Pokoje Prezydentów II RP i Władz na Uchodźstwie w Zamku Królewskim w Warszawie

Pokoje Prezydentów II RP i Władz na Uchodźstwie w Zamku Królewskim w Warszawie

Od 22 grudnia 2021 roku na trasie zwiedzania będzie przestrzeń poświęcona prezydentom II RP i władzom polskim na uchodźstwie.

Przeznaczono na nią dwa pokoje przylegające bezpośrednio do jednego z najważniejszych wnętrz zamkowych – Sali Senatorskiej, by podkreślić znaczenie jakie miał Zamek w II Rzeczypospolitej jako nośnik idei niepodległego państwa polskiego i wizytówka jego najwyższych władz.

Gabinet Prezydenta Ignacego Mościckiego (1926-1939)

Gabinet Prezydenta Ignacego Mościckiego

Wnętrze to symbolicznie przypomina międzywojenny, prezydencki okres w dziejach Zamku. Sercem biura i apartamentu głowy państwa był gabinet, w którym przyjmował kolejnych premierów i ministrów, gości zagranicznych i delegacje krajowe. Na rzecz prezydenta pracowały na Zamku dwie kancelarie: cywilna i wojskowa.

Dzięki fotografiom sprzed 1939 r. oraz zachowanemu kompletowi mebli ,,ze smokami”, można było zaaranżować wnętrze, nastrojem przypominające to, w którym urzędował prezydent. Ekspozycję uzupełniają portrety poprzedników Mościckiego – prezydentów Gabriela Narutowicza i Stanisława Wojciechowskiego – oraz popiersia: naczelnika państwa marszałka Józefa Piłsudskiego i premiera Ignacego Jana Paderewskiego.

W przejściu do drugiego pokoju znajdują się zrekonstruowane ,,drzwi rzymskie” z ok. 1810 r., z kompletu, który w latach 30. XX w. stanowił wystrój sal recepcyjnych w tej części Zamku. Zniszczone w 1939 r., w czasie bombardowania gmachu przez Niemców, przypominają dramatyczny moment naszej historii.

Gabinet Władz Polskich na Uchodźstwie (1939-1991)

Pomieszczenie to nawiązuje do Siedziby Władz Polskich na Uchodźstwie, która od 1940 roku mieściła się w Londynie przy 43 Eaton Place i wśród Polonii nazywana była powszechnie „Zamkiem”. Placówka przestała funkcjonować po wyborach prezydenckich w Polsce w 1990 r., kiedy ostatni emigracyjny prezydent RP Ryszard Kaczorowski przekazał insygnia prezydenckie II Rzeczypospolitej prezydentowi Lechowi Wałęsie, kończąc w ten sposób działalność rządu londyńskiego.

W gabinecie prezentowane są m.in. pamiątki przekazane z londyńskiej siedziby: część umeblowania prezydenckiego z kompletem portretów sześciu prezydentów: Władysława Raczkiewicza, Augusta Zaleskiego, Stanisława Ostrowskiego, Edwarda Raczyńskiego, Kazimierza Sabbata i Ryszarda Kaczorowskiego, tłoki pieczętne różnych organów państwowych sprzed 1939 r. oraz fragmenty prezydenckich zastaw stołowych (szkło, porcelana, srebra), pochodzących jeszcze z przedwojennego Zamku. Trzy kobierce wykonane w latach 1943–1944 w Isfahanie przez Polki, którym udało się wydostać z ZSRR, nawiązują do rozmaitych szlaków i losów polskiej wojennej emigracji.

Polonia - alegoria Polski, Bogusław Biegas
Polonia – alegoria Polski, Bogusław Biegas, lata 20. XX w.

Więcej informacji: https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/wnetrza/pokoje-prezydenckie

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.