

Najmłodsi uczestnicy wydarzenia będą mogli obejrzeć spektakl plenerowy „Lekcja o Polsce czyli bajka o Wiśle, legenda o Smoku Wawelskim oraz o Warsie i Sawie” Teatru Lalek Mariusza Orzełka. Jak co roku podczas jarmarku będzie można kupić wiele regionalnych produktów, miejscowe przysmaki i wyjątkowe rękodzieło.
PROGRAM
12.00 Występy zespołów ludowych
Wilanowska Orkiestra Dęta z zespołem 30 plus
Powsinianie
Łurzycanki
Chór „Jedyneczka” – Szkoła Podstawowa nr 1
Sołtysi
Urzeczeni
Jarzębina Czerwona
16.00 Spektakl dla dzieci Teatru pod Orzełkiem „Lekcja o Polsce czyli bajka o Wiśle, legenda o Smoku Wawelskim oraz o Warsie i Sawie”
Profesor Hilary Szczebrzeszyński zaprasza młodych widzów na lekcję o Polsce opowiedzianą poprzez legendy znad Wisły. Teatralne czary zamieniają profesora w lalkę małego Hilusia, który wyławia z rzeki koronę Królowej Wisły i tak jak widzowie, zostaje obdarowany opowieściami o nadwiślańskich grodach. Aktorzy za pomocą lalek witrażowych odgrywają legendę o Smoku Wawelskim z Krakowa oraz opowieść o powstaniu Warszawy – legendę o Warsie i Sawie. Spektakl zabierze dzieci na Baranią Górę, miejsce narodzin największej polskiej rzeki, skąd rozpocznie się płynne bajanie w uroczystym towarzystwie Królowej Polskich Rzek.
18.00 Koncert zespołu WoWaKin
Zespół od lat zgłębia i wykonuje polską muzykę ludową. Zespół specjalizuje się w tradycyjnych dźwiękach ludowych, takich jak polki, mazurki, obery, walczyki i fokstroty, prezentując muzykę z regionów radomskiego, kieleckiego i sannickiego. Ich repertuar oparty jest na autentycznych przekazach ludowych, które muzycy odkrywają dzięki współpracy z weteranami wiejskiej muzyki. Zespół podróżuje po polskich wsiach, ucząc się od starszego pokolenia muzykantów i śpiewaczek, co sprawia, że ich występy są prawdziwym zanurzeniem w tradycji. WoWaKin zyskał szerokie uznanie, a w 2023 roku ich muzyka pojawiła się w serialu Netflixa „1670”.
Wystąpią:
Paula Kinaszewska – skrzypaczka i śpiewaczka
Bartłomiej Woźniak – kompozytor, śpiewak, multiinstrumentalista
Mateusz Wachowiak – harmonista
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE GODZ. 12.00-18.00
- 13.00-18.00 Warsztaty wycinanki z Urzecza
- 16.00 Spotkanie z dr. Łukaszem Maurycym Stanaszkiem „Ciekawostki o Urzeczu”
Pokazy ginących zawodów:
- WIKLINIARSKIE – plecenie tradycyjnych koszy i koszyków
- CIESIELSKIE – czyli będziemy mogli zobaczyć jak można wystrugać drewniane łyżki, miski przy pomocy tradycyjnych narzędzi stolarskich
- SZKUTNICZE – pokazy ciosania drewnianych łodzi
- RYBACKIE – pokazy plecenia sieci rybackich
Stoiska Kół Gospodyń Wiejskich z rejonu Konstancina-Jeziorny
Przejażdżki tradycyjnymi łodziami pychówkami po Jeziorce.
Niedziela, 25 maja 2025, w godz. 12.00-19.00
Amfiteatr, Park Zdrojowy, Konstancin-Jeziorna
Wstęp wolny!
FB: https://www.facebook.com/events/1715912746012367?
Przeczytaj też:
