„Iskra Pamięci” – ponad 20 000 zniczy zapłonęło w Warszawie i Zamościu

„Iskra Pamięci” – ponad 20 000 zniczy zapłonęło w Warszawie i Zamościu.

Ponad 20 tys. zniczy zapłonęło na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie oraz na Rynku Wielkim w Zamościu w hołdzie ofiarom radzieckich represji. W wydarzeniu „Iskra Pamięci”, zorganizowanym przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wraz z Fundacją PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, wzięli udział przedstawiciele: rządu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządu spółki PGNiG oraz jej Fundacji, a także mieszkańcy stolicy i Zamościa. Uroczystość odbyła się pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

– Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, które jest jedną z największych polskich firm, ma obowiązek wspierać pamięć o historii narodu. 80. rocznica sowieckiej napaści na Polskę jest właściwym momentem, aby przypomnieć o bohaterskiej postawie i  poświęceniu naszych rodaków – powiedział Piotr Woźniak, prezes zarządu PGNiG SA. – Musimy dbać o pamięć narodową, by nigdy nie została ona zatarta. Takie wydarzenia jak „Iskra Pamięci” pomagają także w budowaniu jedności narodowej i wspólnoty doświadczeń.

Wrzesień jest miesiącem pamięci o tym, co zawsze było i jest dla Polaków najważniejsze – o wolności i tych, którzy o nią walczyli. Uczestnicy „Iskry Pamięci” w Warszawie i w Zamościu wspólnie zapalili ponad 20 tys. zniczy w hołdzie oficerom i szeregowym Wojska Polskiego, a także innym służbom mundurowym oraz cywilom uznanym za zatwardziałych i nieprzejednanych wrogów władzy sowieckiej, których krew przelano w lasach katyńskich w 1940 roku. Świece zostały ułożone w kształcie polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku.

– Przebieg tego patriotycznego wydarzenia wskazuje na to, że pomimo upływu lat, nie zapominamy poświęcenia naszych przodków. Wraz ze wszystkimi zgromadzonymi uczestniczyliśmy dziś w wyjątkowej chwili – ponad 20 tysięcy zniczy zapłonęło symbolicznie w Warszawie i w Zamościu, oddając hołd wszystkim wymordowanym przez NKWD na mocy decyzji naczelnych władz Związku Sowieckiego – dodał prezes Piotr Woźniak.

Wydarzenie zostało zorganizowane przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

– Obowiązkiem Fundacji jest dbałość o dziedzictwo narodowe i wspieranie inicjatyw przypominających o naszej historii. Pamięć o obrońcach Ojczyzny chcemy konsekwentnie przywracać. To szczególnie ważny element w kształtowaniu postaw młodego pokolenia  powiedział Zbigniew Chmiel, prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

Uroczystości odbyły się na Pl. Piłsudskiego w Warszawie. Do godz.19:00 wszyscy, którzy chcieli oddać hołd bohaterom, mogli zapalać znicze. Później nastąpiła część oficjalna z udziałem gości honorowych. W trakcie wydarzenia odbyły się także koncerty patriotyczne, wystawy oraz panele dyskusyjne o tematyce historycznej z udziałem ekspertów.

Druga część obchodów „Iskry Pamięci” odbyła się na Rynku Wielkim w Zamościu, gdzie uczestnicy zapalili wspólnie ponad 2 tys. zniczy ułożonych w kształcie polskiego orła wojskowego według wzoru z 1919 roku.

PGNiG, za pośrednictwem Fundacji im. Ignacego Łukasiewicza, od lat tworzy oraz promuje inicjatywy, których celem jest dotarcie m.in. do młodych ludzi, pogłębianie świadomości historycznej i kultywowanie narodowego dziedzictwa. Spółka aktywnie angażuje się w wydarzenia promujące takie wartości jak poświęcenie, honor, ojczyzna i odpowiedzialność, ale także prowadzi program wspierający polskich bohaterów – „Rachunek wdzięczności PGNiG”. To realna pomoc dla Powstańców Warszawskich oraz górników strajkujących w Kopalni „Wujek” w postaci dofinansowania do rachunków za gaz. Programem objęte są także rodziny zamordowanych w trakcie tego tragicznego wydarzenia w 1981 roku.

Więcej informacji na stronie www.fundacja.pgnig.pl

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.