I edycja Festiwalu Filmowego „610 Berlin-Warszawa”

Już w najbliższy czwartek, 26 sierpnia – pokazem filmu Notatki z Berlina oraz koncertem multimedialnym Michała Jacaszka – rozpocznie się I edycja Festiwalu Filmowego 610 Berlin-Warszawa. Przez siedem dni w przestrzeniach Kinoteki PKiN oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy (U20) zobaczymy kino surowe, emocjonalne, odważne – poruszające tematykę dojrzewania, wykluczenia, nierówności społecznych, różnic kulturowych czy problemów LGBTQ+. W selekcji m.in. film FUTUR 3, zdobywca nagrody głównej „Teddy” Berlinale 2020 dla najlepszego filmu LGBTQ+.

Niemieckie kino w Polsce jest postrzegane przez pryzmat filmów Wendersa, Schlöndorfa czy Herzoga. To jednak tylko niewielki fragment kultury filmowej naszych zachodnich sąsiadów. Co roku na filmowej scenie pojawiają się młodzi, odważni twórcy, opowiadający o świecie dookoła swoim własnym, dociekliwym, często wręcz „dzikim” językiem. O świecie tak bliskim, a zarazem tak dalekim dla polskiego widza. Ten świat młodych Niemców – widziany ich oczami – chcemy przybliżyć tutaj w Polsce, w Warszawie.

Notes of Berlin (Notatki z Berlina), Giraffe (Żyrafa), Kokon, Futur 3 (Przyszłość należy do nas), Nackte Tiere (Nagie zwierzęta), Sunburned (Pod słońce), Kurzfilme über die Liebe (Krótkie filmy o miłości) – wszystkie te filmy opowiadają o nas/o nich tu i teraz. Bo tylko poznając i rozumiejąc obecny świat tu i teraz, możemy budować wspólną przyszłość.

PROGRAM:
DZIEŃ OTWARCIA: „Notatki z Berlina” [KINOTEKA]
DZIEŃ 2: „Nagie zwierzęta” [KINOTEKA]
DZIEŃ 3: „Żyrafa” [KINOTEKA]
DZIEŃ 4: „Pod słońce” [KINOTEKA]
DZIEŃ 5: „Kokon” [CKF]
DZIEŃ 6: „Przyszłość należy do nas” [CKF]
DZIEŃ 7: „Krótkie filmy o miłości” [filmy krótkometrażowe, CKF]
Aktualności i program festiwalu [FB] – klik
Festiwal Filmów niemieckich w Warszawie
26.08-01.09.2021
Miejsca: Kinoteka PKiN i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy

610 kilometrów to odległość dzieląca Berlin od Warszawy, ale w globalnej kulturze – może to być odległość sąsiadujących ze sobą dzielnic. 610 Berlin-Warszawa chce rozmawiać po sąsiedzku i budować żywą platformę wymiany nie tylko dóbr filmowych, ale i myśli, opinii, emocji.

Organizatorami festiwalu 610 Berlin-Warszawa jest projekt Vacant Filmproduktion Berlin i Mokry Nos Psa w Warszawie. Festiwal powstał w kooperacji z Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Fundacji Współpracy Polski-Niemieckiej (SDPZ) oraz FSK Peripher w Berlinie. Patronami wydarzenia jest Instytutu Goethego w Warszawie i Prezydent Miasta st. Warszawy Rafał Trzaskowski.

Koncert otwarcia – JACASZEK: Muzyczno-wizualny pomost na linii Berlin-Warszawa

W dniu otwarcia Festiwalu 610 Berlin-Warszawa zapraszamy na pokaz instalacji świetlnej zaprojektowa-nej przez warszawskich artystów Urszulę Milanowską i Sylwestra Łuczaka w oprawie muzycznej Michała Jacaszka.

Instalacja to symboliczny, cyfrowy dialog pomiędzy Berlinem i Warszawą w przestrzeni publicznej obu stolic. Pokaz będzie rejestrowany symultanicznie z sali nr 3 Kinoteki PKiN (warstwa muzyczna) i berlińskiego kościoła Zionskirche (instalacja świetlna). Całość będzie także transmitowana LIVE w wybranych lokalizacjach obu miast:
– WARSZAWA: Centrum Kultury Filmowej im Andrzeja Wajdy, galeria Mała Warszawa, galeria Pardon, To Tu;
– BERLIN: kino Babylon przy Rosa-Luxemburg-Platz, Minibar na Antonplatz, Salon przy Moritzplatz.

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.