów udało się wygospodarować miejsce na kinoteatr, którego brakowało w okolicy. Swoją siedzibę miały tu awangardowy Teatr im. Żeromskiego, kierowany przez Irenę Solską, kino Żoliborz, a następnie kino Świat. Po wojnie wznowiło ono działalność już pod nazwą Tęcza. W 1989 budynek stał się siedzibą kolektywu artystycznego Akademia Ruchu, z silnym programem filmowym: Tęczę podczas przeglądów swojej twórczości odwiedzili m.in. Derek Jarman czy Peter Greenaway. Od 1997 budynek z krótkimi przerwami stał niewykorzystany.

Andrzej Pągowski

Rocznik 1953. Absolwent PWSSP w Poznaniu, Wydział Plakatu, dyplom u prof. Waldemara Świerzego. Autor ponad 1500 plakatów wydanych drukiem od 1977 roku w Polsce i za granicą. Ponadto zajmuje się ilustracją książkową i prasową, jest autorem okładek wydawnictw płytowych, scenografii teatralnych i telewizyjnych, scenariuszy filmów i teledysków. W 1989 roku rozpoczął pracę w reklamie, nie przerywając indywidualnej twórczości graficznej, jest dyrektorem kreatywnym i właścicielem firmy Kreacja Pro. Od kliku lat uprawia malarstwo w technice print druk na płótnie. Równolegle tworzy portrety na zamówienie.

Swoje prace Andrzej Pągowski prezentował na licznych wystawach indywidualnych w kraju i zagranicą. Jest laureatem kilkudziesięciu nagród polskich i zagranicznych, wśród których warto wymienić kilkanaście najwyższych trofeów na Międzynarodowym Konkursie na Najlepszy Plakat Filmowy i Telewizyjny (w tym 6 Złotych Medali i tytuł The Best of Show) w Los Angeles oraz kilka nagród głównych na Międzynarodowym Konkursie na Plakat Filmowy w Chicago.

Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach prywatnych i państwowych, między innymi w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku i San Francisco, w Centrum Pompidou w Paryżu. Metropolitan Museum of Modern Art umieściło plakat „Uśmiech wilka” wśród 100 najważniejszych dzieł sztuki nowoczesnej w zbiorach MoMA.

Organizator:

Partnerzy:

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to samorządowa, warszawska instytucja miejska zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacji filmowej oraz z refleksją nad rolą kultury audiowizualnej i cyfrowej w dzisiejszym społeczeństwie. Twórca i operator platformy VOD Warszawa sfinansowanej przez Miasto Stołeczne Warszawa.

Platforma VOD Warszawa została zaprojektowana z myślą o warszawskich instytucjach kultury i organizacjach pozarządowych, a przede wszystkim – ich publiczności. Jej idea powstała podczas spotkań grupy cyfrowej i jest wynikiem wspólnej pracy wielu osób z warszawskich teatrów, muzeów, fundacji i stowarzyszeń oraz zespołu CKF.

Strona www: www.ckf.waw.pl

Platforma VOD Warszawa: https://vod.warszawa.pl

Facebook: https://www.facebook.com/CentrumKulturyFilmowej

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.