Grafiteka 2016 – wystawa grafiki artystycznej w Związku Polskich Artystów Plastyków

2 grudnia 2016 roku o godzinie 19:00 w Domu Artysty Plastyka odbędzie się wernisaż wystawy „Grafiteka 2016”.

„Grafiteka 2016” to cykliczna wystawa grafiki artystycznej organizowana przez Okręg Warszawski Związku Polskich Artystów Plastyków. Wystawa skupia prace pięćdziesięciu wybitnych polskich artystów – grafików.

Jest to wystawa wielopokoleniowa. Od postaci najbardziej zasłużonych dla rozwoju polskiej grafiki artystycznej i użytkowej, po świetnie zapowiadające się nazwiska młodego pokolenia. Prezentowane prace różnią się pod względem stosowanych technik graficznych, jak i wrażliwości plastycznej twórców. Artyści zaproszeni do udziału w wystawie to artyści znani i cenieni zarówno w Polsce jak i w świecie. Laureaci nagród i wyróżnień, osoby aktywnie wykonujący swój zawód, nestorzy dziedzin, jak i osoby wyznaczający nowe trendy.

leszek-haldanowicz
Leszek Hołdanowicz

Tomasz Awdziejczyk, Wanda Badowska-Twarowska, Beata Bajno, Marta Banaszak, Katarzyna Betlinska, Waldemar Borowski, Robert Budecki , Jolanta Caban, Joanna Ciechanowska, Agnieszka Cieślińska, Iwona Cur, Tomasz Dominik, Anna Forycka – Putiatycka, Ryszard Gieryszewski, Wanda Hansen, Hanna Haska, Leszek Hołdanowicz, Krystyna Jatkiewcz, Jadwiga Jeziorska , Jolanta Johnsson, Maria Kaleta, Andrzej Kalina, Jaga Karkoszka, Joanna Korecka, Berenika Korecka-Sowińska, Bożena Korulska, Bożenna Leszczyńska, AgataLewandowska, Bogusław Lustyk, Mirosław Miroński, Andrzej Newelski, Magdalena Nowakowska-Troniewska, Błażej Ostoja-Lniski, Henryk Opałka, Ewa Osińska- Rozpędek, Iwona Ostrowska, Elżbieta Owczarek, Magdalena Pastuszak, Małgorzata Roszkowska, Justyna Staśkiewicz-Jonak, Rafał Strent, Anna Sujak-Bartnicka, Elżbieta Szarejko, Krystyna Szwajkowska, Małgorzata Światła, Joanna Tumiłowicz, Radosław Zaremba, Wojciech Zembrzuski, Agata Żmudzińska.

Wśród wymienionych artystów znajduje się sława polskiej szkoły plakatu Leszek Hołdanowicz. Debiutował w roku 1963 plakatem do filmu Andrzeja Munka „Pasażerka”. Jest profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Projektuje plakaty, grafikę książkową i wydawniczą. Jego prace prezentowane były na wielu ogólnopolskich i międzynarodowych wystawach. Znajdują się w zbiorach muzeów europejskich, amerykańskich i azjatyckich oraz w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.

Wybitny twórca Jan Pamuła, profesor sztuk plastycznych, w latach 2002–2008 rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Uprawia malarstwo i grafikę. W latach osiemdziesiątych jego sztuka przeszła znaczącą transformację, jako środek realizacji idei wykorzystał komputer, stając się jednym z pierwszych polskich artystów, który uczynił z komputera narzędzie pracy.

henryk-opalka_smallHenryk Opałka

Henryk Opałka, nestor polskiej litografii i wychowawca wielu pokoleń grafików.

Ryszard Gieryszewski. Miał 30 wystaw indywidualnych. Uczestniczył w ponad 300 wystawach malarstwa i grafiki w kraju i za granicą. Za prace malarskie i graficzne na wystawach i konkursach otrzymał wiele znaczących nagród i wyróżnień. Prace znajdują się w muzeach w kraju i za granicą.

Twórca o ogromnym dorobku artystycznym, Andrzej Kalina związany z działalnością Grupy Warsztat. Uprawia grafikę, rysunek, sztukę akcji i sztukę książki. Na swoim koncie ma 57 wystaw indywidualnych oraz brał udział w 465 wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą. 34-krotnie nagradzany i wyróżniony za swoje prace. Ponadto został umieszczony jako jeden z 13 grafików polskich, w słowniku grafików świata wydanym przez Japończyków w 1990 roku.

Artysta o ugruntowanej pozycji międzynarodowej, Rafał Strent, urodzony w 1943 r. w Łucku na Wołyniu. Autor ponad 70 indywidualnych wystaw malarstwa, grafiki i rysunku w kraju i poza granicami, uczestnik ok. 300 wystaw zbiorowych, laureat nagród i wyróżnień artystycznych m.in. w Luksemburgu (Musee 2000), Międzynarodowego Biennale Grafiki w Sofii, Międzynarodowego Biennale Grafiki w Wiedniu, Międzynarodowego Grand Prix Sztuki Współczesnej w Monte Carlo, nagrody za działalność twórczą Ministra Kultury RP.

agnieszka-cieslinskaAgnieszka Cieślińska

Agnieszka Cieślińska, profesor sztuk plastycznych, artysta grafik. Prowadzi pracownię w Katedrze Grafiki Warsztatowej ASP w Warszawie. Kurator wielu wystaw graficznych, m in. Kurator IMPRINT Międzynarodowego Triennale Sztuk Graficznych w Warszawie, Polska. Kurator polskiej ekspozycji “Fusion-International Contemporary Intaglio Prints” Guanlan, Chiny. Kurator „Transgrafika Polscy Artyści w Kolekcji Sztuki im. Mariusza Kazany”, Guangdong Museum of Art (China). Członek jury konkursów krajowych i międzynarodowych. Laureatka wielu nagród krajowych i międzynarodowych.

Błażej Ostoja-Lniski, obecny dziekan wydziału grafiki ASP w Warszawie. Uprawia malarstwo i grafikę, głównie litografię. Autor licznych wystaw indywidualnych w kraju i za granicą; m.in. w Instytucie Polskim w Sztokholmie, Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej, Galerii Test, Muzeum Historyczno-Etnograficznym.

Mieszkająca i pracująca w Londynie Joanna Ciechanowska, swoje wystawy miała w Royal Academy, Londyn 2012, Whitechapel Gallery, Londyn 87’, Somerset House Gallery, Londyn – NOA2014, Cooper Hewitt Museum, Nowy Jork 86’.

Beata Bajno, poza grafiką uprawia fotografię oraz tworzy instalacje. Inspiruje ją dynamiczna natura rzeczywistości; w swoich przestrzennych realizacjach wykorzystuje światło jako medium najlepiej oddające proces ciągłego "stawania się".

Twórczyni młodego pokolenia Marta Banaszak. Zajmuje się grafiką warsztatową, tworzy głównie w technice linorytu. Cykl jej prac pt. „Polacy” znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Kurator wystawy: Bożena Korulska


Grafiteka 2016

Galeria DAP, Mazowiecka 11a

Wernisaż 02.12.2016, godz. 19.00

Wystawa czynna do 30.12.2016

źródło: materiały prasowe

Reklama

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.