Gwiazdy polskiej literatury na placu Bankowym

Gwiazdy polskiej literatury na placu Bankowym.

Joanna Bator, Manuela Gretkowska, Małgorzata Rejmer, Jacek Dehnel, Krzysztof Varga – to pisarze, z którymi warszawiacy będą mogli spotkać się podczas literackich wieczorów na placu Bankowym. Cykl czwartkowych dyskusji, prowadzonych przez dziennikarzy i krytyków literackich potrwa do końca wakacji.

Pierwszym gościem cyklu spotkań literackich (25 lipca) na placu Bankowym będzie pisarz, krytyk i publicysta, Krzysztof Vargą, autor głośnej powieści, „Sonnenberg”, nominowanej w tym roku do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. W rozmowie z Piotrem Bratkowskim autor opowie o kulisach powstawania książki, która w brawurowy i dowcipny sposób opisuje historię życia kilkorga mieszkańców Budapesztu i stanowi hołd dla tego niezwykłego miasta.

W kolejny czwartek, 1 sierpnia, zieloną strefę placu Bankowego odwiedzi Małgorzata Rejmer, pisarka i reportażystka, autorka powieści „Toksymia” oraz reportaży „Bukareszt” i „Błoto słodsze niż miód”, która ma na koncie nominację do Nagrody Literackiej „Nike” i Paszport Polityki. To spotkanie także poprowadzi Piotr Bratkowski.

Manuela Gretkowska – pisarka, felietonistka, scenarzystka filmowa i działaczka społeczna – będzie gościć na Bankowym 8 sierpnia. Rozmowę o książkach, literackich inspiracjach i współczesnej Polsce poprowadzi Patrycja Pustkowiak, autorka wywiadu-rzeki „Trudno się z miłości podnieść”, który ukazał się w maju tego roku.

Kolejne spotkanie w ramach literackiego cyklu odbędzie się po nieco dłuższej przerwie – 22 sierpnia. Tego wieczoru publiczność spotka się z Joanną Bator, laureatką Nagrody Literackiej „Nike” za „Ciemno, prawie noc”. Pisarka w rozmowie z Piotrem Bratkowskim opowie o pracy nad kolejnymi powieściami. Z pewnością nie zabraknie pytań o podróże, które często stają się inspiracją jej twórczości.

Na 29 sierpnia planujemy spotkanie z Jackiem Dehnelem. Pretekstem do rozmowy, którą poprowadzi dziennikarz Leszek Bugajski, jest najnowsza książka pisarza „Ale z naszymi umarłymi” (premiera w czerwcu 2019).

Specjalnie dla uczestników spotkań literackich na placu Bankowym organizatorzy przewidzieli quizy związane z twórczością autorów, w których nagrodami będą egzemplarze książek z autografami.

Zielona przestrzeń placu Bankowego to miejska strefa kultury i ekologii, wypełniona roślinami, wodnymi kurtynami i wygodnymi siedziskami. Projekt łączy idee poprawy jakości życia z edukacją na temat recyklingu i bogatym programem kulturalnym. Poza spotkaniami z pisarzami, organizowane są tam koncerty, animacje i warsztaty ekologiczne. Na zwiedzających czeka też wystawa plenerowa o historii placu Bankowego, roli przestrzeni publicznych i zdrowym mieście oraz pawilon z jedzeniem i napojami i food trucki.

Plac Bankowy na Facebooku

Spotkania literackie na placu Bankowym:

 • 25 lipca, godz. 19.00
  Spotkanie z Krzysztofem Vargą
  Prowadzenie: Piotr Bratkowski
 • 1 sierpnia, godz. 19.00
  Spotkanie z Małgorzatą Rejmer
  Prowadzenie: Piotr Bratkowski
 • 8 sierpnia, godz. 19.00
  Spotkanie z Manuelą Gretkowską
  Prowadzenie: Patrycja Pustkowiak
 • 22 sierpnia, godz. 19.00
  Spotkanie z Joanną Bator
  Prowadzenie: Piotr Bratkowski
 • 29 sierpnia, godz. 19.00
  Spotkanie z Jackiem Dehnelem
  Prowadzenie: Leszek Bugajski

źródło: UM Warszawa

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.