Irańskie święto Jalda / Yalda festival

Irańskie święto Jalda / Yalda festival.

1 grudnia 2017 roku w Muzeum Azji i Pacyfiku odbędzie się irańskie święta JALDA. Święto to jest związane z nadejściem zimy i obchodzone jest w najdłuższą noc roku. W tym roku po raz pierwszy poznacie tradycje i obrzędy Jaldy w Muzeum Azji i Pacyfiku.

Szab-e Jaldā czyli „wigilia Jaldā” to irańskie święto związane z nadejściem zimy. Obchodzone jest w najdłuższą noc roku. Tradycja ta wywodzi się jeszcze z czasów starożytnych, zoroastryjskich, w których przesilenie zimowe miało złowieszczy charakter. Jaldā i towarzyszące mu obrzędy miały zapewnić ludziom ochronę przed złymi mocami.
Jednym ze zwyczajów jest spożywanie świeżych owoców: arbuzów, granatów oraz mieszanki zwanej ādżil آجیل (orzechy, pestki i suszone owoce). Kiedyś były to ostatnie owoce pozostałe po sezonie. Obecnie świeże owoce są szeroko dostępne.
W wigilię Jaldā ludzie spotykają się w gronie rodziny oraz przyjaciół i do późnej nocy jedzą, słuchają muzyki, czytają poezję lub opowieści oraz rozmawiają. To pozostałość po przesądzie, że w tą najdłuższą, najczarniejszą noc roku, należy czuwać i doglądać płonącego ognia.

W programie:

– pokazy taneczne – tradycyjne tańce z Iranu i Afganistanu w wykonaniu Apsary Afsanesara i jej uczennic
– prelekcje
– występy wokalne

Więcej informacji o święcie Jalda:
http://www.jezykperski.pl/pl/2016/12/22/szab-e-jalda-noc-przesilenia-zimowego/

Piątek 1 grudnia 2017 r., godz. 18.00-21.00

Muzeum Azji i Pacyfiku, ul. Solec 24 w Warszawie

Wstęp wolny.
Liczba miejsc ograniczona
Obowiązują bezpłatne wejściówki – do pobrania w kasie Muzeum.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.