Jak spakować się na wakacje w bagaż podręczny? Sprawdź, co można w nim przewozić

Jak spakować się na wakacje w bagaż podręczny
W podróż do odległych destynacji najczęściej wybieramy się samolotem. Wówczas jedną z ważnych spraw do załatwienia przed wyjazdem jest spakowanie bagażu podręcznego. Co można zabrać ze sobą do samolotu? Wybrać małą walizkę czy torbę? Podpowiadamy, jak sprawnie zorganizować bagaż i o czym pamiętać!

Dopuszczalne wymiary bagażu podręcznego 

Wybierając się w podróż samolotem, trzeba mieć na uwadze przede wszystkim wymogi linii lotniczej. Każdy przewoźnik zastrzega w regulaminie dopuszczalne wymiary i wagę zarówno bagażu podręcznego, jak i dodatkowego. Pierwszy z nich jest wliczony w cenę lotu. Za bagaż podręczny nie trzeba płacić, dlatego wiele osób postanawia ograniczyć wielkość swojego pakunku do najpotrzebniejszych rzeczy. Z założenia jednak taki bagaż służy przewiezieniu tego, co chcemy mieć przy sobie podczas lotu. 

Bagaż podręczny musi zmieścić się w schowku na pokładzie samolotu – nad siedzeniem lub pod fotelem. Z tego powodu musi mieć ściśle określone wymiary. Najczęściej linie lotnicze dopuszczają bagaż o wymiarach ok. 50x40x20 cm i wadze maksymalnie 5–10 kg. Każda linia lotnicza ma własne standardy, które najczęściej nieco się różnią, dlatego zawsze zapoznaj się z regulaminem przed planowanym lotem. 

Wymiary i waga bagażu podręcznego mogą też być inne w zależności od klasy, jaką podróżujesz. Niektóre linie pozwalają na wniesienie na pokład dodatkowego ekwipunku, np. torby na laptopa, parasoli czy torebki. Inne z kolei wymagają, aby wszystkie przedmioty były umieszczone w jednej walizce, torbie lub plecaku. Pamiętaj też, że jeśli podróżujesz z niemowlęciem, najprawdopodobniej konieczne będzie zapakowanie jego rzeczy do własnego bagażu podręcznego.

Do czego spakować najpotrzebniejsze rzeczy? 

Całkowite wymiary bagażu podręcznego uwzględniają wszystkie wystające elementy torby, plecaka czy walizki – kółka, szelki, uchwyty i rączki. Weź to pod uwagę, wybierając rodzaj bagażu. Jedną z opcji jest mała walizka kabinowa. Wygodna będzie zwłaszcza taka na kółkach z teleskopową rączką. Pamiętaj, że jej wymiary muszą zgadzać się idealnie z wymogami. W przeciwnym razie walizka po prostu nie zmieści się w luku bagażowym i przewoźnik doliczy dodatkowe opłaty za jej przewiezienie. 

Poza walizką do wyboru masz również miękkie torby. To wygodne i praktyczne rozwiązanie. Torba podróżna jest elastyczna, dzięki czemu możesz nieco zmienić jej kształt i dopasować go do wymogów danego przewoźnika. Miękkie modele często posiadają wygodny pasek, który ułatwia przenoszenie bagażu i umieszczanie go w schowkach na pokładzie. Zaletą jest też spora ilość przegródek, które ułatwiają segregację najpotrzebniejszych rzeczy. 

Z pozoru torby podróżne w odróżnieniu od walizek kabinowych zapewniają mniejsze zabezpieczenie przewożonych rzeczy. Nie są też tak wodoodporne. Jednak decydując się na ten rodzaj bagażu, masz znacznie więcej opcji, niż może się wydawać. Warte uwagi są m.in. torby z lekko połyskującego nylonu. Ten materiał jest bardzo odporny i świetnie sprawdza się podczas każdej podróży. 

Prezentowany model możesz nosić w dłoni, jak i zakładać przez ramię na długim, regulowanym pasku. W takiej torbie zmieścisz wszystkie najpotrzebniejsze podczas lotu rzeczy. Przyda się również podczas wakacyjnych spacerów, wypadów na plażę czy wędrówek po górach. Torba jest dostępna w czterech modnych kolorach. 

torba podróżna nylon

TORBA PODRÓŻNA Z NYLONU WITTCHEN

Co można przewozić w bagażu podręcznym? 

Wybór odpowiedniej walizki lub torby podróżnej to podstawa. Pamiętaj jednak, że ważne jest też odpowiednie pakowanie. Nie wszystkie rzeczy możesz zabrać ze sobą na pokład. Wśród tych niedozwolonych przez linie lotnicze są głównie:

  • przedmioty niebezpieczne, czyli np. broń, replika broni, rzeczy łatwopalne;
  • rzeczy z ostrymi krawędziami, w tym np. druty i szydełka do robótek ręcznych;
  • płyny i kosmetyki płynne o pojemności powyżej 100 ml;
  • niekiedy alkohol i wyroby tytoniowe (w zależności od przepisów celnych w konkretnym kraju). 

Do bagażu podręcznego najczęściej pakuje się to, co będzie niezbędne podczas lotu. Musisz zabrać ze sobą kartę pokładową (o ile nie korzystasz z aplikacji na telefonie), dokumenty i portfel. Możesz też mieć przy sobie elektronikę (raczej z wyjątkiem ostrych elementów, np. wyposażenia do aparatów fotograficznych), prasę, urządzenia elektroniczne, niezbędne leki, jedzenie, picie (w małej objętości lub zakupione po przekroczeniu bramek kontrolnych w strefie bezcłowej). 

Niektórzy traktują bagaż podręczny jako jedyny, nie dokupując dodatkowej walizki. Jeśli nie lecisz na długo i wystarczą Ci podstawowe rzeczy, jak najbardziej bagaż podręczny spełni Twoje oczekiwania. Wbrew pozorom w niewielkiej walizce lub torbie podróżnej, przy odpowiedniej organizacji, możesz zmieścić naprawdę wiele przedmiotów, w tym ubrania czy buty na zmianę. 

Małe, ale pojemne torby podróżne, walizki kabinowe i plecaki turystyczne znajdziesz na stronie internetowej wittchen.com – przejrzyj ofertę i wybierz model, który ułatwi Ci podróż.

/artykuł sponsorowany/

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.