Kino Kawalerowicza – przegląd z okazji 100. rocznicy urodzin

Kino Kawalerowicza przeglad

Z okazji 100. rocznicy urodzin Jerzego Kawalerowicza zapraszamy na przegląd twórczości jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów oraz pierwszego prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich. To rzadka okazja, żeby obejrzeć najważniejsze filmy mistrza w odrestaurowanych cyfrowo wersjach, m.in.: „Pociąg”, „Matka Joanna od Aniołów” czy „Faraon”. Projekcjom towarzyszyły będą rozmowy, w których Grażyna Torbicka i Tomasz Raczek zachęcą swoich gości do odczytania współczesnych kontekstów filmów Jerzego Kawalerowicza.

Wstęp na spotkania i projekcje jest bezpłatny, po odebraniu wejściówki w kasie kina Kultura. Wejściówki można odbierać od 14 stycznia. Miejsca są nienumerowane. Po wypełnieniu limitu epidemicznego na salę będą mogły wejść już tylko osoby posiadające Unijny Certyfikat Covid.

sobota, 15 stycznia
19:00 Rozmowa: Grażyna Torbicka i Paweł Kowal
19:30 Projekcja filmu „Faraon”
„Faraon” to fresk historyczny o ponadczasowej wymowie, poruszający problemy władzy, ujawniający mechanizmy rządzenia państwem i wpływ religii na życie społeczne. Jednocześnie jest to wielka polska superprodukcja i jeden z największych sukcesów eksportowych rodzimej kinematografii, zrealizowana wielkim nakładem środków, awangardowa pod względem metody i techniki operatorskiej. Film był nominowany w 1966 roku do Oscara. Projekcja z cyfrowo odrestaurowanej kopii.

niedziela, 16 stycznia
19:00 Rozmowa: Grażyna Torbicka i ks. Kazimierz Sowa
19:30 Projekcja filmu „Matka Joanna od Aniołów”
Jeden z najgłośniejszych filmów w dorobku reżysera, zrealizowany na podstawie opowiadania Jerzego Iwaszkiewicza. Jezuita Józef Suryna (Mieczysław Voit) przybywa do klasztoru na Smoleńszczyźnie, aby wypędzić złe duchy, które opętały tamtejsze zakonnice, wśród nich – tytułową matkę przełożoną (Lucyna Winnicka). Film otrzymał znakomite recenzje od polskich krytyków. Zdobył Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Cannes. Reżyser tak mówił o swoim dziele: „To jest film o naturze człowieka. Mimo bardzo specyficznego doboru postaci i realiów rozgrywa się tu konflikt uczuć ludzi w habitach o psychice ludzi bez habitów”. Projekcja z cyfrowo odrestaurowanej kopii.
poniedziałek, 17 stycznia
19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek i Konstanty Gebert
19:30 Projekcja filmu „Austeria”
W przydrożnej karczmie należącej do starego Żyda Taga chronią się uchodźcy – przedstawiciele małomiasteczkowej społeczności żydowskiej. Autor przedstawia zwielokrotnione wojennym napięciem konflikty międzyludzkie, dotąd nie ujawnione wprost uczucie zawiści i urazy. Dramatyczna ucieczka przerażonych wojną galicyjskich Żydów pozwoliła reżyserowi ukazać panoramę ginącego świata. Nie sposób oglądać filmu bez świadomości tragedii Holocaustu. „Austeria” przyniosła Jerzemu Kawalerowiczowi Złote Lwy w 1984 r. Projekcja z cyfrowo odrestaurowanej kopii.

wtorek, 18 stycznia
19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek i ks. Andrzej Luter
19:30 Projekcja filmu „Quo vadis”
Ekranizacja powieści Henryka Sienkiewicza. Starożytny Rzym, czasy cezara Nerona. Winicjusz, młody patrycjusz zakochał się w pięknej Ligii, córce poległego w bitwie barbarzyńskiego wodza i chce ją uczynić swoją nałożnicą. Dla Ligii, która wychowała się w domu chrześcijanki Pomponii Grecyny i jest również chrześcijanką, zostanie nałożnicą poganina byłoby ciężkim grzechem i hańbą. Wuj Winicjusza, epikurejczyk, esteta, znawca sztuk, z którego zdaniem liczy się Neron, próbuje pomóc siostrzeńcowi w zdobyciu dziewczyny, lecz jej wierny sługa Ursus, olbrzym obdarzony ogromną siłą odbija Ligię z rąk ludzi cezara. Winicjusz wynajmuje cynicznego łotra, Chilona Chilonidesa, by odnalazł Ligię.

środa, 19 stycznia

19:00 Rozmowa: Tomasz Raczek, Jacek Bromski, Janusz Majewski
19:30 Projekcja filmu „Pociąg”
Marta (Lucyna Winnicka) i Jerzy (Leon Niemczyk) spotykają się w przedziale nocnego pociągu jadącego z Warszawy na Hel. Ich podróż przerywa wtargnięcie do pociągu milicji i poszukiwanie zbiegłego przestępcy. Kawalerowicz wpadł na pomysł filmu opierając się na własnym doświadczeniu. Z braku wolnych miejscówek trafił do przedziału z kobietą, która podczas ich wspólnej podróży opowiedziała mu historię swojego życia. Reżyser chciał pokazać „głód uczuć, marzenia człowieka o przygodzie, jego niezadowolenie z uczuć, których doznaje, jakimi obdarowuje, ponieważ zawsze zdaje mu się, że istnieją inne – lepsze”. Ciekawą drugoplanową rolę zagrał Zbigniew Cybulski. Projekcja z cyfrowo odrestaurowanej kopii.
 
Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.