Jak przygotować się na wizytę niespodziewanych gości? Triki na szybkie posprzątanie domu

Każdy z nas od czasu do czasu boryka się z wizytą niespodziewanych gości. A to koleżanka, a to siostra z wizytą, albo co gorsza… Teściowa. Co zrobić by nie wypaść źle w oczach tych wszystkich osób? W tym artykule dowiesz się jak szybko posprzątać w domu, oraz jakich zasad się trzymać, by uczynić sprzątanie przyjemniejszym.

Podstawowe zasady sprzątania

Zanim przejdziemy do wizyty nieproszonych gości, zapoznasz się z podstawowymi zasadami sprzątania, które pomogą Ci utrzymać dom w czystości. Firma sprzątająca CityClean24 podpowie Ci z jakich sposobów sprzątania warto korzystać na co dzień. Oto one:

 • Regularność. Nie da się tego przeskoczyć. Podstawową i najważniejszą zasadą sprzątania jest regularność. Łatwiej jest sprzątnąć niewielką ilość kurzu, niż dużą ilość nagromadzonego brudu.
 • Ramy czasowe. Wśród postanowień noworocznych możemy znaleźć hasło: sprzątać regularnie. I choć wszyscy wiemy co oznacza słowo regularnie, często nie potrafimy zastosować tego w praktyce. Powód jest prozaiczny. Nie nakładamy na siebie ram czasowych. Jeżeli natomiast zaplanujemy tydzień tak, aby sprzątać konkretne strefy naszego mieszkania w konkretne dni tygodnia – nagle słowo regularność nabierze praktycznego wymiaru.
 • Podział na strefy. Warto podzielić mieszkanie na strefy i ustalić sobie kolejność działań, która za każdym razem będzie wyglądała tak samo. Dzięki temu nie będziemy marnotrawić czasu na myślenie o tym, co należy zrobić. Możemy sprzątać daną strefę w wybrany dzień. Jeżeli za strefę uznamy całe pomieszczenie – np.jadalnie, wówczas możemy podzielić ją na mniejsze strefy i ustalić od którego miejsca rozpoczynamy sprzątanie i na którym kończymy.
 • Podział czynności w zależności od czasu. Nie wszystkie czynności wymagają od nas tygodniowej regularności. Niektóre rzeczy wystarczy robić raz w miesiącu, inne raz na kwartał. Warto wziąć kartkę papieru i długopis, i rozpisać sobie to wszystko. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że o niczym nie zapomnimy.
 • Podstawa, to podstawa. Są takie rzeczy, których nie wpiszemy w żaden plan, ponieważ warto robić je codziennie. To podstawy obejmujące takie rzeczy, jak ścielenie łóżka, wycieranie blatów, wyrzucanie śmieci, a także wyrzucanie zepsutego jedzenia z lodówki.
 • Wypisz sobie swoje ciemne miejsca. Każdy dom i każde mieszkanie ma swoją szarą strefę. Czyli takie miejsce, do którego rzadko się zagląda, a w którym nieustannie panuje bałagan. Wypisz sobie te miejsca właśnie po to, aby następnym razem o nich nie zapomnieć.
 • Optymalizuj działania. Jeżeli możesz sobie pozwolić na skorzystanie z usług firmy sprzątającej – zrób to! Zyskasz w ten sposób czas, który będzie można poświęcić na coś innego.
 • Mniej, znaczy więcej. Pamiętaj, im więcej rzeczy masz, tym więcej sprzątania. Jeżeli nie lubisz sprzątać, o wiele łatwiej będzie Ci to robić, gdy postawisz na minimalizm.

Planowanie a sprzątanie, dlaczego warto wpisać sprzątanie w grafik? 

Z pozoru może się wydawać, że planowanie to kolejna zbędna czynność, która tylko wydłuży czas sprzątania. Niekoniecznie! Żeby coś zrobić, trzeba najpierw ustalić co zamierzamy zrobić i w jakim czasie. Nie każdy człowiek na świecie jest pedantem i nie każdy wyniósł z domu zdrowe nawyki dotyczące sprzątania. Warto jednak wiedzieć, że budowanie nawyku zajmuje średnio trzydzieści dni. Przy regularnym sprzątaniu to bardzo możliwe, że czynność ta wejdzie nam w nawyk i dojdziemy do momentu, w którym nie będzie trzeba rozpisywać sobie rozmaitych czynności, a dom będzie utrzymywany w porządku. Wówczas nie straszna nam będzie wizyta niespodziewanych gości.

Nie wymagajmy od siebie przemiany w dzień lub tydzień. Jeśli postawimy sobie zbyt wielkie oczekiwania, niezrealizowane cele będą nam odbierać energię do dalszej pracy nad sobą. Na początek znajdźmy sobie dwa lub trzy nawyki sprzątaniowe, które będziemy wykonywali przez miesiąc. Sukces na tym polu wygeneruje chęć sukcesu na kolejnych polach sprzątania.

Niespodziewani goście. Jak szybko ogarnąć dom?

Szybkie sprzątanie bywa uciążliwe. Zwłaszcza wtedy, gdy dzwoni teściowa i mówi jak gdyby nigdy nic: Będę za  godzinkę. Co zrobić w takiej sytuacji? Miej zawsze gotowy plan! Dobrze zaplanowana improwizacja, to najlepsza improwizacja. Pomyśl o miejscach w domu, które są zabałaganione najczęściej i zastanów się, co możesz zrobić aby tak nie było. Nie chodzi wcale o codzienne sprzątanie całego domu, ale o drobne działania, które ułatwią Ci egzystencję i pomogą w awaryjnych sytuacjach.

 • Puste pojemniki. Zawsze miej pod łóżkiem kilka pustych pojemników, które w dowolnym momencie wysuniesz i napełnisz. O co chodzi? Jeżeli nagle usłyszysz, że ktoś wybiera się do Ciebie z niezapowiedzianą wizytą, możesz pozbierać wszystkie rzeczy, które leżą rozrzucone po podłodze i umieścić w pojemnikach, a następnie schować pod łóżko. Oczywiście nie chodzi o to, aby krzewić ideę bałaganu. Twoim zadaniem jest zajrzenie do tych koszy każdego dnia wieczorem i odłożenie wszystkich rzeczy na miejsce.
 • Deleguj zadania. Jeżeli nie mieszkasz sam, deleguj zadania na innych mieszkańców Twojego domu. Każdy może być odpowiedzialny za jakąś rzecz i dzięki temu uwiniecie się ze sprzątaniem znacznie szybciej.
 • Optymalizuj działania. Nie daj sobie wmówić, że nie da się czegoś zrobić prościej. Łatwiej, wcale nie musi znaczyć gorzej. Jeżeli zaraz mają wpaść z wizytą niespodziewani goście, skup się na tym aby robić tylko to, co absolutnie koniecznie. Uprzątnij wszystkie rzeczy, które leżą nie na swoim miejscu i zetrzyj blaty z kurzu.
 • Myśl pozytywnie. Jeżeli nawet nie uda Ci się wszystkiego uprzątnąć, nie bierz sobie tego do głowy. Nikt nie jest idealny, a jeśli ktoś składa Ci niezapowiedzianą wizytę powinien być świadomy tego, że dom to miejsce, w którym się żyje – a nie muzeum.
 • Działaj systemowo. Pomyśl o miejscach w domu, po których będą się poruszać goście. Z pewnością będzie to salon i łazienka. A jeśli nie masz salonu, to będzie to najprawdopodobniej łazienka i kuchnia. Zadbaj o to, aby te pomieszczenia wysprzątać w pierwszej kolejności. Pochowaj niepotrzebne rzeczy, zetrzyj blaty i umyj lustra. Pamiętaj, że ludzie odruchowo przeglądają się w lustrze. Brudne lustro z całą pewnością zwróci uwagę gości.

Jeśli będziesz sprzątać systematycznie, o wiele łatwiej przyjdzie Ci sprzątanie przed przyjściem niespodziewanych gości. Ciągłe utrzymywanie porządku powoduje, że o wiele łatwiej jest uprzątnąć przestrzeń przed nagłym przyjściem gości. Konsekwentnie ucz się sprzątania po sobie i ucz tego swoją rodzinę. Dzięki temu wizyty niespodziewanych gości nie będą dla Ciebie ani stresujące, ani nieprzyjemne.

Nie lubisz sprzątać? Nie szkodzi

Zoptymalizuj swoją codzienność i skorzystaj z usług naszej firmy sprzątającej CityClean24. Nie musisz sprzątać aby cieszyć się czystym wnętrzem. Umyjemy Twoje okna, wytrzemy kurze i weźmiemy na swoje barki Twoje codzienne obowiązki. Jeżeli nie potrzebujesz naszej pomocy na co dzień – nie ma sprawy! Skorzystaj z naszych usług doraźnie, posprzątamy po okrągłej imprezie urodzinowej oraz po spontanicznym spotkaniu ze znajomymi. Ty za to zyskasz czas, który będziesz mógł przeznaczyć na coś innego.

Korzystanie z usług firm sprzątających jest coraz bardziej powszechne. Nie tylko w dużych domach jednorodzinnych, ale także w małych domkach i mieszkaniach. To sposób na zyskanie czasu dla siebie, bez rezygnowania z porządku i ładu w domu. Z usług firm sprzątających najczęściej korzystają osoby na co dzień zapracowane, które przynajmniej w weekend chciałyby sobie odpocząć. Nie nakładaj na siebie niepotrzebnej presji. Dołącz do tego grona i pozwól nam zrobić to za Ciebie!

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.